Kojení po císařském řezu
Kojení po císařském řezu má svá specifika a svým způsobem přináší i jisté výzvy. Nastartování kojení v tomto případě totiž nebývá tak úplně samozřejmé, jako je tomu u fyziologického porodu.
Zdroj: shutterstock.com
Při kojení po porodu císařským řezem mohou nastat určité komplikace. Patří sem například zpožděný nástup laktace nebo obtíže s polohováním a přisáním dítěte k prsu. Je proto tedy důležité vědět, jak začít a znát vhodné polohy.
Stejně jako u fyziologického porodu, i po císařském řezu by první kojení mělo proběhnout co nejdříve po porodu. Pokud je to možné, doporučuje se kojení hned na operačním sále, aby se podpořila tvorba mateřského mléka a upevnila vazba mezi matkou a dítětem. Není-li to však možné, může být první kojení uskutečněno až na pokoji.
Zprvu je třeba najít si vhodnou polohu, která minimalizuje bolest a umožňuje dobré přisátí dítěte k prsu. Základními polohami jsou poloha ležící na zádech, polosedící s podloženými zády nebo boční poloha s podloženými polštáři.
Při poloze ležící na zádech je vhodné mít podložení pod hlavou, dále podložit si nohy polštářem a podložit si dítě polštářkem či drobnou dekou tak, aby bylo vysoko a při kojení bylo dobře přisáté.
Poloha polosedící s podloženými zády se používá především v pozdější fázi hojení rány po císařském řezu. Matka sedí na posteli s polštářem pod zády a dítě kojí v poloze polohy ležící na zádech.
Poloha boční s podloženými polštáři je vhodná pro matky, které se cítí unavené a slabé. Matka leží na boku s polštáři pod hlavou a pod koleny a dítě se přisává k prsu v téže poloze.
Další vhodnou pozicí pro kojení po císařském řezu je tzv. poloha "kočičího způsobu", při které si matka sedne na postel s pokrčenýma nohama a miminko leží na boku na matčině stehně. Tuto polohu mohou využít i matky, které prožily vaginální porod, pokud mají obtíže s náležitým přiložením dítěte k prsu.
Při kojení se nesmí zapomínat ani na správnou úpravu postele či jiného místa, kde kojení probíhá. Matka by měla sedět na dostatečně podpůrném povrchu, mít pod sebou dostatečně pevné podložení a měkký polštář by měl být umístěn mezi matkou a dítětem. Dále by měla být zajištěna dostatečná opora pro paže matky a možnost uvolnění ramen. Takovou podporu poskytují speciální kojící polštáře.
Kojení po císařském řezu bývá náročnější, avšak s jistou dávkou trpělivosti, podporou třeba partnera a nalezením vhodné polohy si matka i dítě mohou své intimní chvilky společně užívat.
Důležité na závěr, neostýchejte se zeptat. A hlavně! Nestresujte se, když se to nepovede hned napoprvé.
Autor: redakce eMaminy.cz