Sociální dávky během těhotenství, mateřství a rodičovství

16.02.2024 Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Během těhotenství a v raném rodičovství mají rodiče nárok na volno a mohou čerpat některé dávky. Těsně před porodem a po něm mohou matky čerpat tzv. mateřskou dovolenou. Na ní navazuje rodičovská dovolená, jíž se mohou účastnit i otcové. Během tohoto období mohou čerpat různé dávky. Podmínky upravuje zákoník práce.

Sociální dávky během těhotenství, mateřství a rodičovství

Zdroj: nzip.cz

Mateřská dovolená (§ 195 a násl. zákoníku práce)
  • Zaměstnankyni (matce) přísluší v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě mateřská dovolená v délce 28 týdnů. Porodila-li zároveň dvě a více dětí, náleží jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
  • Na mateřskou dovolenou lze nastoupit od počátku 8. týdne do počátku 6. týdne před očekávaným termínem porodu.
  • O poskytnutí mateřské dovolené nemusí zaměstnankyně zvlášť žádat. Stačí, aby zaměstnavateli oznámila nástup na mateřskou dovolenou na předepsaném tiskopise podepsaném ošetřujícím lékařem.
  • Během mateřské dovolené je poskytována sociální dávka peněžitá pomoc v mateřství (PPM).
Rodičovská dovolená (§ 196 a násl. zákoníku práce)
  • Rodičovskou dovolenou je povinen zaměstnavatel poskytnout na žádost zaměstnankyně-matky po skončení mateřské dovolené a zaměstnance-otce od narození dítěte.
  • Rodičovská dovolená přímo navazuje na mateřskou dovolenou. Výjimku z tohoto obecného pravidla, při jejímž využití rodičovská dovolená bezprostředně na mateřskou dovolenou nenavazuje, obsahuje ustanovení § 217 odst. 5 zákoníku práce: ten stanoví, že zaměstnankyně může zaměstnavatele požádat o poskytnutí dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na skončení její mateřské dovolené. V takovém případě je zaměstnavatel povinen zaměstnankyni vyhovět a takto poskytnutá a čerpaná dovolená se zaměstnankyni nesmí před následným nástupem na rodičovskou dovolenou krátit právě z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené.
  • Rozsah rodičovské dovolené si určuje rodič sám, nejdéle je však možné rodičovskou dovolenou čerpat do tří let věku dítěte.
  • O rodičovskou dovolenou může požádat jak matka, tak otec dítěte.
  • Rodičovskou dovolenou mohou oba rodiče čerpat současně, rodičovský příspěvek však náleží vždy pouze jednomu z nich.
Dávky z nemocenského pojištění

Tyto dávky mohou čerpat jen lidé, kteří byli v době nástupu na dávku nemocensky pojištěni (tj. z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení), nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění zároveň musí trvat minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let).

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na dávky, jen pokud si dobrovolně platí nemocenské pojištění, a to alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku a současně musí účast na nemocenském pojištění (ze zaměstnání nebo z podnikání) trvat alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na dávku.

Ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se týká žen, které byly ke dni ukončení zaměstnání těhotné. 

Více informací najdete na webu České správy sociálního zabezpečení.

  • Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) – náleží v souvislosti s péčí o novorozené dítě matce nebo otci dítěte nebo muži či ženě, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů. Kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy PPM náleží výhradně matce, má na dávku nárok i otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila.
  • Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (VPTM) – dávka poskytovaná zaměstnankyním, které byly kvůli těhotenství či mateřství (do 9. měsíce po porodu) převedeny na jinou práci a v souvislosti s tímto převedením poklesl jejich započitatelný příjem.
  • Otcovská – náleží 14 dnů v souvislosti s péčí o novorozené dítě otci dítěte nebo muži či ženě, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů. Náleží rovněž otci, jehož dítě se narodilo mrtvé nebo zemřelo v období 6 týdnů ode dne narození.
Dávky státní sociální podpory

Rodiče, kteří pečují o malé dítě, mohou čerpat i další dávky. K nim patří zejména rodičovský příspěvek a v určitých situacích mají nárok i na porodné. Více o těchto dávkách najdete na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

  • Porodné – jednorázová dávka, která je příjmově testovaná a náleží tedy jen rodičům s nízkými příjmy, 
  • Rodičovský příspěvek – dávka rodiče, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku.

Další potřebné informace můžete najít v příručce Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, nazvané Bude nás víc aneb nejsme na to sami!

Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP (zdroj: nzip.cz)

Příspěvky a dávky Finance Mateřství a rodičovství




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes