Vánočka
Štědrovnice, štědrovka, štrucla, pletenice, … tak (a jistě i jinak) se dříve říkalo vánočce. Ta na sváteční stůl patří už více než sedm století a pro většinu z nás tvoří neodmyslitelnou součást štědrovečerní večeře.
Zdroj: redakce eMaminy
Suroviny
Na vánočku:
1 kg polohrubé mouky
200 g změklého másla nebo rostlinného tuku
2 lžíce oleje
200 g moučkového cukru
6 žloutků
70 g droždí
0,4 l vlažného mléka
nastrouhaná kůra z citrónu
1 a ½ balíčku vanilkového cukru
trocha rumu
hrst hrozinek
10 g soli
Pár kapek vanilkové esence
vejce na potření těsta před pečením
Na dohotovení:
trochu másla, moučkového cukru a rumu na potření hotové vánočky
plátky mandlí
cukr moučka na závěrečné pocukrování
Postup přípravy
Do velké mísy vysypeme mouku, do které uděláme vařečkou důlek. V něm necháme vzejít kvásek z trochy vlažného mléka, cukru a droždí. Poté postupně přidáme další suroviny a začneme vymíchávat těsto. Ke konci přidáme hrozinky namočené v rumu. Těsto přeneseme z mísy na vál a vypracujeme rukama tužší těsto, které se nebude lepit. Potom těsto vložíme zpět do mísy a necháme vykynout na teplém místě. Až těsto dvakrát nabude, přeneseme jej opět na vál.
Nyní záleží na tom, kolik vánoček chceme péct. Uvedené množství surovin vystačí na 4 pěkné vánočky. To znamená, že těsto rozdělíme na 4 stejné díly a každý z nich potom na 9 dalších, které vyválíme do válečků (pramenů). Budeme-li péct jednu – štědrovečerní – vánočku, dělíme hned celé těsto přímo na 9 bochánků.
Pletení vánočky ze 4, 3 a 2 pramenů není úplně snadné, ale dá se zvládnout. Začíná se spodním dílem z 4 pramenů, na který se položí klasický cop ze 3 pramenů, poslední patro pak tvoří do sebe zamotané 2 prameny.
Čtyři největší prameny upleteme do pletence. Plést začínáme od středu k jednomu a následně k druhému konci. Přeneseme na plech vyložený pečícím papírem a střed pletence rukou prohloubíme, aby další díl lépe držel. Do prohlubně vložíme část upletenou ze 3 pramenů , opět prohloubíme a zakončíme dvěma do sebe zavinutými prameny, které na konci vánočky dobře promáčkneme (můžeme pojistit kouskem špejle + jednu dáme do středu, aby vánočka nespadla).
Nechám ještě asi 30 minut kynout. Potom potřeme rozšlehaným vejcem s trochou mléka, posypeme mandlemi a vložíme do středně vyhřáté trouby. Pečeme pomalu cca 45 minut (velkou vánočku z celého množství těsta pak minimálně 1 hodinu). Zda je vánočka hotová poznáme podle toho, jak lehce jdou vytáhnout špejle. Pokud vánočka nebude ještě upečená, ale její povrch začne tmavnout, přikryjeme alobalem a dopečeme.
Hotové vánočky potřeme rozehřátým máslem s cukrem a rumem, zchladlé potom ještě pocukrujeme moučkovým cukrem.
Autor: redakce eMaminy