Záchranářská ulička neboli ulička pro život
Policistům ze speciálního oddělení dohledu Morava, kteří stejně jako všichni řidiči stáli v koloně vozidel z důvodu hustoty provozu, se podařilo býti svědky bezohledného počínání řidiče dodávky. Ten zneužil vytvořené záchranářské uličky a chtěl si tak pravděpodobně zkrátit čekání v koloně. Z toho důvodu za ním kolegové vyrazili a následně řidiče za porušení zákona pokutovali.
Zdroj: Besip
Zneužití záchranářské uličky je porušení zákona.
Jak vytvořit tuto uličku a jak se v takové situaci správně zařadit?
Zdroj: Besip
Pomocí pravidla „pravé ruky“ je možné si snáze představit situaci na víceproudých dálnicích. Mezi palcem a ukazováčkem si představte místo pro záchranářskou uličku (druhý pruh zleva zůstává volný), přičemž palec odpovídá levému pruhu a ostatní prsty pak pruhům dalším.
Která vozidla mají přednost při jízdě a komu musíme uhnout?
Přednost v jízdě mají vozidla:
- IZS (Policie ČR, HZS a záchranná služba).
- Správce komunikace (na dálnici a silnici pro motorová vozidla ŘSD).
- Vozidlům sloužícím k odstraňování následků dopravních nehod či překážek na cestě (např. odtahová služba).
Jak hovoří zákon?
„Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; přitom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělicí pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.“
Záchranářská ulička je cesta, která může zachránit život. Věnujme jí vždy tu správnou pozornost a dodržujme pravidla.
Zdroj: Policie ČR