Neplodnost trápí stále více Čechů

29.05.2024 Redakce eMaminy.cz

Až 5 % českých dětí se narodí pomocí asistované reprodukce (IVF), vyplývá to z dat Národního registru asistované reprodukce. Podle lékařů bude počet dětí „ze zkumavky“ i nadále růst, především kvůli společenskému trendu zakládat rodinu v pozdějším věku. Na možnosti i limity léčby upozorňují odborníci u příležitosti Národního dne neplodnosti, který připadá na 6. června.

Neplodnost trápí stále více Čechů

Zdroj: pixabay.com

„Stále více párů vyhledává odbornou pomoc při zakládání rodiny a tento trend bude velmi pravděpodobně pokračovat. Lidé odkládají početí do vyššího věku a narážejí pak na své biologické limity. Čas hraje zásadní roli zejména u žen. Kvalita jejich vajíček postupně klesá a každý rok nad třicet pět let výrazně snižuje pravděpodobnost, že otěhotní,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vědecký sekretář Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP a vedoucí lékař kliniky Reprofit Brno. Žena může v Česku podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech, do 40 let hradí až čtyři cykly zdravotní pojišťovny. „Nad 43 let je ale úspěšnost léčby s vlastními vajíčky velmi nízká,“ dodává IVF specialistka MUDr. Lenka Janáčková z Fakultní nemocnice Ostrava. 

Problémům s plodností ale nečelí pouze ženy. Dlouhodobě klesá také kvalita mužských spermií, kterou ovlivňuje zejména životní styl. Mezi rizikové faktory řadí lékaři především kouření, nadváhu, nedostatek pohybu a nadměrné zahřívaní varlat.

Páry, kterým se nedaří počít dítě přirozeně, mají k dispozici několik možností – od intrauterinní inseminace, což je zavedení spermií do dělohy, přes umělé oplodnění vlastními vajíčky a spermiemi až po umělé oplodnění darovaným embryem. „Léčba se vždy musí sestavit na míru konkrétnímu páru a je třeba brát v potaz i úspěšnost jednotlivých metod. Například intrauterinní inseminace je nejjednodušší, ale také nejméně úspěšná. Šanci na otěhotnění výrazně zvyšují nadstandardní metody léčby, jako je například prodloužené sledování vývoje embryí,“ vysvětluje MUDr. Janáčková.

V posledních letech zažívá boom i genetické testování embryí. „Využívají ho především starší pacientky, které se snaží zvýšit šanci na úspěšné léčení a zároveň předejít případným těhotenským komplikacím,“ říká MUDr. Otevřel.

S cílem upozornit na možnosti a také limity léčby otevřou lékaři svá pracoviště široké veřejnosti u příležitosti Národního dne neplodnosti. Den otevřených dveří chystá i brněnská klinika Reprofit. „Zájemci si v sobotu 15. června od 13 do 16 hodin prohlédnou zázemí včetně laboratoře a mohou svůj zdravotní stav nezávazně konzultovat s IVF lékařem. Získají také poukaz na vyšetření plodnosti zdarma. Podobnou akci plánuje na 29. května i naše ostravské pracoviště,“ doplňuje MUDr. Otevřel. Dny otevřených dveří chystají také další kliniky reprodukční medicíny po celé České republice.

 

Kontakty pro novináře:
Mgr. Dominika Cardová,
ardova@mavepr.cz
+420 728 297 868

Ing. Barbora Mertová
mertova@mavepr.cz
+420 737 207 198

Děti Rodič Mateřství a rodičovství Zdraví




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes