Menstruace a antikoncepce

19.08.2024 Státní zdravotní ústav

Jako menstruaci, menses či měsíčky označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děložní sliznice a odchází z těla pryč. Nástup menstruačního krvácení odpradávna značí, že se dívka stává ženou.

Antikoncepční pilulky

Zdroj: nzip.cz

Nástup menstruace u dospívajících dívek se v dnešní době uvádí od 9 do 15 let. Menstruační cyklus je řízen hormonálně. V jeho průběhu dozrává vajíčko ve vaječníku, po dozrání se uvolňuje a putuje do vejcovodu a po oplození se uhnízdí v děložní sliznici. Pokud k oplození nedojde, začne se narostlá děložní sliznice odlučovat a začíná krvácení. Menstruaci mohou provázet větší či menší bolesti v podbřišku. Zevní ženské pohlavní orgány by měly být vždy udržovány čisté, suché, s přístupem vzduchu, používány by měly být k tomuto účelu určené hygienické prostředky (vložky, tampóny, menstruační kalíšek).

V jakých fázích probíhá menstruační cyklus?

Menstruační fáze

Začíná 1.–5. den menstruačního cyklu a probíhá krvácení. Odlučuje se děložní sliznice od stěny dělohy. Během menstruace odejde z těla asi 40–80 ml směsi krve, děložní sliznice a hlenu.

Regenerační fáze

Nastupuje po skončení menstruačního krvácení, dochází k obnovení slizniční výstelky v děloze, trvá 1–2 dny.

Proliferační (růstová) fáze

Trvá do 14. dnu cyklu. Ve vaječnících dozrává vajíčko. V polovině cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace.

Co je to ovulace?

V polovině menstruačního cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace. Obvykle nastává přibližně v polovině menstruačního cyklu, ale může nastat kterýkoli den, i během menstruace. Při ovulaci se uvolní z vaječníku každý měsíc většinou jedno vajíčko a putuje vejcovodem.

Kde dochází k oplození vajíčka?

K oplození vajíčka spermií dochází ve vejcovodu. Po oplození sestoupí vajíčko do dělohy, uhnízdí se tam a začne se vyvíjet zárodek – embryo. Začíná těhotenství.

Co je to mimoděložní těhotenství?

Pokud oplozené vajíčko do dělohy nesestoupí a zůstane ve vejcovodu, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Zárodek se ve vejcovodu začne vyvíjet, zvětšovat až vejcovod praskne, což provází silné bolesti břicha. Zárodek přitom zahyne.

Jak vznikají jednovaječná a dvojvaječná dvojčata?

Pokud se z vaječníku uvolní najednou dvě vajíčka a obě budou oplozena, vyvíjí se dvojvaječná dvojčata, pokud vajíčka tři, vyvíjí se trojčata atd. Jedinci jsou si podobní více či méně, stejně jako sourozenci ze dvou, tří či více různých těhotenství. Pokud se však jedno oplozené vajíčko hned po oplození úplně rozdělí na dvě, která se pak vyvíjí samostatně, vznikají tzv. jednovaječná dvojčata, která bývají podobou k nerozeznání. Mají totiž stejné geny, které určují kromě jiných vlastností také jejich podobu.

Co se děje po oplození vajíčka?

Ve vaječníku v místě, ze kterého se uvolnilo vajíčko, vzniká tzv. žluté tělísko, které tvoří hormon progesteron a estrogeny. Ty působí na dělohu, prsní žlázy, štítnou žlázu a kosti. Pokud nebylo vajíčko oplozeno, žluté tělísko kolem 24. dne zanikne a změní se v jizvičku, říká se jí bílé tělísko. Naopak při oplození žluté tělísko do 5. měsíce udržuje těhotenství, pak jeho funkci přebírá placenta. V průběhu života jedné ženy dozraje asi 400 až 500 vajíček. Je to o hodně méně oproti mužským spermiím, kterých se jen při jedné ejakulaci uvolní desítky miliónů.

Sekreční fáze

Začíná 15.–28. den cyklu. Začnou se rozšiřovat sekreční žlázky v děložní sliznici. Hlavní roli v těchto změnách hraje hormon progesteron. Sliznice je připravena pro přijetí oplozeného vajíčka. Děložní sliznice dosahuje výšky až 7 mm.

Ischemická fáze (nedokrvení sliznice)

Nastane 28. den cyklu, pokud nebylo vajíčko oplozeno. Dochází k rychlému poklesu hormonů progesteronu a estrogenu. Ve sliznici začnou praskat stěny děložních kapilár, nastává krvácení a začíná menstruační fáze.

Jaké antikoncepční metody se používají?

Přirozené

– nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ovšem nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů).

Bariérové

– mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie (kondom, pesar, ženský kondom). Kondom chrání nejen před nechtěním početím, ale také před pohlavně přenosnými infekcemi, včetně infekce HIV/AIDS. Kondom neobsahuje hormony, usnadňuje penisu průnik do pochvy. Je levný. Nevýhodou kondomu může být alergie na latex nebo psychický blok u některých jedinců. V současné době jsou již běžně dostupné i nelatexové kondomy tzv. latex free.

Chemické

– využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních čípků nebo gelu).

Hormonální

– umělé hormony, které zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka (ovulaci) a ztěžují pronikání spermií do dělohy; patří mezi nejspolehlivější (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém, náplast, injekce, podkožní tyčinka, vaginální kroužek). Hormonální antikoncepce zabraňuje v otěhotnění, chrání před mimoděložním těhotenstvím, snižuje sílu krvácení až k jeho vymizení, zlepšuje pravidelnost, může oddálit menstruaci. Snižuje riziko vzniku rakoviny dělohy a vaječníků, chrání před záněty, má pozitivní vliv na akné a pleť. Rizikové je použití hormonální antikoncepce např. u kuřaček, žen s těžšími cévními poruchami, trombózou, cévní mozkovou příhodou, těžkou cukrovkou, s jaterním onemocněním nebo s neléčenou hypertenzí. Nevýhodou může být u některých žen zvýšení objemu vody v těle, zvyšování tělesné hmotnosti.

Nitroděložní tělísko

– zavádí jej vždy lékař (gynekolog). Jsou k dispozici hormonální a nehormonální nitroděložní tělíska. O vhodnosti nitroděložního tělíska je vždy lepší poradit se s lékařem.

Sterilizace

– chirurgický zákrok, při němž jsou přerušeny vejcovody u ženy nebo chámovody u muže. Pozor, tento zákrok je nevratný!


Autor: Státní zdravotní ústav (zdroj: NZIP)

Dospívání Těhotná Zdraví Žena




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes