Geny a náhradní rodinná péče - sklon k závislostem

16.05.2024 Dobrá rodina o.p.s.

U tvrdých drog, tedy drog, kterých se naše kultura „štítí“, je dědivost mnohem nižší než u alkoholismu a kuřáctví. Zdá se, že na vytvoření závislosti, jejíž uspokojování je samo o sobě nelegální, musí splnit člověk více než jednu nutnou podmínku – jako by samotný sklon k závislosti (který je u alkoholismu a kuřáctví velmi podobný, takže se dá předpokládat, že jsou za něj do jisté míry zodpovědné podobné geny) nestačil.

Geny a náhradní rodinná péče - sklon k závislostem

Zdroj: Rodinná síť

Jak je to se sklonem k závislostnímu chování, tj. k alkoholismu, drogové závislosti, případně dalším druhům závislostí?

Zdá se, že na vytvoření závislosti musí splnit člověk více než jednu nutnou podmínku – jako by samotný sklon k závislosti nestačil. Klíčové budou další osobnostní dimenze, a hlavně ty neovlivnitelné náhody – s kterou partou se člověk na střední škole skamarádí, do které dívky se zamiluje a tak podobně.

Sklony k alkoholismu, konkrétně k rozvoji AUD tedy Alcohol Use Disorder vykazují dědivost asi 49 %. Podíl alkoholiků v české populaci je asi 16.5 % (toto číslo zahrnuje všechny, co mají nějaký, byť mírný, problém s alkoholem). Nacházíme se tedy v situaci, kterou ilustruje obrázek níže vlevo.


Dědivost sklonu k závislosti na nikotinu je přibližně stejná, pohybuje se okolo 50 %. Kouří asi 18 % dospělých (konkrétně 21 % mužů a 15.5 % žen, ale berme zase pro ilustraci celopopulační průměr).


Klíčové budou další osobnostní dimenze, a hlavně ty neovlivnitelné náhody – s kterou partou se člověk na střední škole skamarádí, do které dívky se zamiluje a tak podobně. U dětí v náhradní rodinné péči bude mít vliv i to, zda se dítě v náhradní rodině cítí skutečně přijato se svými specifickými projevy chování a se svou historií, a to nejen v raném dětství, ale i v období dospívání a rané dospělosti.

Každopádně dědivost užívání nepovolených návykových látek je maximálně 25 %. A frekvence uživatelů závislých na narkotikách je v naší společnosti velmi nízká. V ČR je prý jen asi 30 000 uživatelů závislých na zakázaných návykových látek, tedy asi 0.28 %. Ani jednovaječné dvojče na drogách nezvýší pravděpodobnost závislosti skoro vůbec. Matematickou simulaci této situace jsem musel provést několikrát, aby mi tam vyskočil alespoň jeden pár rodič-dítě z deseti tisíc, ve kterém byli závislí oba.


Zmínit se ještě můžeme o gamblingu. Ten vykazuje mírně vyšší dědivost než alkoholismus a kouření, uvádí se hodnoty okolo 55 %. Zase se ale jedná o vzácnější znak, na hazardu je závislých asi 1.5 % Čechů.

Autor: evoluční biolog Petr Tureček (zdroj: Dobrá rodina o.p.s.)

Petr Tureček

Petr Tureček vystudoval teoretickou a evoluční biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V první řadě se zabývá evolucí kultury. Prostřednictvím matematického modelování zkoumá, jaký dopad mají odlišnosti mezi genetickým a sociálním přenosem na procesy adaptace a divergence v příslušných doménách. Jeho další zájmy jsou poměrně široké. Patří mezi ně evoluce mimetismu (podobnosti mezi dvěma blíže nepříbuznými živočišnými druhy, tzv. mimikry), pohlavní výběr nebo dopad prarodičů na rození a přežívání vnoučat.

Náhradní rodič, pěstoun Závislosti




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes