Jak se cítí rodiče po odchodu dětí z domu a jaký to má vliv na partnerské vztahy

06.06.2024 Redakce eMaminy.cz

Odchod dětí z domova je životním milníkem, který rodičům přináší smíšené pocity. Zatímco někteří se těší na větší svobodu a možnost zaměřit se na sebe, jiní rodiče se mohou potýkat s emocionálními výzvami a pocitem ztráty.

Jak se cítí rodiče po odchodu dětí z domu a jaký to má vliv na partnerské vztahy

Zdroj: pixabay.com

Opuštění rodného „hnízda“ patří k přirozeným a nevyhnutelným krokům každého mladého člověka. Podle studií, jež zkoumaly vjemy rodičů, jejichž děti pocítily touhu postavit se na vlastní nohy, jsou jejich pocity víceméně smíšené. Na jedné straně zahrnují úlevu, svobodu a možnost zaměřit se na své vlastní zájmy a potřeby, na té druhé pak nostalgii, smutek a pocit ztráty.

Psychologové doporučují, aby rodiče hledali podporu ve svém okolí a předešli tak rozvoji syndrom prázdného hnízda. Prospěšná jím může být komunikace s partnerem, přáteli nebo skupinou podobně smýšlejících rodičů, kteří procházejí stejnou fází života. Důležitá je určitě také sebereflexe, přizpůsobení se novým životním okolnostem a hledání nových zájmů a cílů.

Náhlá změna v rodinné dynamice a nová fáze života však mívá často významný vliv na partnerské vztahy. Tato etapa života rodičů je totiž spojena s řadou emocí a v některých případech vyvolat až manželskou krizi. Nicméně existují způsoby, této krizi předejít a posílit partnerský vztah i po odchodu dětí z domova. 

Klíčem je komunikace

Otevřená a upřímná komunikace mezi partnery je zásadní. Promluvte si o svých pocitech a obavách, které vás provází. Sdílejte své očekávání a plány a poslouchejte se navzájem. Komunikace může pomoci vyřešit případné nedorozumění a navázat hlubší porozumění. 

Vytvořte si společné zájmy

Po odchodu dětí z domova je vhodné najít si nové společné zájmy a aktivity, které budou bavit vás oba. Můžete se například zapsat na kurzy tance, začít společně sportovat nebo cestovat a objevovat nová místa. Více společného času a nových zážitků posílí váš vztah. 

Podpora a respekt

Buďte si navzájem oporou a podporujte se ve svých individuálních cílech a zájmech. Respektujte rozhodnutí svého partnera a jeho potřeby. Je důležité si uvědomit, že se nacházíte v novém období života, ve které si každý z vás může najít svou vlastní identitu.

Objevte sebe sama

Po letech věnovaných péči o děti se zamyslete nad svými vlastními potřebami a zájmy. Zaměřte se na rozvoj svého osobního růstu a naplňování svých cílů. Tím, že se budete cítit spokojení a plní energie, budete schopni více přinést do partnerského vztahu. 

Hledejte profesionální pomoc

Pokud si nejste jisti, jak se vyrovnat s nastalou situací a manželská krize se prohlubuje, nebojte se vyhledat pomoc profesionálního terapeuta. 

Odchod dětí z domova je tedy přirozeným průběhem rodinného života. Důležité je si uvědomit, že způsob, jak se s ním vyrovnat je individuální a závisí na mnoha faktorech, včetně osobnosti, vztahu s dětmi a vnímání tohoto přechodu. Rodiče by se neměli tímto obdobím nechat odradit, ale spíše vnímat jej jako novou příležitost k objevení nových aspektů partnerského vztahu a naplnění vlastních potřeb.


Autor: redakce eMaiminy
(zdroj informací: Marie Vágnerová, Vývojová psychologie, Portál, s. r. o., Praha 2000; Josef Langmeier, Dana Krejčířová, Vývojová psychologie 2., aktualizované vydání, Grada Publishing, a.s., 2006; Oldřich Matoušek, Rodina jako instituce a vztahová síť, studijní texty, druhé rozšířené vydání, Sociologické nakladatelství, Praha 1997)

Dospívání Rodič Vztahy




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes