Co je to moučnivka a jak ji léčit

20.05.2024 Redakce eMaminy.cz

Moučnivka, také nazývaná kandidóza, je plísňové onemocnění vyvolané kvasinkou Candida albicans, které může způsobovat bolest a podráždění. V případě podezření na moučnivku je vhodné konzultovat s lékařem, který přesně určí diagnózu a zvolí vhodnou léčbu.

Co je to moučnivka a jak ji léčit

Zdroj: shutterstock.com

Příznaky

Candida albicans se přirozeně vyskytuje v ústech, trávicím traktu a na kůži, ale při narušení rovnováhy mikroorganismů v těle se může množit a způsobovat problémy. Důležitá je prevence, ale i vyhledání včasné lékařské pomoci.

Moučnivka se projevuje bělavým povlakem na sliznicích. Nejčastěji se vyskytuje u kojenců a kojících matek, ale může postihnout i dospělé osoby s oslabeným imunitním systémem. U kojenců se moučnivka projevuje bílými skvrnami na jazyku, dásních a v ústech. U kojících matek může způsobit podráždění a svědění bradavek, bolestivé kojení a citlivost prsou. 

Prevence

Moučnivce se dá předejít preventivními opatřeními, tedy dodržováním správné hygieny, jako je časté mytí rukou a udržování sucha v postižených oblastech. U kojenců se doporučuje pravidelné čištění lahviček a dudlíků. U kojících matek je na místě dodržovat správnou hygienu a výživu, která podporuje imunitní systém. Dále je vhodné používat správnou techniku kojení a měnit polohy během kojení. 

Dalšími preventivními opatřeními proti moučnivce je u kojících matek používání prodyšných podprsenek umožňujících větrání prsů a vyhýbání se používání mastí a krémů na bradavky, jež mohou ucpávat póry a vytvářet vlhké prostředí podporující růst kvasinek. 

Léčba

Léčba moučnivky zahrnuje antifungální léky, které potlačují růst plísně. Aplikují se přímo na postižené místo nebo se užívají ústy. U ústní formy onemocnění se používají lokální antimykotika ve formě gelů nebo roztoků; při těžších případech nebo postižení jiných částí těla pak může být předepsán perorální antifungální lék.

Dále je potřeba upozornit na nadbytečné užívání antibiotik, která mohou snižovat počet dobrých bakterií v těle a zvyšovat riziko vzniku moučnivky. Pokud tedy musíte užívat antibiotika, dodržujte doporučení lékaře a pravidelně sledujte stav svého těla. 

Pokud máte podezření na moučnivku u sebe nebo u svého dítěte, co nejdříve kontaktujte lékaře nebo laktační poradkyni. Ti vám pomohou s diagnostikou a správným léčením, aby se moučnivka neprojevila v závažnější formě a brzy odezněla. 

S prevencí a včasnou léčbou se dá úspěšně zvládnout i takto nepříjemné onemocnění, jako je moučnivka.  


Autor: redakce eMaminy

Děti Kojení Nemoc Zdraví Žena




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes