Hasicí přístroj v domácnosti: Jak vybrat ten správný
Víte, že hasicí přístroj by měl tvořit nedílnou součástí každé domácnosti? V případě požáru chrání životy i majetek. Vzhledem k široké nabídce však může být výběr toho správného náročný. Poradíme vám, jak vybrat hasicí přístroj, který bude nejvhodnější pro vaši domácnost, a zároveň nahlédneme do historie těchto zařízení.
Zdroj: chytre-bydleni.cz
Typy hasicích přístrojů a jejich využití
Na trhu existuje několik základních druhů hasicích přístrojů. Každý z nich má trochu jiné určení:
- Práškový: univerzální a nejčastěji používaný; účinný při požárech pevných látek (dřevo, papír), kapalin (oleje, benzín) i plynných látek (propan, butan); vhodný do domácnosti, garáže i kanceláře.
- Pěnový: ideální pro požáry pevných látek a hořlavých kapalin. Není vhodný pro elektrická zařízení, protože je pěna vodivá
- CO2: Používá se především pro hašení elektrických zařízení a na požáry hořlavých kapalin. V případě použití v uzavřených prostorech je třeba zajistit větrání, protože by mohlo dojít k úbytku kyslíku.
- Vodní: Vhodný pro požáry pevných látek: dřevo, textil nebo papír. Není vhodný při požáru kapalin a elektrických zařízení.
Jak vybrat správný hasicí přístroj?
Při výběru zvažte:
Rizika v domácnosti: Zvažte rizika hrozící ve vaší domácnosti. Máte-li doma mnoho elektrických zařízení, potom by mohl být vhodný CO2 hasicí přístroj. Pokud máte dílnu s hořlavými kapalinami, bude lepší volbou práškový hasicí přístroj.
Velikost a hmotnost: Pro domácnost postačí menší a lehčí přístroj. Je snadno přenosný a ovladatelný. Běžná hmotnost hasicího přístroje pro domácnost se pohybuje kolem 2 - 6 kg čili musí mít platnou certifikaci a dostatečnou délku expirace.
Kde umístit hasicí přístroj?
Umístěte jej na snadno přístupné místo, ideálně v blízkosti východů nebo v centrální části domácnosti. Vždy na dosah by měl být kuchyni, kde hrozí vyšší riziko vzniku požáru
Pravidelná údržba a manipulace
Hasicí přístroj kontrolujte alespoň jednou ročně a jednou za pět let nechte provést odbornou revizi. A to i v případě, že jste jej nemuseli používat.
Moderní hasicí přístroje jsou navrženy tak, aby byly co nejefektivnější a zároveň snadno ovladatelné. Jsou také vybaveny bezpečnostními prvky, které minimalizují riziko při jejich poškození. Investice do kvalitního hasicího přístroje i pravidelné revize se určitě vyplatí.
Dnes tedy máme k dispozici širokou škálu „hasičáků“ pro různé typy požárů, ale pochopitelně, nebylo tomu tak vždy. Stejně jako cokoli jiného, i hasicí přístroj prošel svým vývojem.
První pokusy o hašení ohně sahají až do antického Říma, ale za první skutečný přístroj k hašení ohně se považuje až zařízení z roku 1723; skutečný pak průlom nastal v 19. století s vynálezem přenosných hasicích přístrojů.
Co nabízí budoucnost
Vývoj jde dopředu, a tak i hasicí přístroje procházejí inovacemi. V budoucnu se čekává ještě větší specializace a pokročilejší technologie, na příklad senzory pro detekci požáru, automatické hašení nebo připojení k chytrým domácím systémům.
Co teď? Vyberte si ten správný typ, umístěte jej na vhodné místo a pravidelně kontrolujte jeho funkčnost. A nezapomeňte, že i když se snažíme požárům předcházet, být připraven je vždy lepší.
Zdroj: Marakou s.r.o.