Dobrá rada nad zlato: Na zdravotní potíže

11.01.2025 Redakce eMaminy.cz

V dobách, kdy moderní medicína ještě nebyla tak dostupná jako dnes, spoléhali lidé na moudrost svých předků a na léčivé účinky přírody. Mnohé z těchto starých takzvaně „babských rad“ se předávají z generace na generaci a dodnes si zachovávají svou platnost.

Bylinky pro zdraví

Zdroj: redakce eMaminy a Canva

V tomto článku se podíváme na některé z dobrých rad našich babiček a zjistíme, jak nám mohou pomoci při různých zdravotních potížích.

Ekzémy a vyrážky

Odvar z ořechového listí používáme na obklady, když máme problémy s ekzémy a vyrážkami. 50 g suchého nebo čerstvého ořechového listí zalijeme litrem studené vody a asi 15 minut vaříme.

Cholesterol

Jablka pomáhají při snížení hladiny cholesterolu. Když čtyři za sebou následující dny jíme po 0,5 kg nastrouhaných jablek i se slupkou, tak se nám podaří snížit hladinu cholesterolu. Jablka obsahují pektin, a ten umožňuje žlučovým kyselinám, které se vytvářejí v játrech z cholesterolu, aby se více vylučovaly.

Krvácející dásně

Tento problém pomůžou řešit kedlubny, které obsahuji vitamin K. Ten zastavuje krvácení a také se osvědčil při léčbě paradentózy.

Na bradavice

  • Uvaříme v hrnku mladou dubovou kůru a co nejteplejším odvarem si potíráme bradavice. K jejich likvidaci můžeme použít také čerstvý květ měsíčku lékařského, kterým si budeme potírat postižené místo,
  • Odkrojíme plátek česneku, přiložíme na bradavici a necháme hodinu působit, Opakujeme, dokud se bradavice nezbavíme.

Na trávení

  • Čaj máty peprné zlepší trávení a zmírní také bolesti břicha.
  • Hrst sušených brusinek vložíme do vody a povaříme. Brusinky sníme a odvar vypijeme. Stejně působí i borůvky. Rozbouřený žaludek uklidní také čaj ze směsi anýzu, fenyklu, máty a koriandru.
  • Při nadýmání a pocitu nafouknutého břicha si uvaříme čaj z kmínu. Dvě lžičky celého kmínu zalijeme 2 dl vody, chvíli povaříme, odstavíme a scedíme. Vypijeme teplé.
  • Mrkev ovlivňuje činnost střev a čištění jater. Připravíme si šťávu z 5 mrkví a rozmixujeme v ní 2 očistěná jablka bez jádřinců. Podle chuti můžeme zředit vodou.

Nespavost

  • Mořské ryby obsahují mastné kyseliny, které podporují zdravý rytmus spánku a bdění.
  • Šťáva z karotky a hlávkového salátu obsahují látky, které celkově uklidňují organismus a podporují spánek.
  • Nespavosti nás může zbavit také konzumace celerové šťávy.
  • Banány obsahují kombinaci látek, které navozují spánek.
  • Osvědčený recept je, vypít před spaním hrnek vlažného mléka s medem.
  • Při častém nočním probouzení by mohlo pomoci, když na 30 sekund ponoříme obě paže až po ramena do studené vody. Vodu z rukou neutíráme, ale necháme vol uschnout. Po chvíli určitě usneme.

Nevolnost

Nevolnost v autě, autobuse nebo v jiném dopravním prostředku zaženeme rychle a spolehlivě zázvorem. Stačí sníst několik kousků zázvorových keksů a pocit nevolnosti je pryč. Zázvor je třeba do organismu doplňovat ve dvouhodinových intervalech.

Popraskaná kůže

Na popraskanou kůži na rukou nebo nohou pomáhají obklady z tvarohu. Necháme působit alespoň tři hodiny, poté místo ošetříme výživným krémem.

Proti migréně

  • Napaříme se nad ovocným octem zředěným vodou v poměru 1:1.
  • Při slabších bolestech pomáhá rozkrojený syrový brambor přiložený na čelo.

Proti pálení žáhy

Sníme najemno nastrouhanou mrkev nebo kousek syrového bramboru. Dobře rozkoušeme.

Proti pocení rukou

Šalvěj zalijeme vařící vodou a necháme louhovat. Pak do teplého nálevu namočíme ruce a necháme je tam 20 minut. Lázeň je možné opakovat jednou za měsíc.

Proti únavě

Proti únavě, srdečně cévním nemocem a chudokrevnosti pomáhá fíkový čaj. Nakrájíme 6 sušených fíků, vložíme do 5 dl vody a vaříme 15 minut. Vodu slijeme a můžeme dosladit medem.

Při bodnutí

  • Při bodnutí otravným hmyzem pomůže obklad z cibule a citronu, který zmírní otok, nepříjemný pocit svědění a pálení. Cibule a citron místo vydezinfikují, ochladí a uklidní.
  • Na místo po vpichu přiložíme rozdrcený list šalvěje.

Proti zánětu prsou při kojení

Při kojeni se na prsou mohou udělat tmavé fleky a vzniknout zánět. Očistíme brambor, nastrouháme jej, dáme na kousek plátna a přiložíme na postižené místo.

Při křečových žilách

  • Pomáhá obklad z kyselého zelí. Přikládáme ho na postižené místo 5 dní po sobě, vždy na hodinu.
  • Stav mohou zlepšit i obklady z teplé syrovátky.
  • Proti křečovým žílám se osvědčil také rozdrcený lopuchový list.

Při průjmu

Najemno nastrouháme dvě až tři cibule a smícháme je s tvarohem. Směs jíme pětkrát denně po malých dávkách. Oleje, jež cibule obsahuje podporují trávení a ničí škodlivé bakterie ve střevech.

Příroda nabízí širokou škálu prostředků, které nám mohou pomoci – od jednoduchých obkladů z listů až po bylinkové čaje – tyto přírodní léky jsou dostupné, snadno použitelné a velmi účinné. Ačkoli mohou být tyto rady účinné, je důležité si uvědomit, že nenahrazují odborné lékařské ošetření. Pokud vás trápí vážnější zdravotní problémy, vždy se poraďte s lékařem, zejména pokud užíváte nějaké léky nebo trpíte chronickými onemocněními.

Autor: redakce eMaminy (zdroj: ze zkušeností našich babiček a Drobné rady pro domácnost, nakl. Pali, 2009)

Důležité upozornění: Tento článek slouží pouze pro informativní účely a nenahrazuje odborné lékařské poradenství. Před použitím jakýchkoli přírodních prostředků se poraďte se svým lékařem.

Zajímavost Zdraví První pomoc Nemoc



Další články



Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2025 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes