Screeningové programy

21.10.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Screening neboli vyhledávání rizikových nemocí v populaci představuje velmi užitečný nástroj cílené prevence. Tento program je organizován Ministerstvem zdravotnictví ČR a příslušnými odborníky a každoročně u nás odhalí tisíce nádorových onemocnění, jejichž nositelé by jinak vůbec netušili, že nějaké onemocnění mají. Odhalíme díky tomu nádory, které se ve své počáteční fázi dají ještě velmi dobře léčit. A pacienti nemusí umírat.

Mamografické vyšetření

Zdroj: nzip.cz

Ve vyspělých zemích Evropy navštěvují občané tyto programy velmi disciplinovaně, účastní se jich až 80 % populace. U nás je situace mnohem horší. Nejsme příliš ochotni převzít zodpovědnost za své zdraví – hlídat se. Zkuste to napravit a odměnou vám bude delší život. V současné době máte možnost navštívit tyto tři programy hrazené z veřejného zdravotního pojištění, přičemž další se připravují:

Screening karcinomu prsu

V České republice každoročně onemocní rakovinou prsu více než pět tisíc žen. Díky funkčnímu screeningovému programu se však většinu těchto onemocnění daří nalézt včas, s velkou nadějí na vyléčení. Screeningové vyšetření byste měla podstoupit, pokud dovršíte věk 45 let. Navštívíte-li v tomto období svého registrujícího praktického lékaře nebo registrujícího gynekologa, napíše vám doporučení na akreditované screeningové pracoviště, kde vám bude provedena tzv. screeningová mamografie. Screening karcinomu prsu se označuje také jako mamografický screening.

Mamograf je speciální přístroj, využívající k vyšetření prsu tzv. měkké rentgenové záření.

Vyšetření na moderních přístrojích představuje minimální zátěž a nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Jeho výsledek pracoviště nahlásí zpět vašemu lékaři a ten podle nálezu zajistí vše potřebné. Pokud je vše v pořádku, měla byste nadále na toto vyšetření chodit ve dvouletém intervalu. Veškeré potřebné informace o vyšetření, mapu akreditovaných center i odbornou poradnu naleznete na www.mamo.cz.

Screening karcinomu děložního hrdla

Screening karcinomu děložního hrdla je další preventivní program, který je věnován ženám. Tento screeningový program je zaměřen na vyhledávání rakoviny děložního čípku – jednoho z nejčastějších a zároveň i nejvíce nebezpečných gynekologických nádorů. Toto vyšetření již asi znáte. Váš registrující gynekolog vám při tzv. „vyšetření v zrcadlech“ provede stěr z děložního hrdla, získaný materiál natře na laboratorní sklíčko a předá screeningové laboratoři k vyhodnocení pod mikroskopem. Výsledek pak odešle vašemu gynekologovi, který již zajistí vše potřebné. Na toto vyšetření byste měla přijít jednou ročně. Opravdu je velmi důležité chodit pravidelně, neboť se tím můžete úspěšně vyhnout tomuto zákeřnému onemocnění, na které ročně zbytečně umírá přes 400 žen. Další informace naleznete na www.cervix.cz.

Screening karcinomu děložního hrdla se označuje také jako cervikální screening. U dospělých žen je prováděn 1× ročně jako součást preventivní gynekologické prohlídky.

Od 1. 1. 2021 začaly zdravotní pojišťovny hradit další formu vyšetření, a to testování na přítomnost HPV. Jde o vyšetření přítomnosti nukleové kyseliny vysoce rizikových typů HPV v cervikálním stěru. Screeningové vyšetření HPV DNA je určeno ženám ve věku 35 let, 45 a 55 let (tj. 364 dní od 35./45./55. narozenin), které mají negativní nález cytologického screeningu (tzn. na děložním čípku nebyly objeveny žádné změny svědčící pro onkologické onemocnění). Ostatní věkové kategorie žen mohou mít rovněž proveden HPV test, ten ale nebude hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Vzorek buněk z oblasti děložního hrdla odebírá gynekolog při standardní preventivní prohlídce současně se stěrem na screeningové cytologické vyšetření. Jde o nebolestivé, neinvazivní vyšetření. Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru HPV a stanovit míru ohrožení rakovinou. Na rozdíl od tradiční cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost viru HPV mnohem dříve, než mohou být v důsledku jejího působení pozorovány přednádorové nebo nádorové změny na buňkách děložního čípku.

Vyšetření na HPV bylo dosud předepsáno a hrazeno pouze u žen se sporným cytologickým nálezem. V těchto případech je vyšetření HPV hrazeno i nadále, a to bez omezení věku.

Screening karcinomu tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom)

Na tomto programu lze velmi dobře poznat, kolik lidských životů by mohlo být ušetřeno, kdyby jej klienti navštěvovali. V České republice na rakovinu tlustého střeva a konečníku ročně umírá kolem tří a půl tisíce mužů a žen. Včasné screeningové vyšetření a jednoduchý zákrok přitom mohou tomuto smrtelnému onemocnění zcela zabránit.

Vyšetření spočívá v následujících úkonech: Ve svých padesáti letech zbystřete a žádejte u svého registrujícího praktického lékaře nebo registrujícího gynekologa vyšetření na tzv. okultní (skryté) krvácení v zažívacím traktu (do 54 let každoročně, od 55 let po dvou letech).

Vyšetření spočívá v odběru vzorků stolice do speciální odběrové nádoby. Krev ve stolici může být totiž prvním signálem přítomnosti nádoru nebo polypu, z kterého se může nádor vyvinout. Od 50 let máte možnost zvolit místo opakovaného vyšetření stolice tzv. primární screeningovou kolonoskopii. Při ní vám odborný lékař (gastroenterolog) zavede do konečníku tenkou ohebnou rourku (endoskop) a prohlédne vám detailně sliznici tlustého střeva. Vyšetření sice bude vyžadovat vaši trpělivost, ale za pocit jistoty rozhodně stojí. Vyšetření se pak opakuje v intervalu 10 let.

Žádanku na provedení vyšetření vám vystaví váš registrující praktický lékař nebo registrující gynekolog.

Screening karcinomu tlustého střeva a konečníku se označuje také jako kolorektální screening. Seznam specializovaných ambulancí a další informace o screeningovém programu naleznete na www.kolorektum.cz.

Screening karcinomu plic

Rakovině plic lze nejlépe předcházet nekuřáctvím. Přestat s kouřením se vyplatí i lidem, kteří kouří už celé roky. V lednu 2022 byl v České republice nicméně zahájen nový screeningový program, tzv. program časného záchytu rakoviny plic. Týká se lidí, kteří jsou rakovinou plic nejvíce ohroženi. Jde o občany ve věku 55–74 let, kteří za svůj život prokouřili 20 nebo více balíčkoroků. To znamená, že člověk např. kouří po dobu 20 let jeden balíček (20 cigaret) denně, nebo po dobu 10 let dva balíčky (40 cigaret) denně, případně po dobu 5 let čtyři balíčky (80 cigaret) denně. Počet prokouřených balíčkoroků si můžete sami snadno spočítat na některé z on-line dostupných kalkulaček, např. na webu Masarykova onkologického ústavu. Cílem screeningu karcinomu plic je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina plic odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení.

Bližší informace o tomto screeningovém programu najdete na webu prevenceproplice.cz.

Screening karcinomu prostaty

Rakovina prostaty se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi. Projevy jako např. potíže při močení se v případě rakoviny objevují až v pozdních stadiích, když nádor naroste do takové velikosti, že tlačí na močovou trubici. V takovém případě už může jít o pozdější stadium nádoru a léčba je již výrazně složitější. Časný záchyt je tak možný jen při preventivním vyšetření.

Od ledna 2024 je v České republice zaveden nový screeningový program, tzv. program časného záchytu karcinomu prostaty. Jeho cílem je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina prostaty odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení.

 

Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky (zdroj: NZIP)

Nemoc Prevence Zdraví Žena




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes