Mastitida, jak jí předcházet a léčit

26.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Mastitida je bolestivé zánětlivé onemocnění prsu, které postihuje zejména kojící ženy. Jak předcházet a léčit toto onemocnění? Přečtěte si náš článek a zjistěte účinné preventivní opatření, správné postupy při kojení a léčebné možnosti pro zvládnutí mastitidy. Zdravý a bezproblémový průběh kojení je důležitý jak pro matku, tak pro dítě.

Mastitida, jak jí předcházet a léčit

Zdroj: shutterstock.com

Zánět prsu je způsoben bakteriemi, které do prsu se dostanou prasklinami na bradavce nebo prsními kanálky. Mastitida může být velmi bolestivá a způsobit zvýšenou teplotu, horečku a únavu. 

Prevence mastitidy spočívá zejména v udržování hygieny prsů a pravidelném kojení. Kojení pomáhá udržovat prsa prázdná, což zase snižuje riziko zánětu. Je také důležité správně přisát dítě k prsu, aby nedocházelo k podráždění bradavek. Pokud má matka praskliny na bradavkách, měla by používat masti, které pomáhají rychleji hojit rány a zabraňovat infekci. 

Pokud se mastitida objeví, následuje léčba, tj. zpravidla užívání antibiotik a odpočinek. Důležité je také udržovat prsa prázdná, což se dá dosáhnout kojením nebo odstříkáváním mateřského mléka. Během léčby by měla matka odpočívat a nezatěžovat se nadměrnou fyzickou aktivitou. 

Některé další tipy a rady, které mohou pomoci při mastitidě: 

  • zvyšte příjem tekutin a udržujte správnou výživu pro podporu imunitního systému;
  • používejte kojící vložky do podprsenky, aby se snížilo tření a podráždění bradavek; 
  • kojte dítě často a na obou prsou, aby se prsa udržovala prázdná; 
  • pokud je prso citlivé na dotek, může být vhodné dočasně použít jinou kojící pozici, aby se snížila bolest a podráždění bradavek. 

Matky, které mají problémy s mastitidou, by měly hledat podporu a radu od odborných zdravotnických pracovníků, jako jsou například laktační poradkyně nebo kojící poradkyně. Při prvních příznacích je určitě vhodné kontaktovat lékaře a neodkládat léčbu.

Kromě léčby antibiotiky mohou matky také využít alternativní metody, jako je například používání obkladů s teplou vodou nebo pití bylinkových čajů. Tyto metody mohou pomoci uvolnit ztuhlé a bolestivé prsní svaly a ulevit od bolesti.

V případě, že mastitida přetrvává nebo se vrací, může to být způsobeno nesprávným kojením nebo způsobené přítomností bakterií v mateřském mléce. V takovém případě by měla matka kontaktovat svého lékaře nebo laktační poradkyni. 

V závěru lze říci, že ačkoli je mastitida nepříjemným onemocněním, prevencí a správnou léčbou jí lze předcházet či rychle vyléčit. Matky by měly dbát na správnou hygienu prsů a pravidelné kojení, aby se minimalizovalo riziko vzniku zánětu prsu, případně okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a dodržovat doporučení pro správnou léčbu. 


Autor: redakce eMaminy.cz

Kojení Zdraví Žena




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes