Úřad práce hledá učitele češtiny pro rekvalifikační kurzy
Úřad práce České republiky hledá dodavatele jazykových kurzů s výukou češtiny pro cizince. Cílem je usnadnit integraci cizinců do společnosti a zároveň částečně řešit poptávku trhu práce, který stále nutně potřebuje nové zaměstnance – ovšem se znalostí českého jazyka. Díky prostředkům z Evropské unie je na tyto jazykové kurzy k dispozici až 212 milionů korun.
Zdroj: shutterstock.com
V Česku aktuálně pracuje přes 121 tisíc osob s dočasnou ochranou. Zaměstnavatelé přitom stále hledají desítky tisíc pracovníků, ale z dat a zkušeností Úřadu práce ČR plyne, že u velké většiny pozic potřebují, aby se dokázali domluvit česky alespoň na základní konverzační úrovni.
„Cizinci pomáhají řešit dlouhodobý nedostatek pracovní síly u nás. Nedochází k jejich uplatnění na úkor českých občanů, právě naopak. Vidíme, že zaměstnávání cizinců odpovídá struktuře poptávky na trhu práce. Do našeho státního rozpočtu pak přináší desítky miliard korun na odvodech a daních, přínosy má samozřejmě i jejich kupní síla a spotřeba. S uplatněním cizinců na trhu práce souvisí i začlenění uprchlíků z Ukrajiny, na kterém se podílela celá společnost. V míře zapojení uprchlíků na trh práce významně předstihujeme mnohé další evropské země, které v tom zdaleka nejsou tak úspěšné jako Česká republika. Zvyšování jazykových kompetencí u všech pracujících cizinců u nás dokáže jejich míru začlenění ještě podpořit,“ doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Teprve znalost jazyka uprchlíkům umožní získat a udržet si odpovídající zaměstnání na trhu práce. Což v praxi znamená, že pak budou i ekonomicky soběstační a dokážou se lépe integrovat do naší společnosti,“ říká Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce České republiky. „Naším cílem je vybavit cizince dostatečnými jazykovými znalostmi, které jim pomohou najít lepší práci, zvýšit životní úroveň, ale také možnost odvádět vyšší daně a podílet se na rozvoji naší ekonomiky a společnosti,“ dodává.
Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině do konce května 2024 získalo v České republice práci již přes 400 tisíc osob z Ukrajiny pod dočasnou ochranou, téměř 300 tisíc z toho tvoří ženy. 40 tisíc jich nyní pracuje na území hlavního města a ve Středočeském kraji. Nejčastěji jako montážní dělníci výrobků a zařízení, ve stavebnictví, výrobě a dopravě a také jako obsluha stacionárních zařízení.
Jazykové kurzy češtiny budou probíhat ve všech krajích České republiky s plánovaným termínem spuštění v srpnu letošního roku. Zájemci se budou moci přihlásit jak do kurzů pro začátečníky, tak pro mírně pokročilé i pokročilé.
Program jazykových kurzů je spolufinancován z prostředků Evropského sociálního fondu EU.
Porobnosti k jednotlivým veřejným zakázkám jsou na https://nen.nipez.cz/.
Zdroj: Úřad práce ČR