Spalničky nejsou exotickým onemocněním a nepostihují jen děti. Nejlepší ochranou je očkování.

13.06.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Spalničky jsou velmi nakažlivé onemocnění – každý vnímavý jedinec, který se setká s virem spalniček, téměř jistě onemocní. Pokud někdo nebyl očkován, nebo pokud si není jistý, zda byl očkován, je vhodné se nechat naočkovat. Na tom, že nejefektivnější způsob prevence je očkování, se na dnešní snídani s novináři shodli zástupci Ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.

Spalničky nejsou exotickým onemocněním a nepostihují jen děti. Nejlepší ochranou je očkování.

Zdroj: nzip.cz

“Před zavedením pravidelného očkování proti spalničkám v roce 1969 byly ročně v České republice diagnostikovány tisíce až desetitisíce případů spalniček. Za posledních 25 let pak celkem 1 400 případů, kdy jde většinou o sporadické výskyty nebo lokalizované epidemie. Očkování je nejlepší prevencí proti tomuto i jinému onemocnění. S ohledem na vývoj epidemiologické situace v zahraničí a klesající proočkovanost u dětí v ČR činíme preventivní kroky, aby orgány ochrany veřejného zdraví byly připraveny na případný zvýšený výskyt spalniček. O cílech a plánovaných preventivních aktivitách byla informována i Ústřední epidemiologické komise,” řekl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum. Doplnil, že úmrtí na spalničky nebylo dle statistických údajů Státního zdravotního ústavu v českých zemích zaznamenáno od roku 1980, ale ještě v roce 1971 bylo hlášeno 20 případů úmrtí.

“Epidemiologická situace v oblasti spalniček v České republice je v tuto chvíli klidná. Je ale třeba mít na paměti, že spalničky si může člověk dovézt i z dovolené a doporučuji před prázdninami ověřit, zda jsou zejména děti očkované,” řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro zarděnky, spalničky, parotitidu a parvovirus B19 Radomíra Limberková.

“Očkování je bezpečný a vysoce efektivní nástroj minimalizace negativních dopadů spalniček na zdraví. Děti jsou očkovány v rámci standardního očkovacího kalendáře a apeluji na rodiče, aby své děti nechali očkovat. Chrání tím jejich zdraví a očkovacích látek je pro malé děti dostatek. Účinnost očkování je i dle ECDC 97 %, díky čemuž je pro plně očkované děti riziko minimální,” řekla praktická lékařka pro děti a dorost, místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Hana Cabrnochová.

“Dalším důležitým aspektem je ochrana zdravotnického sektoru. Chceme minimalizovat výskyt případů ve zdravotnických zařízeních, a tím chránit personál a pacienty. Doporučujeme také provedení vyšetření protilátek u vybraných zdravotnických pracovníků a jejich případné přeočkování,” řekl přednosta kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol Milan Trojánek.

“Pokud má dospělý člověk podezření na spalničky, je nutné s praktickým lékařem probrat podmínky návštěvy, aby se minimalizovalo riziko nákazy dalších pacientů. Praktici jsou ale na takové situace připraveni a dokážou pacientovi poradit,” uvedla praktická lékařka a členka výboru společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Ludmila Bezdíčková.

Spalničky

Příznaky a symptomy

Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které má dvě fáze. První trvá asi 4 dny, začíná vzestupem teploty, rýmou, kašlem a zánětem spojivek. Druhou vlnu horečky následuje výsev vyrážky, která začíná za ušima a na zátylku a poté se šíří na obličej, dále na trup a končetiny. Po 5 dnech dochází k prudkému poklesu horečky a výbledu vyrážky.

  • Ministerstvo zdravotnictví v této věci spolupracuje s MPSV, MŠMT, odbornými lékařskými společnostmi, Státním zdravotním ústavem i sdruženími v primární péči.
  • Vysoká proočkovanost = snížení rizika výskytu spalniček a ochrana zdravotnického sektoru – minimalizace výskytu případů ve zdravotnických zařízeních – ochrana personálu a pacientů.
  • Onemocnění může probíhat s vážnými komplikacemi (zánět plic, mozku, středního ucha), které si mohou vyžádat nutnost hospitalizace. Komplikace jsou častější u malých dětí a dospělých.
  • Jedinou prevencí je očkování proti spalničkám, které se provádí u dětí starších 12 měsíců, děti očkované v mladším věku nemusí vytvořit dostatečné množství protilátek.
  • Očkování proti spalničkám je bezpečné, vysoce účinné a je ho v ČR dostatek. Potřebné dvě dávky poskytují dle dat ECDC ochranu až 97 %. Pravidelné očkování se provádí dvěma dávkami kombinované živé očkovací látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR). První dávka je podávána mezi 13. až 18. měsícem věku a druhá dávka mezi 5. až 6. rokem.
  • Ministerstvo zdravotnictví apeluje na rodiče, aby se ujistili, zda jsou jejich děti řádně očkované dle očkovacího kalendáře. Při nejistotě doporučujeme se obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost vašeho dítěte, stejně tak při promeškání očkování dle očkovacího kalendáře.
  • Proti spalničkám neexistuje cílená léčba, léčí se symptomaticky. Mezi nejvíce ohrožené patří kojenci do jednoho roku života, kteří ještě nemohou být očkováni, neočkovaná batolata a děti předškolního věku, a osoby s oslabenou imunitou, např. lidé s nádorovým onemocněním.

Proti spalničkám nejsou chráněny desítky tisíc dětí

  • ČR se spolu s řadou dalších zemí dlouhodobě potýká s poklesem proočkovanosti proti spalničkám.
  • V roce 2020 byl v ČR počet živě narozených dětí 110 631, dle údajů zdravotních pojišťoven dosáhla proočkovanost první dávkou MMR vakcíny u dětí do 2 let věku v ČR 87 % (tj. bylo očkováno 96 217 dětí). To znamená, že u dětí narozených v roce 2020 nebylo očkováno první dávkou MMR vakcíny 14 414 dětí do 2 let věku v ČR.

Aktuální situace ve věci spalniček v ČR

K dnešními dni letos hlášeno 28 případu onemocnění spalničkami.

  • První letošní případy byly hlášeny v Praze. Jednalo se o případy importované především ze států jako Uzbekistán, Ázerbájdžán či Rusko. Letošní výskyt v ČR nemá souvislost s přítomností ukrajinských uprchlíků na české území.
  • Nejvíce případu hlášeno v Jihočeském kraji, první případ byl hlášen dne 31. 3. 2024 (import z Německa – neočkovaná sedmiletá dívka)
  • Celkem ke dni 9. června 2024 hlášeno 13 případů spalniček​ v Jihočeském kraji
  • Ohnisko nákazy v okrese Písek, kde bylo hlášeno 12 případů.
  • Z celkového počtu 13 případů bylo 6 případů u dětí ve věku 3–12 let, žádné nebylo očkováno.​
  • 11 případů je ve vzájemné epidemiologické souvislosti – školní kolektiv/rodina/pracoviště.​
  • Poslední případ onemocnění byl hlášen dne 7. 5. 2024.​

Aktuální situace v zahraničí a v okolních zemích

  • Nárůst počtu případů spalniček je v letošním roce pozorován v řadě zemí, mezi nejvíce zasažené patří Kazachstán, Ázerbájdžán, Kyrgyzstán, Rusko, Turecko, Rumunsko.
  • Téměř tisíc případů bylo hlášeno ve Velké Británii a několik stovek případů v Rakousku. Aktuálně dle posledních dostupných dat WHO sledujeme sestupný trend počtu případů. 


Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Prevence Zdraví




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes