Gramotnost v oblasti duševního zdraví

30.10.2024 Iniciativa NA ROVINU

Duševní zdraví se týká nás všech. Všichni ho můžeme rozvíjet a všichni o něj můžeme přijít. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je duševní zdraví „pocit pohody, v němž každý jedinec naplňuje svůj vlastní potenciál, zvládá běžný životní stres, může pracovat produktivně a plodně a je schopen přispívat k prospěchu své komunity.“ Duševní zdraví tedy není pouze absencí duševní nemoci, nýbrž smysluplným naplněním vlastních životních možností.

Ilustrace, Iniciativa NA ROVINU

Zdroj: Iniciativa NA ROVINU

Gramotnost v oblasti duševního zdraví obsahuje


S duševním zdravím významně souvisejí

Bio-psycho-socio-spirituální rovina duševního zdraví

Usilujeme o komplexní pochopení duševního zdraví a nemoci. Chceme, aby diskuse o nich zahrnovala různé aspekty: biologický, psychologický, sociální i spirituální. Nechceme žádný z nich opominout, ani zdůrazňovat na úkor těch ostatních. Je pro nás důležitý pohled různých odborníků – psychiatrů, psychologů, sociálních pracovníků, ale stejně tak i samotných lidí s duševním onemocněním. Všechny tyto úhly pohledu stavíme NA ROVINU.

Více se o péči o různé složky duševního zdraví dozvíte také v sekci Sebepéče.

Wellbeing

Wellbeing můžeme definovat jako souhrn toho, jak se cítíme a jak se nám daří v životě naplňovat naše role a povinnosti. Různé odborné přístupy a psychologické školy pak mohou wellbeing popisovat různě. Třeba směr pozitivní psychologie zahrnuje do wellbeingu jako hlavní složky: pozitivní emoce, prožitek zaujetí činností, pozitivní vztahy, prožívání smysluplnosti a také úspěšný výkon. Jako jeden z předpokladů k wellbeingu můžeme vnímat tzv. resilienci, neboli odolnost v duševním zdraví.

O wellbeingu se můžete dozvědět více také v sekci Sebepéče, nebo na webu Opatruj.se.

Zotavení

Součástí duševního zdraví může být také zotavení z psychické krize nebo duševní nemoci, které chápeme jako „hluboce osobní a jedinečný proces změny postojů, hodnot, pocitů, cílů, dovedností a rolí. Je to způsob života, který je uspokojující, nadějný, přínosný, a to dokonce i s omezeními, která nemoc přináší. Zotavení zahrnuje rozvoj nového smyslu a účelu v životě, jak se člověk vymaňuje z katastrofických dopadů duševní nemoci.“ Autorem této definice v kontextu duševních onemocnění je Bill Anthony, PhD, zakladatel hnutí Recovery.

Více se o zotavení dozvíte v sekci O duševních nemocech.

 

Zdroj: Iniciativa NA ROVINU

Duševní onemocnění Podpora a pomoc Prevence Zdraví



Další články



Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2025 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes