Tresty ve výchově dětí
Jak je to s tělesnými tresty a tresty vůbec? Proč je lidé používají? Protože jsou bezradní a neumí efektivně komunikovat. Naštěstí doby, kdy se pokládaly za účinné, patří minulosti. Pokud rodiče nebo vychovatelé dítěte používají tresty, učí tím dítě vzorec chování, které bude samo používat. Vůči nim samotným, vůči svému okolí, kamarádům, partnerům a svým dětem.
Zdroj: nzip.cz
Trest je selhání trestajícího. Děti, které jsou trestány, se později stávají samy agresory. Buď si tak uvolňují vnitřní napětí a ponížení, které zažívají při trestu, nebo se snaží okolí přinutit k určitému jednání a neumí to jinak než za použití násilí.
Trestem člověk deformuje dítěti osobnost a blokuje do budoucna vývoj jeho vlastní odpovědnosti. Každý trest od milované osoby, jakou by rodič měl být, je pro dítě zklamáním důvěry, vyvolává strach, vnitřní napětí a snižuje mu sebevědomí. Dítě dělá stále tytéž chyby, za které je trestáno, protože není schopno je odstranit, jen má z trestajícího strach. U dítěte se snižuje jeho sebeúcta a sebehodnocení, zvyšuje se vnitřní napětí, nespokojenost se sebou samým. Dochází k projevům úzkosti (kouše si nehty, vytrhává vlasy, má tiky aj.) a neurózám.
Takové dítě řeší problém agresí, protože samo na sobě jiné řešení nepoznalo, je nejisté a nevěří si. Násilí může obrátit vůči sobě samotnému, v podobě sebepoškozování nebo sebevražedného jednání či směrem ven vůči svému okolí.
Autor: Státní zdravotní ústav (zdroj: nzip.cz)