Zdravotní péče o ženu během těhotenství, porodu a po něm

29.01.2024 Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Zdravotní péče o ženu, která plánuje těhotenství, je těhotná, v souvislosti s porodem, v šestinedělí a péče o novorozence je v Česku soustředěna především do rukou lékařů a většina zdravotních služeb je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Zdravotní péče o ženu během těhotenství, porodu a po něm

Zdroj: nzip.cz

V České republice systém veřejného zdravotního pojištění zahrnuje značný rozsah služeb hrazených ze zdravotního pojištění. Výběr pojistného je úkolem zdravotních pojišťoven; ty rovněž poskytují svým pojištěncům úhradu zdravotních služeb podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.

Zdravotní služby a podmínky jejich poskytování, druhy a formy zdravotní péče, práva a povinnosti pacientů a osob pacientům blízkých, poskytovatelů zdravotních služeb, zdravotnických pracovníků a dalších osob v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb, upravuje zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.

V péči o zdraví ženy jsou v systému zdravotnictví jejími zásadními partnery lékař se specializovanou způsobilostí v oboru gynekologie a porodnictví (dále jen gynekolog nebo porodník), porodní asistentka a všeobecná sestra.

Lékařská péče

Zdravotní péče o ženu, která plánuje těhotenství, je těhotná, v souvislosti s porodem, v šestinedělí a péče o novorozence je v České republice historicky soustředěna především do rukou lékařů. Většina zdravotních služeb, které žena v tomto životním období potřebuje, je standardně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Zdravotní pojišťovnou je hrazena standardní dispenzární prenatální péče, ale její rozsah se může lišit podle zdravotních potřeb a rizik těhotné ženy. O míře rizika rozhodují ošetřující lékaři na základě anamnestických údajů a klinického vyšetření.

Péče porodních asistentek

Další možností péče o ženu v těhotenství, v souvislosti s porodem a v šestinedělí je péče porodní asistentky. Péče porodní asistentky může ženu provázet celé těhotenství i dobu šestinedělí. Pokud mají být návštěvy porodní asistentky ve vlastním sociálním prostředí ženy, tedy doma, hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, musí být poskytovány na základě poukazu vystaveného gynekologem.

Poznámka: Ženy mají právo svého lékaře o poukaz na ošetření požádat. Ale o tom, jestli žena tuto službu bude moci využívat, rozhoduje lékař na základě zhodnocení zdravotního stavu ženy.

Pokud žena dá přednost péči porodní asistentky, je třeba, aby se obrátila na svoji zdravotní pojišťovnu, která poskytne seznam porodních asistentek, s nimiž má uzavřenu smlouvu, a vymezí, jakou hrazenou péči mohou porodní asistentky poskytnout. V případě, že vybraná porodní asistentka nemá uzavřenu smlouvu s příslušnou zdravotní pojišťovnou, musí žena počítat s přímou úhradou nákladů za její péči na základě smlouvy, jíž společně uzavřou.

Seznam porodních asistentek s oprávněním poskytovat zdravotní služby, tedy mohou o těhotnou ženu pečovat, naleznete v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb.

Od ledna 2014 je možné v českých porodnicích rodit i bez přítomnosti lékaře, pouze za pomoci porodní asistentky. Porod může z bezpečnostních důvodů probíhat stejně jako jakýkoli jiný porod pouze v zařízeních k tomu určených – tedy v řádně vybavených porodnicích. A schválit ho musí ošetřující porodník.

Porod doma

Každá žena v Česku má právo se sama svobodně rozhodnout o místě porodu svého dítěte. Žena může rodit ve vlastním sociálním prostředí, ale bez asistence zdravotnického personálu. Právní systém České republiky v současné době neumožňuje ani porodním asistentkám ani lékařům vést domácí porody.

Česká legislativa, zejména zákon o zdravotních službách a vyhláška č. 92/2012 Sb., o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče neumožňuje porodním asistentkám samostatně vést domácí porody.

V případě, že porodní asistentka chce získat oprávnění k poskytování zdravotních služeb v porodní asistenci v plném rozsahu, tj. včetně vedení těhotenství s nízkým rizikem, musí splňovat kromě obecných požadavků stanovených zákonem o zdravotních službách, také požadavky stanovené vyhláškou č. 92/2012 Sb.,  o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče, a rovněž vyhláškou č. 99/2012 Sb., o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb.

 

Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP (zdroj: NZIP a Zákony pro lidi)

 

Porod Těhotná Žena Zdraví




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes