Genderová rozmanitost a transgender lidé
Transgender a genderově rozmanití lidé se necítí být v souladu s pohlavím, které jim bylo přiřazeno při narození. Genderová identita není něco, co můžeme ovlivnit, je to ale hluboce prožívaný pocit, se kterým se vnitřně ztotožňujeme. Je vlastní všem lidem. Může, ale nemusí být zjevná v našem vzhledu a projevu. Genderová rozmanitost nesouvisí se sexuální orientací: transgender a genderově rozmanití lidé mohou být heterosexuální, bisexuální, homosexuální nebo mít jakoukoli jinou sexuální orientaci v průběhu života.
Zdroj: nzip.cz
Pohlaví, gender a genderová rozmanitost
Pohlaví
Pohlaví (angl. sex) je souhrn tělesných znaků, na jejichž základě společnost rozlišuje chlapce a dívky, resp. muže a ženy. Tyto pohlavní znaky lze dále dělit na:
- primární pohlavní znaky – jsou přítomny již při narození (vnější a vnitřní pohlavní orgány); na základě vnějších pohlavních orgánů je při narození přiřazeno úřední pohlaví;
- sekundární pohlavní znaky – objevují se během puberty (např. typický tvar prsou a rozšířených boků u žen, vousy a „ohryzek“ u mužů).
Gender
Gender je slovo anglického původu, které se do češtiny nepřekládá. Je to souhrn kulturně vytvořeného povědomí a přesvědčení o mužích a ženách, postojů k nim, o jejich emocích a chování, někdy i o jejich sexuální orientaci. Jedná se o sociální konstrukt, který se týká kulturně podmíněných konvencí, rolí a chování žen a mužů, respektive chlapců a dívek, včetně vztahů mezi nimi.
Genderová identita
Genderová identita (angl. gender identity) je hluboce prožívaný a niterný pocit vlastního genderu. U převážné většiny populace genderová identita odpovídá pohlaví přiřazenému při narození (muž se cítí být mužem, žena se cítí být ženou), ale nemusí tomu tak být vždy. Genderová identita je u každého člověka individuální.
Genderové vyjádření
Genderové vyjádření (angl. gender expression) odkazuje na to, jak člověk v běžném životě a v kontextu své kultury a společnosti projevuje svůj gender. Člověk může vyjadřovat svůj gender nejen prostřednictvím fyzického vzhledu (oblečení, účes, doplňky, kosmetika, užívání hormonů, podstoupení chirurgického zákroku), ale také způsoby a vzorci chování, řečí, preferovaným oslovením a gramatickým rodem. Genderové vyjádření může, ale nemusí odpovídat genderové identitě daného člověka.
Genderová rozmanitost
Genderová rozmanitost (angl. gender diversity) je pojem, který zahrnuje širokou škálu genderových identit, vyjádření a tělesných znaků, které přesahují tradiční binární kategorie muž/žena. Tento koncept uznává, že existuje mnoho způsobů, jak být a cítit se jako muž, žena, obojí nebo ani jedno, a že tyto identity a způsoby vyjádření mohou být různorodé a jedinečné.
Intersexualita
Intersexualita (angl. intersexuality) nebo jen zkráceně intersex je pojem používaný v případě, že člověk se narodil s variací pohlavních znaků. Vnitřní nebo vnější pohlavní orgány, hormonální hladiny či chromozomy jsou odlišné od typicky mužských či ženských. Pohlaví člověka nelze tedy jednoznačně určit.
Transgender a genderově rozmanití lidé
Transgender lidé
Transgender lidé je zastřešující označení pro lidi, jejichž genderová identita a/nebo genderové vyjádření neodpovídají tomu, co se typicky očekává pro pohlaví, které jim bylo přiřazeno při narození. Konkrétně:
- transgender muži neboli trans muži – lidé s mužskou genderovou identitou, kterým bylo při narození přiřazeno ženské pohlaví,
- transgender ženy neboli trans ženy – lidé s ženskou genderovou identitou, kterým bylo při narození přiřazeno mužské pohlaví.
Transgender a genderově rozmanití lidé obvykle prožívají tzv. genderový nesoulad (angl. gender incongruence), což je odborný pojem, který používá jako diagnostické kritérium Světová zdravotnická organizace (WHO) a v 11 revizi MKN byl přeřazen z duševních poruch do oddílu o sexuálním zdraví. Genderový nesoulad je výrazné a trvalé prožívání nesouladu mezi genderovou identitou a genderem, který společnost u daného člověka očekává (na základě pohlaví přiřazeného při narození).
Nebinární identity
Nebinaritu lze definovat v rámci genderové rozmanitosti. Nebinární identity zahrnují různé skupiny lidí, které se nacházejí mimo genderovou binaritu (dvojí rozlišení pohlaví na muže či ženu). Může se jednat o osoby, které se neidentifikují s žádným z těchto dvou genderů, ale i o ty, jejichž genderová identita je fluidní a mění se v průběhu života. Někteří lidé se mohou identifikovat jako nebinární, genderqueer, agender (bez genderu), genderfluid (jejich genderová identita se mění) nebo jiným způsobem, který nejlépe vyjadřuje jejich osobní zkušenost a vnímání sebe sama.
Terminologická poznámka: Až donedávna se pro označení transgender lidí běžně používal pojem „transsexuálové“. Tento pojem je dnes považován za zastaralý, někdy i hanlivý.
Postavení transgender a genderově rozmanitých lidí ve společnosti
Transgender a genderově rozmanití lidé často čelí předsudkům, diskriminaci, posměchu či dokonce násilí. Pojem transfobie (angl. transphobia) odkazuje na negativní postoje, přesvědčení a činy směřované vůči transgender a genderově rozmanitým lidem coby samostatné skupině. Transfobie se může odehrávat na strukturální úrovni (formou diskriminačních politik a praxe) nebo velmi specifickým a osobním způsobem. I když transfobie může být někdy neúmyslným důsledkem neznalosti (tedy nikoli nepřátelského postoje), její dopady nejsou zdaleka zanedbatelné. Na toto téma byly v České republice nedávno publikováno několik výzkumných zpráv [1–3].
Transgender lidé se často potýkají s nepochopením dokonce i ze strany zdravotnických pracovníků, sociálních pracovníků apod. Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) však nedávno vydal dvě publikace, které jsou určeny právě těmto odborníkům, a měly by proto přispět ke zlepšení péče o zdraví transgender a genderově rozmanitých osob [4, 5].
Proč je důležité akceptovat transgender a genderově rozmanité lidi?
Pokud společnost začne široce akceptovat genderovou rozmanitost, může to významně zmírnit psychickou zátěž a diskriminaci, kterým transgender a genderově rozmanití lidé často čelí. Důležitou roli v tomto ohledu hraje vzdělávání.
Medicína i širší společnost proto stojí před výzvou, aby překonala stereotypy, uznala právo na individualitu a brala vážně pocity transgender a genderově rozmanitých lidí. Jsou nedílnou součástí naší společnosti a stejně jako všichni ostatní mají právo na péči o duševní pohodu, na (genderové) sebeurčení, tělesnou integritu, soukromí a nediskriminaci.
Autor: gesundheit.gv.at, Národní ústav duševního zdraví (zdroj: NZIP)
Související odkazy
- Andrea Stašek, Zuzana Semlerová, Ondřej Musil, Tereza F. Doležalová: Queer zdraví: Výzkumná zpráva o zdraví LGBTQ+ lidí v Česku a naSlovensku (2023). Institut pro psychologický výzkum − INPSY, Masarykova univerzita, Brno 2024. 61 s. (odkaz vede na web muni.cz)
- Michal Pitoňák, Marcela Macháčková: Být LGBTQ+ v Česku 2022 – výzkumná zpráva. Národní ústav duševního zdraví, Klecany 2023. 283 s. ISBN: 978-80-87142-51-6. (odkaz vede na PDF soubor na webu lgbt-zdravi.cz, 4.6 MB)
- Karel Pavlica, Pavla Doležalová, Barbora Orlíková, Viktor Heumann: Prevence rizika sebevražedného jednání transgender a nebinárních osob. Psychiatrie 2022, 26(4): 136–141 (odkaz vede na web researchgate.net)
- World Professional Association for Transgender Health (WPATH): Standardy péče o zdraví transgender a genderově rozmanitých osob, verze č. 8. Národní ústav duševního zdraví, Klecany 2024, 242 s. ISBN: 978-80-87142-62-2. (odkaz vede na web nudz.cz)
- Národní ústav duševního zdraví: Praktický průvodce pro odbornice a odborníky v péči otransgender a genderově rozmanité osoby. (odkaz vede na web nudz.cz)