Dávky pěstounské péče - obecné informace

28.02.2024 Úřad práce České republiky

Oblast sociálně-právní ochrany dětí upravuje novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí (dále jen „ZSPOD“), provedená zákonem č. 363/2021 Sb.

Dávky pěstounské péče - obecné informace

Zdroj: pixabay.com

Pro účely výše uvedeného zákona se rozumí:

  • jinou osobou odpovědnou za výchovu dítěte fyzická osoba, které bylo dítě svěřeno do osobní péče rozhodnutím soudu, a to ode dne vykonatelnosti takového rozhodnutí (tzv. „svěřenectví“),
  • osobou v evidenci fyzická osoba, která je vedena v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči po přechodnou dobu,
  • osobou pečující fyzická osoba,
    • které bylo dítě svěřeno do pěstounské péče, pěstounské péče po přechodnou dobu nebo předpěstounské péče,
    • která osobně pečuje o dítě v průběhu řízení o svěření dítěte do její pěstounské péče nebo předpěstounské péče nebo o jejím jmenování poručníkem dítěte, pokud bylo zahájeno z moci úřední,
    • která osobně pečuje o dítě, podala-li návrh na svěření dítěte do její pěstounské péče nebo předpěstounské péče nebo návrh na její jmenování poručníkem dítěte a není-li tato osobní péče o toto dítě zjevně bezdůvodná,
    • která je poručníkem dítěte, jestliže o dítě osobně pečuje.

Pro účely ZSPOD se považuje za pěstounskou péči:

  • osobní péče, která je poskytovaná osobou pečující,
  • zprostředkovaná pěstounská péče
    • pěstounská péče poskytovaná dítěti osobou pečující po doručení oznámení o vhodnosti této osoby stát se pěstounem tohoto dítěte. To znamená, že zájemce o pěstounskou péči byl krajským úřadem (po absolvování odborného posouzení a příprav k přijetí dítěte do rodiny) zařazen do evidence osob vhodných stát se pěstounem a následně byl vybrán příslušným krajským úřadem (dříve také např. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, dále jen MPSV) jako vhodný pěstoun pro konkrétní dítě,
    • pěstounská péče na přechodnou dobu,
    • pěstounská péče poskytovaná sourozenci dítěte svěřeného do pěstounské péče podle bodu 1, je-li poskytovaná toutéž osobou pečující,
  • nezprostředkovaná pěstounská péče (pěstounská péče, která není zprostředkovaná příslušným krajským úřadem apod.).

Pěstounská péče je rozlišována na zprostředkovanou a nezprostředkovanou pěstounskou péči. (podle typu péče vzniká nárok na odlišné dávky):

Zprostředkovaná pěstounská péče – jedná se o pěstounskou péči, kdy pro účely zprostředkování pěstounské péče vyhledá krajský úřad pro děti vedené ve své evidenci žadatele o pěstounskou péči z evidence žadatelů o pěstounskou péči, vedené tímto nebo jiným krajským úřadem.

Vybraný žadatel se na základě „oznámení o vhodnosti“, vydaném tímto krajským úřadem dozví, že má možnost seznámit se s vybraným dítětem a podat soudu návrh na svěření tohoto dítěte do jeho předpěstounské péče nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy mu bylo písemné oznámení o vhodnosti doručeno. Dříve toto „oznámení o vhodnosti“ vydávalo také MPSV nebo okresní úřady.

V případě zprostředkované pěstounské péče vzniká nárok na dávku odměna pěstouna. Žadatel o dávku pěstounské péče odměna pěstouna musí „oznámení o vhodnosti“ doložit k žádosti o tuto dávku. Pokud žadatel tento dokument nemá, nelze považovat pěstounskou péči za zprostředkovanou a nárok na odměnu pěstouna nevzniká.

Nezprostředkovaná pěstounská péče – jedná se o pěstounskou péči, kdy je dítě v osobní péči osoby příbuzné nebo blízké, případně si pěstoun sám dítě vybral a požádal o jeho svěření do své pěstounské péče.

V těchto případech krajský úřad nerozhodoval o zařazení žadatele do příslušné evidence, a především nedošlo k „napárování“ pěstouna ke zcela neznámému dítěti a vystavení oznámení o vhodnosti pěstouna ke konkrétnímu dítěti. Typicky je o dítě pečováno v rámci širší rodiny či komunity. Vzniká nárok na dávku příspěvek při pěstounské péči.

Další změny v dávkách pěstounské péče

Od 1. 1. 2022 mají nárok na dávku pěstounské péče – příspěvek na úhradu potřeb dítěte také děti, které byly svěřeny do osobní péče jiné fyzické osoby než rodiče, tzv. „svěřenectví“ podle § 953 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „OZ“).

Od 1. 1. 2022 mají nárok na dávku pěstounské péče – příspěvek při převzetí dítěte také osoby, které převzaly dítě do pěstounské péče na přechodnou dobu. V tomto případě nesmí součet příspěvků přesáhnout částku 40 000 Kč v období posledních 12 kalendářních měsíců přede dnem podání žádosti o tento příspěvek.

Dávky pěstounské péče:


Rozcestník formulářů žádostí do dávky naleznete ZDE


Zdroj: Úřad práce ČR 

Náhradní rodič, pěstoun




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes