Na dovolenou autem? Allianz přichází s tipy, jak to zvládnout bezpečně a v klidu
O prázdninách se mnoho lidí vydává na dovolenou autem. Ať už toto léto zamíříte k moři nebo do hor, Allianz pojišťovna připravila několik tipů, které pomohou k tomu, abyste si dovolenou užili bez starostí.
Zdroj: pexels.com
Zkontrolovat stav automobilu se vyplatí
Před cestou na dovolenou je vhodné zkontrolovat technický stav vozidla, kterým pojedete. Samozřejmostí by měla být kontrola stavu všech kapalin v automobilu, stejně jako prohlídka pneumatik (důležité je zkontrolovat nejen tlak, ale i hloubku dezénu), světel včetně blinkrů a u elektromobilů je vhodná kontrola dobíjecích kabelů, adaptérů a dalšího příslušenství.
U delších, náročných tras je dobré, nespoléhat se na kontrolu vozu svépomocí, ale obrátit se na autoservis, který prohlídku odborně provede za vás a vy tak získáte jistotu, že je váš vůz před dlouhou cestou v pořádku.
Znalost předpisů v zemích, přes které pojedete
Nejen požadavky na povinnou výbavu se mohou v různých zemích lišit. Než vyrazíte na cestu, doporučujeme ověřit si, co vyžaduje každý konkrétní stát, kterým budete do cílové destinace projíždět. Různá mohou být i samotná pravidla silničního provozu, přičemž sankce za jejich porušení bývají v zahraničí poměrně vysoké. Seznámit se předem s dopravními předpisy států, přes které pojedete, je důležité nejen pro bezpečnost na silnicích, ale i pro vaši peněženku.
Nezbytná je rovněž kontrola platnosti vašich osobních dokladů a dokladů od vozidla, včetně „zelené“ karty (která již několik let nemusí být tištěná na zeleném papíře a například v Čechách bude stačit v elektronické podobě, na cesty do zahraničí je však dobré, mít ji vytištěnou).
Pozornost se vyplatí věnovat i situaci, kdy řídíte vozidlo, jehož nejste vlastníkem. V tuzemsku při řízení vozidla, které je ve vlastnictví jiné osoby, nemusí mít řidič písemný souhlas vlastníka. V cizině je však písemný souhlas leckde nutný. Bez písemného souhlasu může tamní policie takovou situaci považovat za neoprávněně použití vozidla a vozidlo dočasně zabavit.
Trasu i přestávky je dobré plánovat
Naplánovanou trasou včetně přestávek na odpočinek a občerstvení můžete získat nejen čas navíc a vyhnout se kolonám, ale i příjemnější zážitky z celé cesty. Trasu se vyplatí plánovat dopředu i s ohledem na včasný nákup dálničních známek (případně mýtného).
Důvěřovat, ale prověřovat platí i pro navigace
Navigace je v posledních několika letech takřka neodmyslitelnou součástí cestování autem. Přestože se jedná o praktického pomocníka, někdy bývá lepší, spoléhat se více na vlastní rozum než výlučně na navigační software. Včas bezpečně zastavit a podívat se do mapy by mělo být vždy pravidlem, pokud si trasou nejste jistí.
Autor: Allianz pojišťovna,a. s.