Časté dotazy o asistenčních psech

31.01.2024 Pomocné tlapky o. p. s.

Co všechno musím udělat pro to, abych dostal(a) asistenčního psa? Jak dlouho trvá výcvik? V čem mi může asistenční pes pomáhat? Jak to chodí konkrétně v obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky, která se již od svého založení v únoru 2001 zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních psů? Odpovědi na otázky naleznete v následujícím článku.

Časté dotazy o asistenčních psech

Zdroj: Pomocné tlapky o. p. s.

Co všechno musím udělat pro to, abych dostal(a) asistenčního psa?

Nejprve musíte podat žádost. Tiskopis získáte telefonicky, e-mailem nebo poštou. Jakmile žádost obdržíme, zařadíme vás na čekací listinu. Následuje předání dalších informací a osobní pohovory s psychologem, fyzioterapeutem a cvičitelem. Po vycvičení psa projdete společným secvičováním, kde se budete učit psa ovládat povely a pečovat o něj. Po závěrečných zkouškách vás domů doprovodí cvičitel, který bude psa zhruba týden adaptovat na domácí prostředí. Do slavnostního předání trvá období sžívání. Poté se nám budete z domova pravidelně ozývat s informacemi o tom, jak se vám i psovi daří.

Kolik za psa zaplatím?

Nic. Psa vycvičíme a na doživotí vám zapůjčíme zdarma. Musíte si zaplatit jen pobyt a stravu během secvičování a rekondice, náklady na cestování na zkoušky a promoce a po předání psa také jeho stravu a veterinární péči. V současnosti pro naše klienty dodává krmení pro psy za zvýhodněnou cenu Euroben, s. r. o., z Teplic.

Jak dlouho trvá výcvik?

Výcvik asistenčních psů trvá nejméně 6 měsíců, ale podle náročnosti přípravy a nároků klienta a šikovnosti psa i déle. Klient psa nedostane, dokud si nejsme jisti, že nebudou schopni společně zvládat důležité situace.

Jaké plemeno cvičíte?

Pomocné tlapky cvičí výhradně retrívry – labradorské a zlaté (golden) – s průkazem původu.


Můžu si vybrat barvu, pohlaví a jméno?

Klient si nemůže vybrat jméno, jelikož psa nelze přejmenovat.

Co se týká barvy, rasy a pohlaví, klient může trvat na svém požadavku, ale je velké riziko, že v takovém případě se doba čekání na psa výrazně prodlouží (i na několik let). Pokud jde o jméno psa, toho nelze po 18 měsících přejmenovat. Naším úkolem je vybrat pro vás psa, který vám bude vyhovovat povahou a bude schopen se naučit všemu, co od něho potřebujete. Pokud máme v daný moment ve výcviku několik psů podobných vlastností, určitě vám dáme na vybranou, jinak ale považujeme barvu, pohlaví a jméno za vedlejší.

Jak dlouho budu čekat?

V současné době je čekací doba na psa přibližně 18 měsíců.

Ovlivní mou možnost získat psa druh mého postižení?

Ne, každý pes je cvičen „na míru“. Nejprve si sami zjistíme podrobnosti o vašem postižení a teprve poté psa vycvičíme tak, aby odpovídal vašim nárokům. To se týká nejen vašeho postižení, ale také například domácího prostředí a zaměstnání. Vždy je však důležité, abyste se o psa dokázal(a) postarat a zvládal(a) povely.

V čem mi může asistenční pes pomáhat?

Příklady situací, ve kterých vám může pes pomoci, najdete v sekci Psi pro tělesně postižené. Základem všeho je ale zvýšit nezávislost postiženého. Každý klient má přitom jiné překážky, které mu ztěžují život. Někdo potřebuje častěji podat spadlé předměty, jiný chce vyřešit nejistotu spojenou s nepřístupností veřejných prostorů nebo při pohybu na vozíku. Právě podle těchto potřeb zaměříme specifický výcvik.


Co když se nemůžu na první setkání s lidmi z Pomocných tlapek dopravit a ani nemám s kým?

Setkání se konají dvakrát ročně, takže máte možnost zúčastnit se následujícího setkání.

Jak a kdy proběhne mé první setkání s asistenčním psem?

Pokud máte možnost navštěvovat cvičitele, může první setkání proběhnout už během výcviku. Dále se můžete setkat na nejrůznějších akcích, pokud se konají v blízkosti vašeho bydliště. Dnes vyžadujeme alespoň jedno setkání během výcviku, v Třemošné, kde si s cvičitelem ujasníte vaše konkrétní potřeby.

Co když mě pes nepřijme?

Retrívři jsou velmi přizpůsobiví a inteligentní, takže pes rychle pochopí, že jeho pomoc potřebujete. Často během výcviku nechápe, proč po něm cvičitel chce, aby něco přinesl, když si to může přinést sám, takže výcvik je pro něho především hra. Jakmile je postaven vedle postiženého klienta, začne pomáhat a jeho pomoc jde daleko za hranice nacvičených povelů.

Jak se mám připravit na příchod psa (úprava bytu, příprava pelíšku, misek, kartáče, hraček apod.)?

Až přijde čas, všechno se dozvíte. Něco z toho si pes přinese s sebou, něco vám pomůžeme zajistit, ostatní zbyde na vás. Ale nebojte se, není to věda.

V čem se s příchodem asistenčního psa změní můj život?

Záleží na tom, jak s jeho příchodem naložíte. Pokud hledáte psa, který vám přinese drobné předměty, dostanete pomocníka přesně na toto. Pokud si budete chtít prostřednictvím psa najít nové záliby, seznámit se s novými lidmi nebo začít se připravovat na paralympiádu, bude vám pes partnerem, který vám pomůže takovou změnu uskutečnit. Pes jako věrný společník podpoří všechny změny, pro které se sám (sama) rozhodnete.


Budu muset Pomocným tlapkám nějak pomáhat (se sháněním peněz, s prezentací)?

Nemusíte, ale můžete. Klienti nám podle své vůle a svých možností pomáhají při ukázkách a společenských akcích. Samozřejmě jsme rádi, pokud nám klient pomůže i se získáváním finančních prostředků, ale rozhodně to není podmínkou. Jedinou povinností je v tomto směru zúčastnit se veřejného předávání, kde oficiálně převezmete svého psa a certifikát – v tomto případě však nejde o povinnost, ale snad o příjemnou událost.

Jaká práva má asistenční pes v České republice?

Oproti vodicím psům téměř žádná. Od roku 2002 mají asistenční psi právo vstupu do obchodů s potravinami. Pomocné tlapky nadále usilují o změny právních předpisů týkajících se ostatních práv.

Je asistenční pes, který má takovou cenu, pojištěn?  

Asistenčního psa je možno pojistit do výše 100 000 Kč v rámci pojištění domácnosti u pojišťovny Kooperativa. Pojištění zdravotních nákladů zajišťují jiné pojišťovny v rámci svých produktů (Česká pojišťovna produktem Miláček a VZP připravuje speciální zdravotní pojištění pro psy na rok 2010).


Co když bude muset pes na nějakou větší operaci, kdo to zaplatí?

Náklady na zdravotní péči hradí klient, ale za určitých podmínek, při specifických zákrocích, pomohou Pomocné tlapky s financováním zákroku. Toto je jeden z důvodů, proč pes zůstává naším vlastnictvím.

Co když onemocním já a nebudu se moci o pejska delší dobu starat?

Pak nastoupí Pomocné tlapky. Ideální by bylo, kdyby mohl ležet vedle vaší postele, to je ale u nás hudba budoucnosti.

Co když pojedu na dovolenou?

Bude nejlepší, když si psa vezmete s sebou. Pes se stane pomyslnou součástí vašeho těla a je nemyslitelné, abyste ho nechal(a) doma. Ve výjimečných případech se o něho samozřejmě postaráme, ale bude lepší, když budete jezdit tam, kde ho ubytují s vámi.

Jak často se musí opakovat testování dovedností mého psa?

Je třeba zúčastnit se jednou za 18 měsíců tzv. rekondicí – setkání majitelů psů spojených s přetestováním čtyřnohých pomocníků a kontrolou jejich zdravotního stavu a kondice. Pomocné tlapky garantují telefonické konzultace, případný dodatečný výcvik, pomoc s odstraněním problémů, pokud se vyskytnou, nebo s novými nároky, například po přestěhování či zhoršení zdravotní kondice klienta.

Zdroj a foto: Pomocné tlapky o. p. s.

Podpora a pomoc Terapie




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes