Až čtvrtina párů má problém s početím dalšího dítěte
Řada lidí se mylně domnívá, že když se podařilo přirozeně počít potomka poprvé, povede se to bez problémů znovu. Realita je ale jiná – lékaři se stále častěji setkávají s takzvanou sekundární neplodností, kdy se ženě podruhé otěhotnět nedaří. S problémem se potýká asi čtvrtina párů, které přijdou na reprodukční kliniku. Hlavním důvodem je především odkládání rodičovství na později.
Zdroj: freepik.com
„Průměrný věk prvorodiček je dnes 30 let, o další dítě se pak ženy pokoušejí zhruba kolem pětatřicítky, kdy ale plodnost výrazně klesá,“ přibližuje jeden z důvodů MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař brněnské reprodukční kliniky. Na vině bývá nejen zhoršení kvality vajíček či spermií, ale i různé hormonální změny. „Může se jednat například o endometriózu nebo syndrom polycystických vaječníků, při kterém nedochází k ovulaci. Pacientce se tak v polovině cyklu neuvolní vajíčko, a tím pádem nemůže přirozeně otěhotnět,“ vysvětluje MUDr. Otevřel.
Plodnost ve vyšším věku ovlivňují i další metabolické choroby, jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak nebo obezita, která může narušit menstruační cyklus a případně komplikovat samotné těhotenství. Ne vždy je ale problém se sekundární neplodností na straně žen. „Věk 35 až 40 let je hraniční nejen pro ženy, ale i pro muže. U těch pozorujeme postupné zhoršování spermiogramu s větším poškozením DNA neboli fragmentací DNA. Čím je muž starší, tím je vyšší riziko např. autismu nebo monogenních onemocnění,“ popisuje MUDr. Andrea Rákosová Kagánková, vedoucí lékařka ostravské reprodukční kliniky. Dvojic, které sekundární neplodnost trápí, podle odborníků v posledních letech neustále přibývá. „Přibližně každý čtvrtý pár, který vyhledá reprodukční kliniku, už jedno dítě má, ale druhé se jim opakovaně nedaří,“ říká MUDr. Rákosová Kagánková.
Ne vždy se ale žena o dalšího potomka snaží se stejným partnerem, se kterým už dítě má. Mnohdy na kliniku přichází nově vzniklé páry, které se o miminko „snaží“, aby vztah ještě upevnily. „Setkáváme se poměrně často s tím, že žena má už odrostlé děti například z prvního manželství – poprvé rodila ještě před třicítkou, kdy žádný problém s početím nebyl. V pozdějším věku si pak našla nového partnera, se kterým by chtěla miminko, jenže přirozenou cestou už se to nedaří,“ vysvětluje MUDr. Otevřel. Důležité je podle něj vyhledat pomoc odborníků co nejdříve. Páry, které dříve počaly bez problémů, si totiž často nechtějí připustit, že by se jich neplodnost mohla týkat, a proto návštěvu reprodukční kliniky oddalují.
„Ideální je přijít po roce neúspěšné snahy o početí. U párů nad 35 let je to pak o něco dříve – nejlépe po půl roce,“ říká MUDr. Rákosová Kagánková. Samotná léčba sekundární neplodnosti se od té primární v zásadě neliší. Přesto ale některé kroky lékaři urychlují, aby žena otěhotněla co nejdříve.
„U mladých žen na začátku léčby infertility sledujeme ovulaci a čekáme, co se bude dít. Tuto takzvanou konzervativní fázi u starších žen přeskakujeme a přecházíme rovnou k léčbě pomocí asistované reprodukce, abychom neztráceli čas,“ popisuje MUDr. Otevřel. Mladým ženám, které ví, že by chtěly své mateřství odložit, specialisté doporučují nechat si zavčas zamrazit vajíčka (tzv. social freezing). Šance na otěhotnění pak bude mnohem vyšší.
Zdroj: MaVe PR