Alergie na laktózu a lepek: Příznaky a diagnostika u dětí
Alergie na laktózu a lepek jsou dvě časté potravinové alergie způsobené nesnášenlivostí určitých složek potravy. Tyto alergie mohou způsobit širokou škálu příznaků ovlivňujících kvalitu života zejména dětí. Včasná diagnóza a vhodná léčba jsou klíčové pro minimalizaci negativních dopadů na jejich zdraví a následný vývoj.
Zdroj: pixabay.com
Tento článek se zaměřuje na příznaky a diagnostiku alergií na laktózu a lepek u dětí, aby pomohl rodičům lépe rozumět těmto stavům a zajistit vhodnou péči pro své děti.
V souvislosti s laktózou a lepkem se kromě pojmu „alergie“ setkáváme také s pojmeme „intolerance“. Jaký je mezi nimi rozdíl? Obě spadají do kategorie nežádoucích reakcí na potraviny, avšak potravinovou alergii rozpoznáme mnohem snáz než intoleranci.
Alergická reakce se totiž obvykle dostavuje do několika minut, maximálně dvou hodin po požití takzvaného alergenu, zatímco symptomy potravinové intolerance nastupují až po několika hodinách, dnech či dokonce týdnech po konzumaci problematické potraviny.
Alergie na laktózu a intolerance laktózy
Jde o nesnášenlivost mléčného cukru čili cukru přítomného v mateřském mléce a mléčných výrobcích. K příznakům patří například nadýmání, bolesti břicha, průjem, zvracení a ztrátu hmotnosti. U kojenců může být také pozorováno podrážděné chování a problémy s růstem.
Pro stanovení diagnózy alergie či intolerance na laktózu se často provádí kožní a krevní testy nebo eliminace laktózy z jídelníčku a sledování reakcí.
Pozor na záměnu intolerance laktózy a alergie na mléko. Hlavní rozdíl spočívá v tom v příčinách onemocnění, kdy intolerance laktózy je způsobena nedostatkem enzymu, který rozkládá mléčný cukr (laktáza); naproti tomu v případě alergie na mléko se jedná o imunitní odpověď organismu na mléčné bílkoviny.
Alergie na lepek, intolerance lepku
Nesnášenlivost lepku (jinak také glutenu) přítomného v obilovinách, jako je pšenice, ječmen, žito a oves, může u dětí s touto alergií, intolerancí či onemocním v případě konzumace potravin obsahujících lepek způsobit poškození střevní sliznice a zánětlivé reakce.
Příznaky alergie na lepek mohou zahrnovat nadýmání, průjem nebo zácpu, ztrátu hmotnosti, únavu, podrážděnost a kožní vyrážky. U starších dětí mohou být také pozorovány problémy s růstem a vývojem.
K diagnostice alergie na lepek a jeho intoleranci slouží opět krevní testy, biopsie tenkého střeva nebo eliminace lepku z jídelníčku a sledování reakcí.
Celiakie
Nejnebezpečnější onemocnění způsobené lepkem představuje celiakie. Jedná se o celoživotní onemocnění způsobené právě nesnášenlivostí lepku, jež se může projevit kdykoliv – v dětství i v dospělosti. Působením lepku u jedinců – celiaků – mizí mikroklky a klky. Tím dochází ke změně povrchu sliznice tenkého střeva. V důsledku toho se povrch tenkého střeva snižuje, čímž se zmenšuje i jeho schopnost trávení a vstřebávání živin.
Pokud se u dítěte projeví příznaky, které naznačují alergii na laktózu nebo lepek, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Pediatr nebo alergolog provede důkladné vyšetření a na základě toho rozhodne o dalších diagnostických krocích. Spolupráce s odborníkem je důležitá i z pohledu zajištění dostatečného příjmu živin a vyvážené stravy. V dnešní době již naštěstí existují různé náhražky laktózy a bezlepkové produkty, kterými se děti mohou bez obtíží stravovat.
Ani v případě alergií nikterak neexperimentujte. Vždy se poraďte se svým lékařem!
Autor: redakce eMaminy.cz