Endometrióza: příčiny a příznaky
Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli mezi pubertou a menopauzou. Ačkoli byl v posledních několika desetiletích učiněn značný pokrok ve výzkumu endometriózy, patogeneze (vznik a vývoj) tohoto onemocnění stále není zcela objasněna. Dnešní medicína předpokládá, že na vzniku endometriózy se podílí několik faktorů.
Zdroj: nzip.cz
Děložní dutina je uvnitř kompletně vystlána děložní sliznicí (endometriem). V průběhu každého menstruačního cyklu se její buňky rozmnoží, endometrium zvětší svou tloušťku a připravuje se na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedojde, část narostlé sliznice se během nadcházejícího menstruačního krvácení odloučí a je vypuzena z těla ven. Nárůst i rozpad děložní sliznice jsou řízeny ženskými pohlavními hormony (estrogen, progesteron). Bližší informace najdete v článcích Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce a Menstruační cyklus.
Při endometrióze roste děložní sliznice i mimo děložní dutinu. Endometrium se tak může vyskytovat například v oblasti vaječníků, pochvy, střev, uvnitř močového měchýře nebo na jeho povrchu, ale také mimo pánevní dutinu nebo i mimo břišní dutinu. Tkáň podobná děložní sliznici se však i mimo dělohu chová velmi podobně jako skutečná děložní sliznice: pod vlivem ženských pohlavních hormonů střídavě narůstá a krvácí.
Endometrióza
– možné umístění endometriálních ložisek. (Zdroj: depositphotos.com)
Jaké jsou příčiny endometriózy?
Existuje několik teorií, přičemž dvě teorie jsou považovány za stěžejní: metaplastická teorie (dle Meyera, z roku 1919) a implantační teorie (dle Sampsona, z roku 1921). Implantační teorie předpokládá, že během menstruace buňky děložní sliznice neodtékají přes dělohu a skrze děložní hrdlo z těla ven, jako je tomu normálně, ale skrze vejcovody se dostávají do břišní dutiny. Naopak metaplastická teorie vychází z předpokladu, že endometrióza vzniká přeměnou některých buněk, které pocházejí ze stejné buněčné linie jako endometrium.
Jaké příznaky se mohou vyskytnout?
Endometrióza se může projevovat bolestmi – obvykle před menstruací, během ní, nebo při pohlavním styku. Ložiska endometriózy se však mohou vyskytovat i chronicky a mohou způsobovat silné bolesti.
V závislosti na umístění ložisek endometriózy se mohou vyskytovat rovněž bolesti zad, bolesti v podbřišku, bolesti nebo poruchy funkce při vyprazdňování močového měchýře nebo střev a nepravidelné menstruační krvácení. Bolest je často pociťována jako křečovitá a může být doprovázena nevolností, zvracením a průjmem. Intenzita bolesti však nezávisí ani na velikosti ložisek, ani na rozsahu endometriózy. I malé ložisko může někdy způsobovat velmi silnou bolest, a naopak rozsáhlá endometrióza může být bez příznaků.
V průběhu onemocnění se mohou ložiska endometriózy zvětšit, případně se mohou vytvořit cysty. Endometriální cysty na vaječnících (endometriomy), ložiska na vejcovodech nebo na děložních vazech mohou snižovat plodnost.
Časté příznaky
Mezi časté příznaky endometriózy patří mimo jiné:
- Dysmenorea: Menstruace doprovázená mimořádně křečovitou bolestí v podbřišku. Předpokládá se, že spouštěčem je zvýšená produkce prostaglandinů v děložní sliznici, což způsobuje stahování děložní svaloviny (myometria). Bližší informace najdete v článku Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea).
- Dyspareunie: Bolest při pohlavním styku, která je často pociťována jako pálení nebo křeče. Bližší informace najdete v článku Bolestivý pohlavní styk (dyspareunie).
- Bolesti v podbřišku: Vyskytují se s různou intenzitou a obvykle nesouvisejí s menstruací.
- Pocit plnosti, nadýmání nebo střevní potíže: Pokud ložiska endometriózy postihují močový měchýř nebo střeva, může být močení nebo vyprazdňování střev bolestivé.
Poznámka: Výše popsané příznaky nemusí být typické pouze pro endometriózu, ale vyskytují se i u mnoha jiných změn v břišní dutině! To, zda endometrióza vůbec nějaké příznaky vyvolává a jak jsou závažné, se u jednotlivých žen značně liší.
Autor: gesundheit.gv.at (zdroj: nzip.cz )