Žádné denní jídlo nemají děti vynechávat

10.01.2025 STOB.cz

Děti by měly denně sníst pět až šest porcí. Lépe tak zvládne zkonzumovat všechny důležité látky a živiny než jen ve třech jídlech. Zároveň mu optimální rozložení jídel během dne dodá dostatek energie.

Celodenní jídlo

Zdroj: nzip.cz

Ráno probíhá ve spěchu, dítě nemá na snídani chuť ani čas. Svačinu si zapomene doma, nebo si jen v rychlosti koupí nějakou sladkost cestou. Oběd v jídelně nestíhá nebo mu nechutná, takže toho moc nesní. Odpoledne po kroužcích dorazí domů vyhladovělé. V tuto chvíli dítě sní, na co přijde, a pozobávání přetrvává až do večera. A i po večeři se dožaduje ještě něčeho dalšího k jídlu.

I tak může vypadat dětský režim, ideální ale určitě není. Zkuste to lépe!

Proč je pravidelná strava důležitá a kolikrát denně by mělo dítě jíst?

Optimální rozložení jídel během dne dítěti dodá dostatek energie a živin. Netrpí pocity velkého hladu, chutěmi na sladké a nemá tendenci mezi jídly pozobávat. 

I když u dospělých stačí tři jídla denně, u dětí byste neměli zapomínat na svačiny a dodržet pět až šest porcí za den. Ať už z důvodu optimálnější koncentrace ve škole během dopoledne, více energie na odpolední kroužky, tak i z důvodů zamezení většího hladu večer. Navíc u dětí, které jsou ve vývinu, spíše zvládnete dodat všechny důležité látky a živiny v pěti jídlech než jen ve třech. 

Snídaně by měla tvořit zhruba 25 % celodenního energetického příjmu, svačiny 10 %, oběd 30-35 % a večeře 20-25 %. 

Častým problémem jsou další jídla mezi těmito jídly, snědená u televize, počítače nebo při jiné zábavě. Může to snadno sklouznout k tomu, že se dítě nají pochutin, sladkostí, zmrzliny a na oběd nebo večeři nemá hlad.

1. Nepřeskakujte snídani

Řada dětí nesnídá, procento „přeskakovačů snídaní” narůstá v teenagerském věku. Do školy přijdou bez svačiny, a v automatech nebo obchodech kolem školy si nakoupí něco méně vhodného. V pozdějších hodinách je potom dožene velký hlad a sní toho větší množství. Vynechávání snídaní se pak podepisuje na větším nárůstu obezity. Děti, které nesnídají, se navíc prokazatelně potýkají s horším soustředěním ve škole.

2. Připravte domácí svačinu

Domluvte se s dětmi na pravidelné přípravě svačin. Dítě by nemělo vyrážet do školy bez svačiny, při odchodu zkontrolujte, jestli svačinu opravdu má. Ať už svačina na sladko nebo naslano, možností je plno, a svačiny nemusí být nuda!

ilustrační obrázek: domácí svačina

3. Oběd je základ dne

Zajistěte dětem obědy ve škole. V řadě jídelen bývá možnost výběru z více jídel, vyberte dopředu jídlo společně s dítětem. 

Pokud je s vámi dítě doma, buďte připraveni a obědy nenechávejte na fastfoodech a polotovarech. Není to až taková věda, vyvážená jídla se dají připravit jednoduše během chvilky. 

Třeba rychlé rizoto nebo těstoviny s tuňákem a zeleninou.

Připravit se dají i zdánlivě nezdravá jídla a převléct je do zdravějšího kabátku. Třeba kuřecí nugety se zeleninovými hranolky z trouby.

ilustrační obrázek: kuřecí nugety se zeleninovými hranolky z trouby

4. Ani odpoledne nezapomínejte na svačinu

Pozobáváním během celého odpoledne může dítě přijmout velké množství energie. Určitě je proto vhodnější připravit svačinu a tu si v klidu vychutnat. 

Pokud jste doma s dítětem, můžete si z toho udělat pěknou společnou chvilku. 

Jestliže je dítě odpoledne doma samo, předem se s ním domluvte, co bude mít na svačinu. Ideálně domů nekupujte různé pochutiny – sušenky, tyčinky, sladké jogurty a další méně vhodné potraviny, které by mělo dítě na očích a lákaly ho. Pokud naplníte lednici a spíž vhodnými potraviny, máte napůl vyhráno. 

Když dítě tráví celé odpoledne mimo domov, vybavte ho dostatkem svačin na celý den. 

Jako odpolední svačina může posloužit i zdravá sladká varianta, ať už domácí bábovka nebo muffiny. Je řada receptů, které se dají připravit zdravě. Vyzkoušet můžete třeba mrkvovou bábovku s tvarohovou náplní. Sladké ideálně doplňte neslazeným mléčným výrobkem.

ilustrační obrázek: mrkvová bábovka s tvarohovou náplní

5. Večeře není největším jídlem dne

Platí, že poslední jídlo dne by mělo být zhruba tři hodiny před spaním a rozhodně by nemělo být největším jídlem dne. K zamezení pocitu hladu a nepřekonatelných chutí večer by měl pomoci vyvážený příjem energie v průběhu dne.

Možná po vás děti loudí po večeři sladkosti nebo různé pochutiny. Proberte s nimi, jak to měli během dne a buďte v tomto ohledu důslední. Nadbytek jídla, který přijmeme večer, se snadno ukládá.

Nastavte si s dítětem pravidelný režim

Jídelní režim dává dítěti určitý řád a zajišťuje pravidelný přísun energie a všech potřebných živin. Zkuste nastavený režim dodržovat vždy, ať už je víkend, prázdniny nebo školní den. Pokud bude režim jasně stanovený a zaběhnutý, bude to dítě méně svádět k mlsání a uzobávání.

Rozlišujte mezi hladem a chutí

Učte se společně s dítětem rozlišovat, zda má opravdu hlad, nebo se jedná o chuť. Někdy může jít o spojení jídla s umocněním pohody, řešením nudy, smutku a podobně. Usoudíte-li, že se nejedná o hlad, zkuste dát dítěti v první řadě napít. Hlad často maskuje pocit žízně. Zkuste odvést pozornost dítěte od jídla k jiné činnosti. 

Pro případ, že by se nezdařilo jedno ani druhé, je výhodné mít připravenou méně energeticky náročnou potravinu – talířek zeleniny, menší kus ovoce, bílý jogurt a podobně.

Jak dodržování pravidelného režimu usnadnit?

  • Základ je plánování. Zkuste si říct aspoň den dopředu, jak bude vypadat jídelníček následující den. Zapojte dítě aktivně do plánování.
  • Pokud víte, že nebudete následující den stíhat jídlo připravovat, připravte si jídlo den předem. Zapojte do přípravy i dítě, čímž zvýšíte jeho zájem o připravované jídlo. 
  • Co není doma, to nesní – vyvarujte se nákupu nevhodných potravin, které jsou rychlou a velmi lákavou náhražkou plnohodnotných jídel.
  • Mějte doma zásobu zdravých potravin, které pomohou vytvořit základ snídaně a svačin, a můžete je skladovat delší dobu (neslazené cereálie, semínka, oříšky, sušené ovoce, knäckebroty, tuňák v konzervě apod.).
  • Pravidelně nakupujte čerstvé ovoce a zeleninu, můžete je dětem nakrájet do mističky nebo do krabičky, kterou necháte v ledničce, ať je má dítě vždy při ruce, vyrobit z nich například špízy, smoothie s jogurtem, skvělý je i zamražený jogurt s mixovaným ovocem apod.
  • Nabídněte dítěti více variant, aby si mohlo vybrat, ne vždy se můžete trefit do chuti a nálady. Dávejte ale na výběr z vhodných variant: „Dáš si na svačinu jogurt s ovocem, nebo chleba s pomazánkou?“ Nikoli: „Dáš si na svačinu jogurt, nebo sušenku?“
  • Zmapujte v prvé řadě vaše stravovací návyky. Snídáte? Obědváte? Neuzobáváte mezi jídly? Jdete dítěti příkladem? Dopřáváte dítěti i sobě dostatek času najíst se v klidu a jídlo si vychutnat?

Tipy, jak může vypadat pravidelný jídelníček

Snídaně

Chléb s tvarohovou pomazánkou a rajčetem

Jáhlová/ovesná kaše s jahodovým pyré a jogurtem

ilustrační obrázek: ovesná kaše s jahodovým pyré a jogurtem

Svačina

Houska s mozzarellou a rajčetem

Toast „štrúdl“ s tvarohem a nastrouhaným jablkem

ilustrační obrázek: toast s tvarohem a nastrouhaným jablkem

Celozrnné sušenky s bílým jogurtem a jablkem

Oběd

Špagety se zeleninovou směsí a mletým hovězím masem

Rizoto se zeleninou a vejci

Svačina

Mrkvové muffiny s mléčným výrobkem

Slané cuketové muffiny s tuňákem a čerstvá zelenina

Večeře

Chléb s žervé a strouhanou mrkví

ilustrační obrázek: chléb s žervé a strouhanou mrkví

Vaječná omeleta se špenátem

Autor: STOB.cz (zdroj: NZIP)

Děti Dospívání Recepty Výživa Zdraví




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2025 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes