Terapie zvířaty
Práce se zvířaty v terapiích přináší seniorům mnoho pozitiv z hlediska fyzické, emoční a sociální pohody. Terapie se psy, kočkami, koněm, drobnými zvířaty, ale i pobyt v přírodě jim poskytují různé benefity. Kontaktem se zvířaty se snižuje stres, úzkost a pocit osamělosti, podporuje se sociální interakce a pohybová aktivita.
Zdroj: pixabay.com
S jakými druhy animoterapie nebo též zooterapie se můžeme setkat nejčastěji?
Canisterapie – terapie se psy (léčebné využití psa)
Psi patří k nejčastěji používaným zvířatům v terapii mnohých seniorů. V tomto typu terapie jsou zpravidla využíváni speciálně vyškolení terapeutičtí psi schopni navázat a poskytnout emocionální podporu. Při terapii se psy dochází k podpoře sociální interakce, snižování stresu a úzkosti, zvyšování pohybové aktivity a podporování kognitivních schopností seniorů.
Felinoterapie – terapie s kočkami (léčebné využití kočky)
Kočky jsou rovněž oblíbenou volbou v terapii seniorů. Jejich jemný a uklidňující přístup pomáhá zlepšit náladu a snížit pocit osamělosti. Kromě toho mohou kočky stimulovat seniory ke hře a interakci, což přináší radost a zlepšuje jejich pohybovou aktivitu.
Hipoterapie a hiporehabilitace – terapie s koněm (léčebné využití koně)
Hipoterapie, je forma léčby využívaná u seniorů s různými fyzickými a mentálními postiženími. Kůň poskytuje fyzioterapeutické benefity, jako je posílení svalů, zlepšení koordinace a rovnováhy. Kontakt s koněm také podporuje emoční a sociální interakci, zvyšuje důvěru a sebevědomí seniorů.
Terapie s drobnými zvířaty
Tato terapie zahrnuje využití drobných zvířat (králíky, morčata, fretky, akvarijní rybičky, plazy nebo ptáky), která mohou být snadno manipulována a přinášejí radost a zábavu. Při kontaktu se zvířaty se senioři cítí uvolněnější, zlepšuje se jejich nálada a emocionální pohoda.
Terapie se zvířaty v přírodě
Terapie prostřednictvím pobytu ve venkovním prostředí a kontakt se zvířaty v divočině se často provádí prostřednictvím exkurzí nebo programů v přírodních rezervacích nebo farmách. Pobyt v přírodě a pozorování volně žijících zvířat přináší seniorům relaxaci, snižuje stres a podporuje jejich pohybovou aktivitu.
Méně známými a méně rozšířenými druhy terapie se zvířaty jsou například Lamaterapie či Delfinoterapie.
Je důležité, aby terapie se zvířaty - animoterapie (zooterapie) - probíhala pod dohledem odborníků a dodržovaly se určité standardy a stanovená pravidla.
Autor: redakce eMaminy.cz