Ožehavé a stále aktuální téma: Chřipka
Rok co rok pomalu ten samý scénář – plnící se čekárny praktických lékařů, zvýšený zájem o léky na teplotu, kašel i rýmu a poloprázdné školní lavice či kanceláře. Zase ta chřipka …
Zdroj: pixabay.com
Chřipka je časté virové onemocnění dýchacího systému vyskytující se zejména v zimních měsících a způsobující epidemii. V České republice postihuje statisíce až milion obyvatel ročně, přičemž dochází téměř k dvěma tisícům úmrtím
Onemocnění je charakteristické náhlým začátkem, suchým kašlem, bolestmi hlavy, krku, kloubů a svalů, celkovou únavou a vyčerpáním. Viry se šíří vzduchem kapénkami, ale i přes kontaminované ruce a povrchy. Inkubační doba obvykle trvá 1 až 4 dny.
U dětí může chřipka zapříčinit zánět středního ucha nebo nosních dutin; u starších, oslabených nebo chronicky nemocných jedinců pak může způsobit závažnější komplikace, jako jsou záněty plic nebo srdečního svalu.
Pro potlačení symptomů se mohou užívat léky proti bolesti a horečce. V těžších případech chřipky sáhnou lékaři pro speciální léky proti virům čili antivirotika. U lidí, kteří už mají jiné zdravotní problémy, bývá léčba obtížná.
POZOR! Antibiotika jsou neúčinná, protože chřipka je virového původu.
Virus chřipky
Nejlepší ochranu představuje očkování, jež snižuje výskyt a závažnost onemocnění. Očkování se doporučuje zejména starším a chronicky nemocným osobám. Každoroční očkování je nezbytné kvůli proměnlivosti viru.
Další prevenci zahrnuje zdravý životní styl a hygienická opatření, jako je časté mytí rukou a pravidelné větrání místností.
Autor: Lukáš Bareš, První pomoc záchranáře