Náhradní výživné

29.02.2024 Úřad práce České republiky

Rozhodl soud o výživném pro dítě a není řádně hrazeno? Obraťte se na Úřad práce ČR a požádejte o náhradní výživné. Náhradní výživné je dávka, která má po přechodnou dobu finančně podpořit nezaopatřené děti v situaci, kdy má rodič z rozhodnutí soudu (na základě exekučního titulu) platit výživné, ale svou vyživovací povinnost vůči dítěti (dětem) neplní. Tedy výživné neplatí vůbec, nebo ho platí v nižší částce.

Náhradní výživné

Zdroj: pixabay.com

Náhradní výživné je sociální dávka určená k podpoře nezaopatřených dětí, a to v případech, kdy rodič (povinná osoba) řádně neplatí výživné, které mu bylo stanoveno  rozhodnutím soudu. Rodič tedy stanovené výživné neplatí vůbec, nebo jej platí v nižší částce, než jaká mu byla  určena soudem.

Dávka je určená nezaopatřenému dítěti v situaci, kdy má rodič na základě rozhodnutí soudu platit výživné, ale svou povinnost neplní.

O dávku je třeba požádat na k tomu určeném tiskopise, a to na kontaktním pracovišti ÚP ČR podle místa trvalého pobytu dítěte.

Nárok na dávku může vzniknout pouze za splnění zákonem daných podmínek:

  1. vyživovací povinnost je stanovena exekučním titulem na základě rozhodnutí soudu, avšak povinná osoba (rodič-dlužník) výživné neplatí vůbec, nebo v nižší částce;
  2. dítě je nezaopatřené (nezaopatřeným je dítě nejdéle do 26. roku věku, pokud se soustavně připravuje na budoucí povolání-studuje);
  3. nezaopatřené dítě musí mít na území ČR trvalý pobyt (pokud zákon v přesně vymezených případech nestanoví jinak);
  4. nezaopatřené dítě má na území ČR bydliště (dlouho[1]době se v ČR zdržuje, žije zde s rodinou, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí s ČR);
  5. výživné je vymáháno v exekučním řízení nebo v řízení o soudním výkonu rozhodnutí (tato podmínka je splněna i v případech, kdy soudní výkon rozhodnutí nebo exekuce byly zastaveny pro nemajetnost povinné osoby, a to v posledních 4 měsících před podáním žádosti o náhradní výživné, příp. v průběhu tohoto řízení nebo po přiznání nároku na náhradní výživné).

Důležité: Pokud oprávněná osoba (nebo její zástupce) neprokáže, že byl podán návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí, nárok na náhradní výživné nevznikne. Aktivita oprávněné osoby (nebo jejího zástupce) spočívající v prokazatelné snaze domoci se úhrady výživného je tedy nezbytná.

Výše náhradního výživného se stanovuje na čtyři kalendářní měsíce, za které se následně vyplácíPro pokračování výplaty v dalším období je třeba prokázat, že podmínky nároku na dávku jsou i nadále splněny.

Maximálně může být vyplaceno 48 výplat náhradního výživného.

Podrobnější informace k dané problematice lze získat na nejbližším kontaktním pracovišti ÚP ČR a zjistěte, jaké konkrétní podmínky je třeba splnit, aby vznikl na NÁHRADNÍ VÝŽIVNÉ nárok.

Informace poskytne také Call centrum ÚP ČR - bezplatná linka 800 77 99 00, callcentrum@uradprace.cz nebo neziskové organizace, Orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) v místě bydliště, soud či sám exekutor.

Uvedené informace jsou pouze zjednodušené a orientační. Úplné podmínky pro přiznání dávky jsou uvedeny v právním předpise (zákon č. 588/2020 Sb., o náhradním výživném) nebo je na základě podrobnějších znalostí o konkrétní situaci vysvětlí pracovníci příslušných poboček Úřadu práce ČR.  

Žádost o dávku náhradní výživné 


Zdroj: Úřad práce 

Děti Příspěvky a dávky




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes