Lymská borelióza

24.01.2024 Redakce eMaminy.cz

Lymská borelióza je závažné infekční onemocnění přenášené klíšťaty, u nějž bez včasné diagnostiky a léčby hrozí vážné následky. Jaké jsou její příznaky nemoci a jak ji léčit?

Lymská borelióza

Zdroj: pixabay.com

Svůj název získalo toto typické onemocnění přenosné ze zvířete na člověka podle amerického městečka Old Lyme, kde se poprvé objevilo. Stalo se tak v 1975. K původcům onemocnění pak patří zejména tři hlavní druhy rodu  Borrelia, to Borrelia afzelii a Borrelia garinii v Evropě a Borrelia burgdorferi v Severní Americe.  

Příznaky lymské boreliózy se mohou lišit v závislosti na stadiu infekce:

Raná fáze

Počáteční fáze trvá 1 den až 4 týdny. Objevuje se charakteristická skvrna (tzv. migrující erytém), což je červené a okrouhlé ložisko na kůži v místě zákusu klíštěte, které se postupně zvětšuje. Toto ložisko může být doprovázeno horečkou, únavou, bolestmi svalů a kloubů, zimnicí, bolestmi hlavy, případně vyrážkou. 

V některých případech se však v tomto stadiu nemoci nemusí objevit žádné potíže anebo jen tak mírné, že je člověk přejde bez povšimnutí.

Fáze šíření

Pokud není nemoc v rané fázi odhalena a léčena, může se bakterie rozšířit do dalších částí těla a způsobit komplikace. Nemoc tak přechází do druhé etapy, která může trvat 1 až 4 měsíce. V tuto chvíli je nanejvýš nutné zahájit léčbu. K příznakům patří bolesti kloubů, zejména kolen a dalších velkých kloubů, únava, neurologické problémy jako jsou závratě, migrény, bolesti nervů, problémy se spánkem, změny nálady a koncentrace. Ovšem tyto symptomy se leckdy objevují jednotlivě, a tak je lékaři nemusí s boreliózou spojovat. Skvrna po klíštěti se navíc může přemístit i na další části těla.

Pozdní fáze

Poslední stadium trvá několik měsíců až let po nákaze. Objevuje se extrémní únava, chronické problémy s klouby, srdcem a nervovým systémem, a dokonce může dojít poškození některých orgánů. Příznaky lze zaměnit s roztroušenou sklerózou, přičemž lymská borelióza bývá považována za jeden z eventuálních vyvolávajících faktorů této autoimunitní nemoci. Tuto fázi lékaři zatím léčit neumí, respektive léčba neexistuje, pouze se zmírňují příznaky.

Diagnóza

Diagnóza se stanovuje na základě vyšetření protilátek proti bakteriím; pozitivitu pak ještě musí potvrdit laboratorní vyšetření krve. Je však důležité si uvědomit, že tyto testy nejsou vždy stoprocentně spolehlivé, zejména v raných stadiích onemocnění. 

Léčba

Léčba boreliózy je obvykle prováděna pomocí antibiotik a její délka závisí na stadiu a závažnosti onemocnění. V raném stadiu může být léčba relativně krátká, zatímco v pokročilých případech může být nutná delší léčba a kombinace různých antibiotik. 

Prevence

Aby to nedošlo tak daleko, je třeba dbát na prevenci. Ta je totiž pro minimalizaci rizika nákazy lymskou boreliózou klíčová. Při pohybu v přírodě by se lidé měli vyhýbat vysoké trávě a keřům, nosit dlouhé rukávy a kalhoty, používat repelenty proti klíšťatům a po návratu z přírody se důkladně prohlédnout a případná klíšťata ihned odstranit. 


Autor: redakce eMaminy.cz

Bezpečnost Zdraví Nemoc



Další články



Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes