Karta k identifikaci špatného zacházení s dětmi (karta KID) a jak postupovat
Rozpoznat projevy a znaky ohroženého dítěte pomůže tzv. karta KID. Karta obsahuje jednoduchý návod pro zdravotníky, jak odhalit varovné signály akutního ohrožení života, bezpečí a zdraví dítěte.
Zdroj: nzip.cz
Karta KID
Karta KID popisuje postup, jak zajistit ochranu dítěte v souladu s jeho nejlepším zájmem a platnými právními předpisy v případě akutního a chronického ohrožení. Jsou v ní přehledně zpracovány hlavní znaky ohroženého dítěte, správný postup pomoci při podezření na špatné zacházení s dítětem nebo důležité kontakty. Karta pomůže nejen zdravotníkům, ale i policistům, učitelům, sociálním pracovníkům a ostatní široké veřejnosti pracující s dětmi.
Obecně karta doporučuje, aby pracovníci, kteří přicházejí do styku s lidmi:
- byli všímaví k životu a potřebám dětí.
- vytvářeli pro děti bezpečné prostředí s důrazem na dobré mezilidské vztahy.
- vyhledávali pro ohrožené dítě včas pomoc.
Karta KID přehledně vyjmenovává:
- fyzické znaky špatného zacházení,
- znaky špatného zacházení projevující se v chování dítěte,
- znaky rizikového chování pečujících osob.
Materiál také upozorňuje, že každý, kdo se stal svědkem špatného zacházení s dítětem a/nebo má důvěryhodné informace o tom, že by nějaké dítě mohlo být ohrožené špatným zacházením, musí bezodkladně jednat dle uvedených postupů. Nečinnost může ohrozit dítě a v určitých situacích může být i trestným činem.
Doporučený postup jednání
- Zajistit bezpečí dítěte (fyzické i emocionální).
- Je-li potřeba, poskytnout první pomoc a zajistit lékařskou péči (přímo nebo prostřednictvím zdravotnické záchranné služby).
- Kontaktovat orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a Policii ČR, nejlépe příslušníka Služby kriminální policie a vyšetřování se zaměřením na trestné činy páchané na dětech, a/nebo státní zastupitelství a postupovat podle jejich instrukcí.
- V případě, kdy byly incidentu špatného zacházení přítomné jiné děti, zajistit v kontaktu s jejich zákonnými zástupci, popř. ve spolupráci s OSPOD a/nebo orgány činnými v trestním řízení, jejich bezpečí a psychickou pohodu (např. zprostředkováním služeb psychologa či jiného odborníka).
- Konzultovat situaci dítěte s odborníky na uvedených kontaktech. V případě, že bude vyhodnoceno, že se jedná o ohrožení dítěte, postupovat dále:
- Zajistit bezpečí dítěte a vyhodnotit míru jeho akutního ohrožení. Pokud je dítě aktuálně v péči osoby, která ho ohrozila/umožnila jeho ohrožení – v tomto případě postupovat, jako by dítě bylo ohroženo bezprostředně.
- Kontaktovat orgán sociálně-právní ochrany dětí a dále postupovat v souladu s rozhodnutím/ doporučením OSPOD.
Na kartě jsou dále přehledné uvedeny všechny důležité kontakty a dále prostor pro vyplnění lokálních kontaktů pro různé situace.
Na vzniku karty spolupracovala ministerstva vnitra, školství, mládeže a tělovýchovy, práce a sociálních věci a zdravotnictví. Při tvorbě pomáhala také Society for all (SOFA) a přední čeští psychologové.
Kartu KID si můžete stáhnout k sobě do počítače a v případě potřeby vytisknout:
Metodika včasné identifikace a podpory ohroženého dítěte
Karta k identifikaci špatného zacházení s dětmi
Karta k identifikaci špatného zacházení s dětmi s formulářem k vyplnění
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky (zdroj: NZIP)