Rodiny samoživitelek a samoživitelů mohou nadále čerpat náhradní výživné, výplata proběhne i zpětně
Prezident republiky podepsal zákon o prodloužení náhradního výživného o dva roky. Novela z dílny MPSV tak začala platit v listopadu. To pomůže především samoživitelkám a samoživitelům, kteří čelí obtížím při soudním vymáhání stanoveného výživného. Náhradní výživné bude vypláceno i zpětně, aby navázalo na předchozí právní úpravu. Je ale nutné doložit do konce listopadu potřebné dokumenty příslušnému Úřadu práce, který bude klienty písemně informovat.
Zdroj: pixabay.com
„Jedná se o skvělou zprávu pro rodiny, které čelí obtížné finanční situaci, protože jeden z rodičů neplní svou vyživovací povinnost. Náhradní výživné je zatím jediný účelný způsob, jak poskytnout přímou pomoc samoživitelkám, samoživitelům a samozřejmě i jejich dětem. Zaměřena je tedy na poskytnutí podpory těm, kteří ji potřebují nejvíce. Děti by neměly doplácet na situace, za které nemohou,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Výplata náhradního výživného se novelou z původních 24 výplat prodlužuje na 48. Nárok na prodloužení mají i děti, na které již bylo poskytnuto dosud možných 24 dávek do letošního července, tedy za dva roky od účinnosti původního zákona.
Aby žadatelům mohlo být výživné přiznáno zpětně, musí do konce listopadu doložit potřebné dokumenty Úřadu práce ČR. Tito příjemci budou písemně vyzvání k prokázání přijatého výživného pro pokračování nároku. Zajistí se tak, že všichni, kterých se to týká, budou informováni.
Přiznání této formy pomoci není závislé na příjmech rodičů, ale je nutné splnit podmínku soudního vymáhání pro druhém rodiči, kteří výživné nehradí. Náhradní výživné nejčastěji pomáhá dětem ve věku povinné školní docházky a je určeno nezaopatřeným dětem, maximálně do 26. věku, pokud po dokončení povinné školní docházky pokračuje dítě ve studiu.
„Jsme odhodláni pokračovat v našem úsilí o zlepšení podmínek pro rodiny s dětmi i nadále. Tato zranitelná skupina pro nás zůstává jednou z priorit. Společně s Ministerstvem spravedlnosti například chceme, aby bylo zavedeno minimální výživné. Je také třeba obecně zlepšit vymáhání soudem stanoveného výživného,“ dodal ministr
Jurečka
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR