Novorozenecké neduhy a jak na ně

17.05.2024 Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

V naprosté většině případů jsou děti v prvních týdnech života zdravé. S drobnými neduhy se však potkávají téměř všichni kojenci. Je užitečné seznámit se s nejčastějšími zdravotními potížemi.

Novorozenecké neduhy a jak na ně

Zdroj: nzip.cz

Horečka

Horečka je definovaná vzestupem tělesné teploty nad 38,5 °C v konečníku. Při měření tělesné teploty v konečníku již není doporučováno odečítat 0,5 °C. V pozdějším věku můžeme teplotu měřit v podpaží, eventuálně i v uchu. Za horečku považujeme teplotu nad 38 °C.

Bližší informace najdete na webu porodnice.cz.

Moučnivka

Moučnivka (odborně soor) je povrchový kvasinkový (plísňový) zánět dutiny ústní, charakterizovaný perlově bílými povlaky na jazyku, patře a tvářových sliznicích, které lze jen obtížně setřít. Postihuje 2–5 % novorozenců a kojenců, kteří jsou kojeni mateřským mlékem.

Bolestivé prořezávání zoubků

Zubní váčky se zakládají ve 3. měsíci vývoje plodu, tedy již v děloze matky. Mléčný neboli dočasný chrup se, na rozdíl od stálého dospělého chrupu, sestává z 20 zubů, přičemž jako první se začínají kolem 6. měsíce prořezávat řezáky.

Kojenecké koliky

Kojenecké koliky jsou definované jako náhle vzniklý záchvat pláče a dráždivosti, který začíná a končí bez jednoznačné příčiny, trvá minimálně 3 hodiny denně a více než 3 dny v týdnu. Tyto obtíže postihují až 30 % kojenců, typicky od 2 týdnů do 4 měsíců věku – hovoříme o tzv. tříměsíčních kolikách.

Opruzeniny

Opruzeniny (odborně plenková dermatitida) jsou nejčastějším akutním kožním problém kojenců a batolat. Objevují se u 50–60 % dětí, a to obvykle v období mezi 9. a 12. měsícem. Dětská kůže je méně odolná a v kontaktu s vlhkým prostředím plen snadno dochází k narušení její ochranné funkce. Stává se tak náchylnější k mechanickému poškození a vniku infekce, která je nejčastěji kvasinkového původu.

Atopický ekzém

Atopický ekzém (odborně atopická dermatitida) je nejčastější chronické kožní onemocnění postihující 10–30 % dětské populace. Typický prvek tohoto onemocnění je tzv. atopie – dědičný sklon k rozvoji alergických onemocnění (v rodinách pacientů s atopickým ekzémem je zvýšený výskyt dalších onemocnění na podkladě alergie).

Seboroický ekzém

Seboroický ekzém nebo také seboroická dermatitida je povrchový zánět kůže postihující oblasti bohaté na mazové žlázy a tzv. intertriginózní oblasti, což jsou záhyby kůže. Onemocnění je pravděpodobně způsobeno poruchou činnosti mazových žláz a zmnoženou tvorbou kožních buněk v kombinaci s infekcí.

Vyrážky v dětském věku

Vyrážky na alergickém podkladě mívají charakter kopřivky (urtiky), jsou silně svědivé a vytvářejí ostře ohraničené pupeny. Vyrážka se vysévá rychle, během minut, a mizí obvykle do několika hodin po ukončení kontaktu s alergenem. Vyvolávajícím podnětem bývá štípnutí hmyzem, kontakt s kopřivou a další.

První pomoc dítěti – doporučení

Doporučuje se mít uložené číslo na praktického lékaře pro děti a dorost, znát telefonní číslo 155 (zdravotnická záchranná služba) a telefonní číslo 112 (jednotné evropské číslo tísňového volání, které slouží k oznámení jakékoliv mimořádné události). Prostřednictvím tohoto čísla se aktivují všechny složky integrovaného záchranného systému, tj. hasiči, zdravotnická záchranná služba a policie).

Užitečná je také aplikace Záchranka, kterou si můžete stáhnout do mobilu.


Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Děti Mateřství a rodičovství Péče Rodič Nemoc Zdraví




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes