Dobrá rada nad zlato: Proti bolesti
Už naše babičky věděly, že příroda na nejrůznější neduhy nabízí spoustu účinných pomocníků. Ať už jde o bolest hlavy, zubů nebo třeba bolavé klouby, v naší kuchyni nebo na zahrádce často najdeme vše, co k úlevě potřebujeme. V následujících řádcích se společně podíváme na několik jednoduchých a účinných domácích prostředků, které mohou pomoci zmírnit bolest a zlepšit celkové zdraví.
Zdroj: redakce eMaminy a Canva
Proti bolesti hlavy
- Nakrájíme na plátky jeden brambor a přiložíme si jej na čelo. Po několika minutách se bolest zmírní nebo zcela ustoupí.
- Pomáhá i silná černá káva se 2 lžičkami citronové šťávy.
- Půllitrem vroucí vody zalijeme dvě lžíce mateřídoušky s jednou lžící levandule a necháme 15 minut louhovat. Do výluhu namočíme plátno nebo klasickou dětskou plenu, vyždímáme a přiložíme na čelo. Lehneme si do tmy a necháme působit asi 20 minut.
- Napaříme se nad ovocným octem zředěným vodou v poměru 1:1.
Proti bolesti břicha
- Čaj z máty peprné zlepší trávení a zmírní bolesti břicha.
- Při nadýmání a pocitu nafouknutého břicha je dobrý čaj z kmínu. Dvě lžičky celého kmínu zalijeme 2 dl vody, chvíli povaříme, odstavíme a scedíme. Pijeme teplé!
- Od věci není ani mátový olejíček na zevní masírování. Ten připravíme tak, že listy máty namačkáme do sklenice, zalijeme olivovým olejem a necháme 5 dní stát v teple. Poté scedíme a do oleje přidáme čerstvé listy. Tento proces opakujeme třikrát.
- Žaludek zklidní hrst sušených brusinek nebo borůvek, které vložíme do vody a povaříme. Ovoce sníme a odvar vypijeme.
- Rozbouřený žaludek uklidní také čaj ze směsi anýzu, fenyklu, máty a koriandru.
Při bolesti ucha
Kousek česneku jemně zmáčkneme a zabalíme do gázy nebo vaty. Vložíme do ucha tak, aby kousek gázy či vaty koukal z ucha ven. Necháme působit, dokud se česnek trochu nevysuší, poté vyjmeme. Opakujeme, dokud bolest nezmizí.
Proti bolesti nohou
- Ředkvičky nakrájené na menší plátky vložíme mezi prsty na nohou. Listy ředkviček namočíme do studené vody a obložíme jimi chodidla. Oblečeme si bavlněné ponožky a necháme 10 minut působit.
- Potřeme si nohy i s nehty rozkrojenou polovinou citronu, protože citronová šťáva nohy osvěží.
- Unaveným nohám uleví také krém s obsahem mentolu.
Proti bolesti zubů
- Při bolestech zubů pomáhá teplý odvar z borovicového jehličí uvařeného v octové vodě.
- Zmírnit bolest a zánět pomůže obklad z hřebíčku: 2 polévkové lžíce drceného hřebíčku zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté do směsi namočíme čistý látkový kapesník a přiložíme na postižené místo. Necháme působit 15 minut.
- Ke zmírnění bolesti pomůže i žvýkání hřebíčku.
- Mátový čaj pomáhá hojit bolavé dásně.
Proti bolesti v krku
- Dvě velké cibule nakrájíme na malé kostky a dusíme asi 4 minuty se 2 lžícemi vody; potom přidáme 2 lžíce anýzu a za stálého míchání ještě 3 minuty vaříme. Směs zabalíme do gázy, překryjeme folií a ještě teplý obklad přiložíme na krk, kde jej ponecháme 2 hodiny. Opakujeme alespoň tři dny za sebou.
- Bolest v krku může potlumit také kloktání hřebíčkové vody: 1 čajovou lžičku drceného hřebíčku zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Směsí kloktáme několikrát denně. Po každém kloktání je nutné tekutinu vyplivnout.
Tyto jednoduché recepty tvoří skvělý doplněk konvenční medicíny. Nezapomeňte však, že i při používání přírodních prostředků je důležité dbát na správné dávkování a v případě vážnějších zdravotních problémů vždy konzultovat s lékařem.
Autor: redakce eMaminy (zdroj: zkušenosti našich babiček a Drobné rady pro domácnost, nakl. Pali, 2009)
Důležité upozornění: Tento článek slouží pouze pro informativní účely a nenahrazuje odborné lékařské poradenství. Před použitím jakýchkoli přírodních prostředků se poraďte se svým lékařem.