Puberta: 10 nejčastějších problémů se vzhledem a jak je zvládnout bez následků
Puberta, zvláštní období, kdy se z našich malých dětí stávají samostatné bytosti. Tento proces transformace není bezbolestný – psychicky, fyzicky a především emocionálně. Období plné změn pak může mít značný dopad na sebevědomí a celkový stav.

Zdroj: pixabay.com
Mnoho dospívajících se potýká s nejrůznějšími problémy, přičemž velký důraz kladou na svůj vzhled. Většinou to známe i ze svého mládí – někdo to řešil více, někdo méně. Nezřídka se však stane, že se tyto (možná) subjektivní obtíže táhnou až do dospělosti, kde ovlivňují vztahy i sebeúctu.
Zdánlivě nenápadnou komplikaci zde působí i snížený zájem o komunikaci ze strany dětí a časté odmítání „dobře míněných“ rad. Jaké jsou tedy nejčastější problémy se vzhledem u dnešních dospívajících? A na co je třeba dát si pozor?
1. Neuspokojivý tělesný obraz
Popis:
Především dospívající dívky jsou se svým tělem nespokojené a velmi citlivě vnímají své „nedostatky“. Příliš se soustředí tvar těla, akné, váhu či vlasy.
Důsledky:
Nízké sebevědomí, deprese, úzkost, sociální izolace, nezdravé stravování, poruchy příjmu potravy.
Prevence a pomoc:
Podpora zdravého sebevědomí, zdůrazňování individuální krásy a rozmanitosti, propagace zdravého životního stylu a pestré stravy, odborná pomoc v případě závažných problémů.
2. Porovnávání
Popis:
Srovnávání vlastního vzhledu se vzhledem vrstevníků či takzvaným „ideálem krásy“ tady bylo vždy. V současnosti je však umocněno vlivem nejrůznějších medií a sociálních sítí.
Důsledky:
Nízká sebeúcta, ztráta identity, deprese, úzkost, poruchy příjmu potravy, zneužívání drog a alkoholu.
Prevence a pomoc:
Kritické vnímání médií a nereálných ideálů krásy, zdůraznění
individuální jedinečnosti, budování zdravého sebevědomí, podpora pozitivních
vztahů.
3. Stravování
Popis:
Snaha o dosažení "dokonalého" těla může vést k nezdravým dietním návykům, jako je nadměrná kontrola stravy, hladovění, přejídání se, zneužívání doplňků stravy, projímadel a diuretik.
Důsledky:
Poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání), výživové deficity, poškození trávicího systému, zhoršení psychického stavu.
Prevence a pomoc:
Vzdělávání o zdravém stravování a vyvážené stravě, podpora zdravého životního stylu, propagace „body positivity“ čili kladného vztahu ke svému tělu, odborná pomoc v případě poruch příjmu potravy.
4. Nepřiměřená redukce hmotnosti
Popis:
Extrémní snaha o redukci váhy může dospívající dovést k nebezpečným praktikám, jako je vyvolávání zvracení (bulimie) nebo užívání projímadel.
Důsledky:
Závažné zdravotní problémy (dehydratace, nerovnováha elektrolytů, poškození trávicího traktu), psychické potíže (deprese, úzkost, vina), riziko selhání orgánů.
Prevence a pomoc:
Odborná pomoc v oblasti poruch příjmu potravy, psychoterapie, edukace o rizicích a důsledcích nezdravých praktik, budování zdravého vztahu k jídlu a tělu.
5. Tělesné dysmorfické poruchy
Popis:
Stav duševního zdraví charakterizovaný zkresleným vnímáním vlastního vzhledu a posedlostí vnímanými nedostatky, které reálně neexistují nebo jsou jen mírné.
Důsledky:
Nízké sebevědomí, úzkost, deprese, sociální izolace, rituální chování zaměřené na skrývání "nedostatků", sebepoškozování, v závažných případech i sebevražedné myšlenky.
Prevence a pomoc:
Odborná psychologická a psychiatrická pomoc (kognitivně-behaviorální terapie, expozice a prevence reakce), edukace o zdravém přístupu k vlastní osobě.
6. Sociální izolace
Popis:
Nízká sebeúcta a nespokojenost s tělesným obrazem ještě více snižují míru sociálních kontaktů. Dospívající se vyhýbají společenským aktivitám, protože se stydí za své tělo – nechtějí se ukazovat v plavkách, na sportovních akcích a podobně.
Důsledky:
Osamělost, ztráta přátel, zhoršení sociálních dovedností, pocity vyčlenění, deprese, úzkost.
Prevence a pomoc:
Podpora zdravého sebevědomí a pozitivního vnímání těla, budování smysluplných vztahů, zapojení do aktivit, které baví a podporují sebevědomí; v případě závažných problémů pak vyhledání odborné pomoci.
7. Psychické problémy
Popis:
Problémy se vzhledem v pubertě mohou přispět i k rozvoji úzkosti, deprese, poruch příjmu potravy, sebepoškozování a dalších psychických obtíží.
Důsledky:
Další zhoršení psychického stavu, ztráta zájmu o aktivity, problémy ve škole a v osobním životě, sebevražedné myšlenky a tendence.
Prevence a pomoc:
Otevřená komunikace o psychických potížích, včasná pomoc psychologů a psychiatrů, terapie, budování podpůrné sítě, edukace o duševním zdraví.
8. Poruchy příjmu potravy
Popis:
Dlouhodobě nepřiměřená redukce hmotnosti se může začít projevovat závažnými symptomy ohrožujícími fyzické i duševní zdraví. Výsledkem jsou poruchy myšlení a jednání ve vztahu k jídlu a ke vzhledu vlastního těla. Odborníci sem zařazuji především dva jasně vyhraněné syndromy, tj. mentální anorexie a mentální bulimie.
Důsledky:
Podváha, poruchy trávení, hormonální nerovnováha, poškození orgánů, deprese, úzkost, sociální izolace, v závažných případech i smrt.
Prevence a pomoc:
Odborná pomoc v oblasti poruch příjmu potravy (ambulantní i lůžková léčba), psychoterapie, edukace o zdravém stravování a vnímání těla, budování zdravého vztahu k jídlu a sebeúcty.
9. Šikana a ponižování
Popis:
Mladí lidé s odlišným vzhledem se můžou ze strany vrstevníků stát terčem šikany a ponižování, ať už kvůli váze, postavě, akné, vlasům či rysům obličeje.
Důsledky:
Nízká sebeúcta, deprese, úzkost, sociální izolace, sebepoškozování, zhoršení prospěchu ve škole.
Prevence a pomoc:
Vytváření inkluzivního prostředí ve škole a v komunitě, posilování sebevědomí u oběti šikany, edukace o šikaně a jejích dopadech, podpora oběti a zajištění bezpečného prostředí.
10. Zneužívání kosmetických produktů a plastická chirurgie
Popis:
Nadměrné používání kosmetiky a zvažování plastických operací jsou projevem snahy o změnu vnímaného nedokonalého vzhledu a dosažení nereálných ideálů krásy.
Důsledky:
Finanční problémy, závislost na kosmetických produktech, nízká sebeúcta, nerealistické očekávání, zklamání z výsledku plastické operace, psychické potíže.
Prevence a pomoc:
Podpora zdravého sebevědomí a pozitivního vnímání těla, edukace o realistických standardech krásy, kritické vnímání médií a nereálných ideálů, v případě závažných problémů odborná pomoc psychologa.
…
Právě vyjmenované problémy patří k těm nejčastějším, s nimiž se naši „puberťáci“ střetávají. Pokud jste četli pozorně, jistě vám neuniklo, že každý souvisí s každým – navazují na sebe, vzájemně se ovlivňují, násobí … Společného jmenovatele pak představují zejména nereálné představy, porovnávání a nízké sebevědomí.
Doporučení:
Odborníci radí: „komunikujte!“ To ovšem, už víme, není v této životní etapě úplně jednoduché. Přesto to zkoušejte!
Rodiče a pedagogové mluvte s dospívajícími o jejich vzhledu a podporujte je v tom, aby se ve svém těle cítili komfortně, přijímáni a respektováni bez ohledu na svůj vzhled. Zdůrazňujte důležitost zdravého životního stylu a vnitřní krásy.
Zdravotní pracovníci poskytujte odbornou pomoc a podporu. Informujte o dostupných zdrojích prevence, ale i možnostech léčby.
Média a sociální sítě propagujte realistické obrazy krásy a zdůrazňujte rozmanitost lidských těl. Předávejte informace o zdravém přístupu k životu, bojujte proti nereálným ideálům a nepřiměřenému tlaku na naše děti.
Auror: redakce eMaminy (použité zdroje: Marie Vágnerová, Vývojová psychologie, Portál, 2000; Josef Langmaier a Dana Krejčířová, Vývojová psychologie, Grada 2006; Jiří Raboch a Pavel Pavlovský Psychiatrie-minimum pro praxi, Triton., 2001)
Dospívání Krizová situace Podpora a pomoc Zdraví Výchova dětí