Zájem o rekvalifikace roste, 87 % uchazečům pomohly získat nové zaměstnání. S výběrem priorit pomohou Úřadu práce poradní sbory

01.08.2024 Úřad práce České republiky

Počet rekvalifikovaných v Česku roste o desítky procent. V prvním pololetí letošního roku nastoupilo na rekvalifikace 20 118 lidí, což je o 5 678 více než za první pololetí loňského roku, resp. o 39 %. Poradní sbory Úřadu práce ČR by nyní měly pomoci definovat prioritní potřeby podnikatelů a zaměstnavatelů a díky tomu i správně zacílit kapacitu Úřadu práce na oblasti, u nichž je shoda, že jejich podpora pomůže zvýšit produktivitu a prosperitu a tím pádem i vyšší příjmy lidem. Úřad práce má na rekvalifikace k dispozici přes 4 miliardy Kč.

Zájem o rekvalifikace roste

Zdroj: freepik.com

  • Většinu rekvalifikací absolvovali uchazeči o zaměstnání, kterým v 87 % pomohly získat nové zaměstnání.
  • Mezi rekvalifikovanými převažují s 67 % ženy.
  • Zájem o rekvalifikace narůstá postupně s věkem až do 35 let, pak je v zásadě rovnoměrně rozprostřen v dalších věkových kategoriích, 54 % účastníků rekvalifikací je ve věku mezi 35 - 55 lety
  • Mezi rekvalifikovanými jsou nejvíce zastoupeni lidé se základním vzděláním, vyučení a lidé s úplným středním odborným vzdělání s maturitou, ale bez vyučení.
  • Nejčastější obory jsou digitální rekvalifikace, řidičské průkazy vč. profesní způsobilosti, účetnictví s využitím IT techniky, rekvalifikace zaměřené na poskytování služeb a svářečské, strojnické a jiné odborné průkazy.
  • Naprostá většina rekvalifikací je placena z evropských zdrojů, nezatěžují tedy státní rozpočet.

Ačkoli počet rekvalifikací roste, jedním z největších problémů, který brání rozvoji trhu práce v České republice a zároveň brzdí možnosti lidí vydělávat víc, zůstává nedostatečné zvyšování kvalifikace a připravenost lidí kvalifikaci během svého života měnit. Shodl se na tom poradní sbor Generálního ředitelství Úřadu práce ČR. Jeho úkolem je nově také rozhodovat, jak nejlépe v jednotlivých regionech ČR využít prostředky a nástroje na transformaci trhu práce, které má Česko díky Úřadu práce k dispozici. V poradních sborech, které fungují při Generálním ředitelství Úřadu práce a ve všech regionech Česka, jsou ze zákona zastoupeny klíčové instituce od velkých zaměstnavatelů, zástupců malých a středních firem, zástupců zaměstnanců i odborů, sociálních partnerů, a také orgánů státní správy, včetně ministerstva školství a samospráv až po neziskový sektor.

Generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof nyní plánuje posílit roli poradních sborů tak, aby jejich činnost měla jasně cílené dopady a přinášela pozitivní změny, které Česko potřebuje. „Náš společný zájem je, aby co nejvíce obyvatel v Česku mělo dobrou práci s adekvátním finančním ohodnocením, a aby firmy a instituce byly schopny najít v přijatelném čase dostatek pracovníků se správnou kvalifikací. Formát našeho Poradního sboru chci proto změnit z diskusního na více pracovní. Stát, samospráva, podnikatelé, zaměstnavatelé i odbory – všichni musíme hledat společné řešení. Bez toho nám jako Česku ujede ekonomický vlak, bez adekvátně fungujícího trhu práce a dostatku správně kvalifikované a motivované pracovní síly přestaneme být konkurenceschopní. Právě poradní sbory Úřadu práce, které již fungují ve všech krajích naší země, jsou k hledání společných řešení vhodnou platformou,“ říká Daniel Krištof.

Nově by měly Poradní sbory definovat prioritní potřeby podnikatelů a zaměstnavatelů. Tato prioritizace pomůže správně zacílit kapacitu Úřadu práce jako největší pomáhající organizace na oblasti, u nichž je shoda, že jejich podpora pomůže zaměstnavatelům a podnikatelům zvýšit produktivitu a prosperitu a tím pádem i vyšší příjmy lidem. Každý z členů poradního sboru nabídl svou podporu při realizaci tohoto kroku s tím, že tato podpora bude vždy zaměřena na oblast, která je jednotlivým členům blízká, a zaměří se na regiony, kde je tato podpora žádoucí.

„Musíme změnit letité nastavení a přesvědčení, že si pro život vybíráme jen jednu kariéru. V dnešním světě a v moderní ekonomice to už dávno neplatí. Pokud chceme, aby se lidem a celé naší společnosti dařilo lépe, musíme být připraveni se neustále učit nové věci a dovednosti – jen tak získáme lepší práci i odměnu.  V rámci Poradního sboru generálního ředitele Úřadu práce proto chceme společně výrazně podpořit rekvalifikační kurzy a aktivně oslovit ty, kteří o zvýšení kvalifikace třeba tolik neuvažují, ale přitom by jim výrazně pomohla,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

„Malé a střední podniky jsou páteří naší ekonomiky, a proto je pro nás klíčové, aby naši zaměstnanci měli přístup k modernímu vzdělání a rekvalifikacím. Bez kvalitně vyškolených pracovníků nemůžeme růst ani se přizpůsobovat rychle se měnícímu trhu. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) je připravena přenášet zkušenosti z praxe na centrální úroveň s cílem stabilizovat a zvýšit účinnost této iniciativy. Podporujeme úsilí Úřadu práce ČR na posílení rekvalifikačních programů, které nám pomohou nejen udržet krok s konkurencí, ale i zajistit, že naši zaměstnanci budou mít stabilní a dobře placenou práci,“ říká Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.

„Poradní sbory jsou nejlepším orgánem pro reflexi aktuální situace v daném regionu. Jsou složeny ze zástupců místních významných zaměstnavatelů, ale i zástupců měst a obcí či odborů. Dokáží tedy okamžitě poskytnout zpětnou vazbu o regionálních potřebách trhu práce a lokálních zaměstnavatelů,“ uvádí Jiří Horecký, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

„Velmi vítám nový směr činnosti Poradního sboru generálního ředitele Úřadu práce a jsem připraven pomoci. Jsem také rád, že to bylo podpořeno všemi přítomnými a těším se na schůzku se zástupci poradních sborů na jednotlivých pracovištích,“ řekl k průběhu jednání předseda ČMKOS Josef Středula. Ocenil také velmi dobrou práci všech zaměstnanců ÚP, včetně těch, kteří nyní aktivně pomáhají zaměstnancům Liberty Ostrava a poděkoval za dosavadní velmi dobrou spolupráci.

„Plně podporujeme v rámci Asociace samostatných odborů, druhé největší odborové centrály v ČR činnost Poradního sboru generálního ředitele Úřadu práce. Jak je výše uvedeno je velice důležité spolupracovat s odbory. Hledat společné průniky ke zlepšování trhu práce. Na to jsme připraveni. Za naši centrálu se kolegové a kolegyně zúčastňují poradních sborů v jednotlivých krajích a spolupráce je tam dobrá," uvádí Milan Šubrt, hlavní manažer ASO ČR a předseda krajského sdružení ASO Libereckého kraje.

„Přestože primární roli u MŠMT hraje vzdělávání v době přípravy mladých lidí na vstup na trh práce a rozvoje jejich kompetencí pro celoživotní učení, důležitou součástí je také další profesní vzdělávání. Aktuálně nyní například řešíme novelu zákona č. 179/2006 Sb. o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, resp. dochází k úpravám kvalifikačních a hodnotících standardů profesních kvalifikací. To je také jedna z cest, jak zvyšovat potřebnou kvalifikaci zaměstnanců“ říká Jan Mareš, vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Povinností Úřadu práce ČR je také posuzovat a rozhodovat a také vyplácet dávky pro osoby se zdravotním postižením a podporovat zaměstnávání OZP. I když došlo k určitému zlepšení, zkrátily se lhůty pro posuzování nároků na dávky pro OZP, Úřad práce ČR se musí tomuto tématu dále věnovat,“ říká Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Výsledek jednání komentoval i další člen Poradního sboru, Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: „Modernizace institucí a služeb trhu práce je klíčová pro úspěšné fungování celého ekosystému posuzování budoucích potřeb dovedností s cílem zajišťování maximálně možného souladu mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce. Megatrendy přetvářející práci a společnost vedou ke změnám v poptávce a nových souborech dovedností. Další vzdělávání musí proto daleko více než dosud reagovat na tyto změny a podporovat tímto pro jednotlivce možnost úspěšného přechodu mezi různými profesemi či pracovními pozicemi. Z toho bude profitovat nejen jednotlivec díky lepšímu společenskému uplatnění, ale zásadně celá společnost na cestě ke znalostní ekonomice.“

O poradních sborech Úřadu práce:

Činnost poradních sborů je ustanovena zákonem, členství v poradních sborech je čestné bez nároku na odměnu. Na základě ustanovení § 7 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisu, vytváří Úřad práce ČR k zabezpečení spolupráce na trhu práce podle potřeby poradní sbory složené zejména ze zástupců odborových organizací, organizací zaměstnavatelů, družstevních orgánů, organizací zdravotně postižených a územních samosprávných celků. Účelem poradních sborů je koordinace při realizaci státní politiky zaměstnanosti a rozvoje lidských zdrojů v příslušném správním obvodu. Poradní sbory se vyjadřují zejména k poskytování příspěvků zaměstnavatelům v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, vzdělávacím programům rekvalifikací, nabídce a organizaci poradenské činnosti, opatřením na podporu rovného zacházení se všemi fyzickými osobami uplatňujícími právo na zaměstnání a k hromadnému propouštění.


Zdroj: Úřad práce ČR

Práce Aktuálně




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes