Jednorázový detox velký užitek nepřinese. Pestrý jídelníček však ano!
Jarní detoxikace je v posledních letech velkým hitem, ale je potřeba si uvědomit, že odvod toxinů tělo zvládá průběžně samo během celého roku. Naším úkolem je nekomplikovat našemu tělu tento záslužný proces, a tedy neškodit detoxikačním orgánům. Pakliže ctíme racionální jídelníček, zvláštní detox nepotřebujeme.

Zdroj: zdravestravovani.cz
Zbytečné trápení drastickými půsty a detoxikačními dietami
Bezhlavý drastický půst či jídelníček postavený na konzumaci konkrétního druhu potravin, jako jsou jablka, mořské řasy, červená řepa apod., zbytečně náš organismus vyčerpávají. Navíc bylo by víc než naivní se domnívat, že krátkodobý refresh jídelníčku nám nějak zázračně pomůže, když celoročně máme stravovací režim postavený na vysokém příjmu živočišných tuků, jednoduchých cukrů, soli, alkoholu a vysoce průmyslově zpracovaných potravinách. „Organismus se toxinů dokáže zbavit za předpokladu, že má dlouhodobě kvalitní a vyváženou stravu s optimálním dostatkem energie, ale také aminokyselin. Právě jim, zejména cysteinu, methioninu a glycinu, vděčíme za to, že se organismus dokáže oprostit od toxinů. Nejlépe mu tedy posloužíme, když budeme jíst kvalitní, pestrou a nutričně vyváženou stravu. Jestliže nejste schopni učinit první krok a změnu životosprávy zvládnout svépomocí, využijte dostupných pomocných nástrojů, jako je krabičková dieta, kdy nad nutriční skladbou bdí nutriční odborníci a o šetrnou úpravu a chutné zpracování se starají profesionální kuchaři,“ říká Mgr. Kateřina Šimková, nutriční specialistka Zdravého stravování, které se specializuje na přípravu krabičkové diety a zdravé stravy.
Organismu živiny neberte, ale dávejte
Zmiňovaný půst a detoxikační diety mohou organismus ochuzovat o žádoucí živiny. Pokud máte celoročně pestrý a vyvážený zdravý jídelníček a toužíte tělo namotivovat, pak mu dopřejte nášup vitamínů, minerálních látek, vlákniny, probiotických kultur, zdravých tuků a vody. Všechny tyto druhy prospěšných látek podpoří fungování detoxikačních orgánů. Víte, které to jsou? Soustavu detoxikačních orgánů tvoří trávicí trakt, játra, ledviny, v menší míře i plíce, kůže a lymfa. Trávicí trakt je místo, kde dochází ke vstřebání živin, a tak je záhodno myslet, jak mu prospět. Funkci uklízecí firmy zastane vláknina, které rozhodně tělu nedodáváme dostatek. Při procesu trávení rozpustné vlákniny se produkují metabolity, resp. mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které fungují jako regulátor imunitního systému se schopností zabraňovat zánětům či ovlivňovat dozrávání imunitních buněk. Vlákninu dodáme tělu zejména z luštěnin, pseudoobilovin, celozrnných obilovin či zeleniny a ovoce.
„Ve funkčním trávicím traktu se pak bude živým mikroorganismům dařit. Jejich úspěšnému množení prospějí zakysané mléčné produkty či fermentované potraviny. Aby vláknina mohla plnit svoji funkci, tak nesmíme opomíjet pitný režim. Ten je ostatně zásadní i pro detoxikaci jater a ledvin. S aktivací jaterních enzymů, jež odvádí toxiny z našeho organismus ven, pomůže například brokolice, listová zelenina, řepa či česnek,“ doplňuje Kateřina Šimková.
Čím organismu bráníme v detoxikaci
Nestačí však jen některé přínosné potraviny zařadit, ale i naopak v jídelníčku eliminovat. Nevhodné skupiny potravin nebo látek vysloveně ztěžují úspěšnou a přirozenou detoxikaci. Pojďme upozornit na některé z nich. Věděli jste, že přidané cukry například v ochucených jogurtech v zažívání kvasí a pomáhají v něm zvyšovat počet nepřátelských bakterií? Proto bychom si měli dopřávat potraviny bez přidaného cukru. Nedostatek vlákniny má vliv na zvýšenou toxicitu střevního obsahu a nerovnováha mikrobiomu může vést k přemnožení patogenních bakterií, které zhoršují detoxikační funkci střev. Zapomeňme i na alkohol, pro naše játra je toxický acetaldehyd jedem a orgán se ho po požití alkoholu snaží co nejrychleji přeměnit na netoxický acetát. „Na frak játrům dává i fruktóza, která bývá hodně obsažena v cukrovinkách či sladkých nápojích. Játra nemálo zatěžuje trvale nevhodná strava bohatá na živočišné tuky, které se nachází v tučných masech, sýrech či uzeninách,“ uzavírá Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. Orgány jsou zatěžovány i nadbytkem soli a cukru z jídla. Proto bychom měli jejich konzumaci jak v přímé podobě, tak skryté, kdy jsou součástí potravin, umravnit.
Tip na závěr?
Lymfa potřebuje pro svoje fungování pohyb, nefunguje stejně jako oběhový systém, kdy mu hnací motor dělá srdce, tzn. lymfu musíme rozpohybovat my. Ideální jsou aerobní cvičení, pomoci mohou i speciální lymfatické masáže. K odplavení škodlivin prostřednictvím posledního detoxikačního orgánu, tedy kůže, napomůže návštěva sauny.
Autor: Zdravé stravování s.r.o.