Klimatická změna dopadá tíživěji na ženy a dívky, upozorňuje v nové kampani CARE Česká republika

03.10.2024 Konektor Social, s.r.o.

Více dětských sňatků, méně času strávených ve škole i nucené vysídlování žen s malými dětmi. To jsou jen některé příklady toho, jak změny klimatu prohlubují nerovné postavení žen. Upozorňuje na to organizace CARE na základě dat a zkušeností, která posbírala na svých mezinárodních projektech.

2023_ Climate Heroines - Febby Zambia

Zdroj: flickr.com

Změna klimatu není jen ekologickou katastrofou, ale prohlubuje i společenské problémy. Nová kampaň Klimatická změna diskriminuje se soustřeďuje na genderové aspekty a ukazuje na zhoršování nerovností mezi pohlavími.

„V organizaci CARE se věnujeme humanitárním a rozvojovým aktivitám po celém světě. A naši kolegové vidí přímo na místech, kde působí, jak extrémní počasí zhoršuje kulturně danou diskriminaci žen a dívek. Příběhy a data, která jsme poslední tři roky sbírali, dojem z praxe jen potvrdily,“ vysvětluje Katarína Král z CARE Česká republika.

Například v Somálsku musí kvůli suchu chodit dívky až 7 hodin denně pro vodu, místo aby seděly ve školních lavicích. V Bangladéši způsobily vlny horka růst počtu nucených sňatků o 50 %, týkají se přitom dívek ve věku pouhých 11-14 let. 

Ženy jako součást řešení

„Dříve mělo období setí svá data a měsíce. Nyní prší, i když pršet nemá,“ říká sedmapadesátiletá Virginie, domorodá farmářka a eko feministka, která vede svou komunitu k adaptaci na důsledky změny klimatu v Ekvádoru. „V našem společenství jsou to ženy, kdo podniká kroky,“ dodává. 

A není to jediný příklad. Jak ve své kampani upozorňuje organizace CARE, právě ženy mohou být často hybateli změn, které pomohou společnosti se změnám klimatu přizpůsobit. Například právě v oblasti, kde žije Virginie založila CARE vůbec první agroekologickou školu pro ženy.

„U nás těmto ženám říkáme klimatické hrdinky. Od Keni, přes Vietnam až po Latinskou Ameriku vzaly osud svých komunit do vlastních rukou a hledají nové postupy v zemědělství i dalších oblastech života. Je to Generace GenADAPT – nezbývá jim než se na nové klimatické podmínky adaptovat,“ doplňuje Katarína Král z CARE Česká republika.


Kampaň Klimatická změna diskriminuje je osvětovou aktivitou organizace CARE Česká republika za podpory České rozvojové agentury. Jejím cílem je zvýšit povědomí o této problematice, a tak podpořit její správná řešení. 
Součástí jsou besedy, výstavy i další aktivity. Více na www.klimatickazmenadiskriminuje.cz

O CARE Česká republika

CARE patří mezi nejvýznamnější mezinárodní humanitární organizace na světě. Od roku 1945 podporuje lidskou důstojnost a okamžitě reaguje na krize a humanitární katastrofy. Pomáhá lidem ohroženým hladem, chudobou, ozbrojenými konflikty a klimatickými změnami. Realizujeme i dlouhodobé rozvojové programy, jež vedou k soběstačnosti místních komunit. Zaměřuje se především na ženy a dívky, jejichž rozvoj považuje za cestu k míru, vyššímu vzdělání rodin a celkové prosperitě širších komunit. Fungování CARE bylo v ČR negativně zasaženo totalitním režimem přes to, že v letech 1946-1950 rozdala CARE Československu 170 000 balíků pomoci v hodnotě 32,8 milionu Kč. Česká organizace musela začít znova od nuly v roce 2007. I s malým týmem, dnes přinášíme významnému poslání CARE slušné výsledky.


Zdroj: Konektor

Žena Vzdělání Výživa Péče Ekologie




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2025 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes