Domácí pleťová maska z toho, co nám zahrádka nabízí

24.08.2024 Český zahrádkářský svaz, z.s.

Domácí pleťová maska, kterou lze snadno vyrobit z ovoce, zeleniny a bylinek ze zahrady, udělá mnoha ženám větší radost než ta běžně koupená.

Sušené bylinky

Heřmánek v pleťových maskách uklidňuje plet a hojí rány

Pleťová maska ze zahrádky se obejde bez zbytečné chemie, bude obsahovat jen čisté a nezávadné suroviny. Na její výrobu lze zužitkovat nejen léčivé bylinky, ale také některé druhy zeleniny či ovoce.

Pleťové masky mají dlouhou tradici. V minulosti jsme je spíše kupovali v obchodech, dnes dáváme přednost přírodním postupům před běžnými produkty kosmetického průmyslu. Hlavním důvodem je obsah některých látek.

Pleťovou masku lze vyrobit z avokáda nebo třeba z okurky či mrkve

Výroba masky není žádná věda. Vždy je však dobré si vyrobit jen takové množství, které spotřebujeme do jednoho či dvou týdnů. Absence chemie a syntetických konzervantů samozřejmě snižuje životnost výrobků. Trvanlivost prodloužíme přidáním několika kapek stoprocentních esenciálních olejů. Vyrobenou masku uchováváme ideálně v chladničce.

Pleťová maska krok za krokem

V první řadě je třeba určit typ pleti. Také je dobré vědět, jak na tom jsme s alergiemi a které látky mohou vyvolat alergickou reakci. Podle toho upravíme složení masky.  Doma najdeme vedle  bylinek, ovoce a zeleniny i jiné produkty, ze kterých lze masku vyrobit.

Co jaká pleť ocení

  • Na unavenou pleť se bude hodit med či gel z Aloe vera.
  • Mastná pleť ocení aktivní uhlí.
  • Suchou pokožku osvěžíme jogurtem, smetanou, tvarohem a ovesnými vločkami.

Mezi další složky, které by v maskách neměly chybět, patří například květové vody, které jsou vyráběné citlivou destilací a snadno je seženeme ve specializovaných prodejnách. Dále využijeme jíl, stoprocentní esenciální oleje, rostlinná másla a oleje nebo bylinkové tinktury.

Začínáme s výrobou

Některé pleťové masky vyrobíme z jediné nebo ze dvou surovin. Mnohdy stačí pouze rozmixovat ovoce či zeleninu a smíchat ji s medem, tvarohem nebo smetanou. Pokud ovšem chceme více experimentovat a máme po ruce více kosmetických surovin, určitě bude výroba masek o to dokonalejší.

V každém případě vždy pracujeme v čistém prostředí a pouze s čistými pomůckami. Jakákoliv kontaminace se projeví na kvalitě či trvanlivosti vaší domácí kosmetiky. Pokud si vyrábíme masku i do zásoby, použijeme na jejich uchování skleněné či plastové dózy, ve kterých dříve nebyly uchovávány žádné potraviny s výraznou vůní.

Jílová maska s růží a heřmánkem

Jílová maska skvěle hydratuje a vyživuje unavenou pleť    

3 polévkové lžíce bílého jílu

1 lžíce destilované vody

2 čajové lžičky květové vody – ideálně růže nebo chrpa

1 čajová lžička mandlového oleje

3 kapky stoprocentního esenciálního oleje růže nebo heřmánek

2 čajové lžičky najemno nadrcených květů heřmánku pravého a okvětních plátků růže

Tato maska se skvěle hodí pro unavenou pleť, ze které je třeba odstranit maz a odumřelé kožní buňky. Navíc perfektně vyživuje a čistí, takže se všeobecně hodí pro pleť smíšenou.

Nejdříve smícháme jemný jíl s destilovanou vodou a květovou vodou. Spojení těchto surovin bude chvilku trvat. Každopádně se snažíme je smíchat co  nejpečlivěji. Pak přidáme mandlový olej a stoprocentní esenciální olej. Konzistence by měla být hustá a krémová. Pokud je příliš tekutá, přidáme jíl, pokud moc hustá, přidáme destilovanou vodu.

Olej dávkujeme opatrně, protože když ho bude moc, maska se bude na pleť špatně nanášet. Nakonec přidáme prach z květů heřmánku a okvětních plátků růže.

Heřmánek a růži pečlivě rozmělněte v hmoždíři

 Jílovou masku z pleti odstraňujeme až ve chvíli, kdy jsou zcela suchá. Z pleti ji můžeme odstranit jemným mnutím, takže si rovnou provedete masáž i peeling zároveň. Pleť následně omyjeme vlažnou vodou a ošetříme kvalitním olejem nebo pleťovým krémem.

Další jednoduché masky, které si snadno vyrobíte

Maska ze semen cukety a smetany

Na tuto masku budeme potřebovat dvě vrchovaté lžíce cuketových semen, které rozmixujeme mixérem na jemnou kaši. Tu smícháme s pěti lžícemi smetany. Tato maska perfektně vyživuje a zjemňuje pleť a navíc je připravená během chvilky.

Jablečná maska s medem

Jablko je při výrobě masek velmi oblíbené hlavně kvůli obsahu vitaminu C a díky svým regeneračním schopnostem. Jablko oloupeme, odstraníme jádřince a najemno nadrtíme v mixéru. Přidáme lžíci medu a lžíci tvarohu. Tato maska se hodí na nečistou pleť, která vyžaduje výraznou regeneraci a výživu.

Zelenina, ovoce a bylinky vhodné pro výrobu domácích masek

Domácí pleťové masky se vyrábí ideálně z bylinek v bio kvalitěNa výrobu domácí pleťové masky se hodí bylinky v bio kvalitě

Rajče – na mastnou pleť, čistí a odstraňuje pupínky

Okurka – silně hydratuje, ochlazuje a rozjasňuje, na suchou pleť

Mrkev – obsahuje vitamin A, vyhlazuje, na nečistou pleť

Jahody – na mastnou pleť, hydratují, vybělují skvrny a pihy

Hrozny – čistí póry, na mastnou problematickou pleť

Maliny – výživné, snižují tvorbu mazu

Rozmarýna lékařská – na mastnou pleť

Měsíček lékařský – regeneruje, hojí ranky, protizánětlivý, dezinfekční, na smíšenou pleť

Levandule lékařská – antiseptická, hojí ranky

Mateřídouška – na problematickou pleť

Aloe vera – hojí rány, hydratuje, vyhlazuje, omlazuje

Bazalka pravá – revitalizuje, omlazuje, mastná pleť

Heřmánek pravý – uklidňuje podrážděnou pokožku, hojí rány, na smíšenou pleť

Kostival lékařský – hojí rány, protizánětlivý

Šalvěj lékařská – dezinfikuje, na mastnou pokožku

Máta peprná – na nečistou pleť, proti akné

Bezový květ – na smíšenou pleť


Foto autorka: Lucie Peukertová (zdroj: izahradkar.cz)




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes