Onemocnění štítné žlázy (tyreopatie)

23.04.2024 Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Štítná žláza je umístěna na přední straně krku a produkuje důležité hormony, které zásadně ovlivňují chod organismu. Pokud štítná produkuje nedostatečné množství hormonů, dochází k tzv. hypotyreóze, naopak zvýšená produkce hormonů vede k hypertyreóze.

Onemocnění štítné žlázy (tyreopatie)

Zdroj: nzip.cz

Na nedostatek jodu reaguje štítná žláza zbytněním, vzniká tzv. struma. Nemusí být přitom porušena funkce štítné žlázy. Struma může způsobovat místní obtíže, pak je obvykle důvodem k částečnému odstranění. Totální odstranění štítné žlázy je na místě při výskytu zhoubného nádoru štítné žlázy.

Štítná žláza se vyšetřuje především pomocí laboratorních testů, dále ultrazvukem, v některých případech i rozborem vzorku odebrané tkáně štítné žlázy.

Nejčastější příčinou poruchy funkce štítné žlázy je prodělaný autoimunitní zánět. Nedostatečná funkce štítné žlázy vede k nedostatku hormonu (tyroxinu) a k hypotyreóze. Ta se projevuje zpomalením tělesných funkcí (pocit únavy, pocit chladu, zácpa), ale i psychicky (nezájem, nevýkonnost, neschopnost se soustředit, porucha paměti, ve 20 % deprese). Později se může přidat zhrubnutí hlasu, přibývání na váze, suchá kůže, vypadávání vlasů, lámavé nehty, bolesti a křeče svalů a kloubů, pomalý srdeční tep, pocit těžkého jazyka, zvýšení krevních tuků nebo dokonce postižení srdce. Hypotyreóza může způsobit poruchu plodnosti.

Hypotyreózu lze jednoduše zjistit z vyšetření hladiny hormonů v krvi. Podle výsledku rozhodne lékař o potřebě podávání uměle vyrobeného hormonu, který je schopen hormon přirozený zcela nahradit (tzv. substituční léčba) a funkci zajistit. Léčba hormonem, podávaným ráno, je obvykle celoživotní; po její stabilizaci stačí laboratorní kontrola 1× za rok.

Hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy) postihuje častěji mladší ženy. Stěžují si na jemný třes rukou, bušení srdce, svalovou slabost, únavu, nervozitu a podrážděnost, zhoršenou kvalitu nehtů, padání vlasů, podrážděnost očí, pocity horka, hubnutí, dušnosti a průjmy. Někdy jsou euforické, někdy špatně spí. Mívají kratší menstruační interval a méně krvácejí.

Hypertyreóza se diagnostikuje z krve, a to vyšetřením hormonů štítné žlázy. Specialista endokrinolog rozhodne o postupu na základě doplňujících vyšetření k objasnění příčiny. K dispozici jsou léky ke snížení funkce štítné žlázy a operační postupy.

 
Štítná žláza je umístěna v krku mezi hrtanem a průdušnicí
(zdroj: shutterstock.com)  


Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně (zdroj: nzip.cz)

Žena Závislosti




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes