Zimní útočiště pro broučky: vyrobte si vlastní hmyzí domeček

27.10.2024 Český zahrádkářský svaz, z.s.

Chcete podporovat biodiverzitu a přitom oživit svou zahradu nebo balkon? Výroba domečku je skvělým způsobem, jak přilákat užitečný hmyz, který vám pomůže s opylováním i ochranou rostlin před škůdci. Tento jednoduchý projekt vám umožní vytvořit bezpečné útočiště pro brouky, včely a další drobné tvory, které v zimě hledají přístřeší.

Hmyzí domeček

Zdroj: Miroslava Kubišová

Kdo v něm bude bydlet?

Domeček naplníme špalíčky s vyvrtanými dírkami, v nichž se usadí včelky samotářky. Špalíčky proložíme suchým listím vhodným pro slunéčka pomáhající přirozeným způsobem odstraňovat ze záhonů mšice. Volná místa doplníme šiškami, do nichž zalézají škvoři požírající například mšice, svilušky a do mezer vložíme nalámané větvičky, kde najdou úkryt zlatoočka živící se pylem, nektarem, mšicemi, larvami much a housenkami. Při dobrém utěsnění vloženého materiálu nemusíme ani dělat zadní stěnu, případně obě průčelí překryjeme řídkým pletivem, aby hmyz nevyzobávali ptáci. Domeček by měl mít širší stříšku chránící před velkými dešti, které by mohly vyplavit obsah.

Domeček krok za krokem

Krok 1  

Základní tvar domečku pro hmyz si můžeme vyříznout třeba z polystyrénové desky, která zároveň bude tvořit zadní stěnu hmyzího příbytku. Rozměr domečku je 80 cm na výšku, 30 cm na šířku s hloubkou 15 cm a má 40 cm dlouhé nohy.

Krok 2

Desku rozřežeme na díly podle jednotlivých přihrádek, kolem nich sešroubujeme obdélník dřevěné skříňky s hlubokou 15–40 cm a ze svislých stran přišroubujeme i police. Vložený polystyrén při sestavování zajistí pravé úhly všech stěn i přihrádek.

Krok 3

Domeček by neměl stát přímo na zemi, ale na vysokých nožičkách, aby nedocházelo k prohnívání jeho obsahu.

Krok 4

Ze dvou dílů sešroubujeme stříšku, která by měla přečnívat boky i průčelí. Jedno křídlo stříšky uřízneme o sílu dřeva delší, aby po překrytí jednoho dílu druhým jsme je k sobě mohli v hřebenu přišroubovat.

Krok 5

Jen tak po sešroubování šikmé střechy zajistíme stejnou délku obou krovů. Stříšku položíme na střed skříňky, v místě doteku připevníme střechu ke skříňce dlouhými vruty.

Krok 6

Zadní stěnu můžeme zhotovit ze dřevěné desky nebo ze síťky, kterou vložené přírodniny nebudou propadávat.

Krok 7

Založíme všechny okraje síťky a přitlučeme je malými hřebíčky k zadní stěně. Jako náplň domečku si připravíme polínka s dírkami pro včely samotářky. Špalíček upevníme svěrákem na podložku a vyvrtáváme menší i větší dírky 3–10 cm hluboké.

Krok 8

Prázdná místa vyplníme mechem, senem, suchými bylinami a drobnými nalámanými větvičkami, v nichž se usadí zlatoočka živící se mšicemi a larvami much. Náplň utěsníme, aby nevypadávala.

Krok 9

V další přihrádce může být i květináč naplněný bukvicemi zaklíněnými do sebe. Vznikne tak mnoho uliček a skrýší. Květináč obložíme a utěsníme silnými stébly trávy, rákosu nebo bambusu, dřevem, mechem, kůrou a suchým listím.


Foto autorka: Miroslava Kubišová (zdroj: izahradkar.cz)

Babička a děda Děti Aktivity Zahrada




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes