Síla v slzách: O dětském truchlení a cestách k uzdravení

10.08.2024 Grada Publishing a.s.

Dětství je obecně vnímáno jako období bezstarostnosti, radosti a nevinnosti. Je to doba růstu, zdraví, objevování světa a sbírání životních zkušeností. Ztráta, ať už v podobě úmrtí blízkého člověka, nebo jiných událostí, se s tímto obrazem na první pohled neslučuje. Jestliže se např. rodina po smrti otce musí vystěhovat ze služebního bytu, přišlo dítě nejen o otce, ale zažívá i ztrátu domova.

Malý chlapec stojí na cestě a pláče

Zdroj: GRADA

Smrt je přirozeně spojována spíše se stářím, ne s mládím. Nicméně, jak uvádí autorky ve své knize "Zármutek dětí a dospívajících", smrt je nevyhnutelnou součástí života každého z nás a týká se i dětí a mládeže.

Kniha se zaměřuje na problematiku truchlení u dětí a dospívajících a snaží se dekonstruovat mýty, které se s ní pojí. Tyto mýty pak brání v efektivní pomoci pozůstalým dětem a dospívajícím. Autorka zdůrazňuje, že prožívání ztráty a s ním spojené truchlení je u dětí a mládeže specifické a odlišuje se od prožívání dospělých.

Kniha "Zármutek dětí a dospívajících" je cenným zdrojem informací pro všechny, kteří se setkávají s dětmi a dospívajícími, jež prožily ztrátu. Může být užitečná pro rodiče, pedagogy, psychology, sociální pracovníky, ale i pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o této důležité problematice.

Autorky vycházejí z celé řady mýtů. Jde o často zakořeněné postoje a názory, které však nepodporují zdravou míru prožívání ztráty u dětí a dospívajících.


  Děti a dospívající zažívají celou škálu ztrát v širokém spektru oblastí  

V knize naleznete:

  • Ucelené informace o zármutku dětí a dospívajících: dozvíte se o specifických projevech truchlení v různých věkových kategoriích, o vlivu ztráty na vývoj dítěte a o tom, jak se s ní děti a dospívající vyrovnávají.
  • Praktické rady pro rodiče a blízké osoby: kniha nabízí rady, jak s dětmi a dospívajícími o ztrátě mluvit, jak jim poskytnout podporu a jak jim pomoci v procesu truchlení.
  • Příběhy pozůstalých dětí a dospívajících: autentické výpovědi dětí a mladých lidí, které prožily ztrátu blízkého člověka, vám pomohou lépe porozumět jejich prožívání a nabídnout jim adekvátní pomoc.
  • Odborné poznatky z oblasti psychologie a pedagogiky: kniha je založena na nejnovějších poznatcích z výzkumu truchlení u dětí a dospívajících a nabízí tak komplexní pohled na tuto problematiku.


Důležité body:

  • Zármutek a truchlení jsou přirozenou reakcí na ztrátu a týkají se i dětí a dospívajících.
  • Prožívání ztráty a truchlení je u dětí a mládeže specifické a odlišuje se od prožívání dospělých.
  • Dětem a dospívajícím je potřeba srozumitelným a citlivým způsobem ztrátu vysvětlit a nabídnout jim podporu v procesu truchlení.
  • Existuje řada odborných poznatků a praktických rad, které mohou pomoci dětem a dospívajícím vyrovnat se se ztrátou.

   

Zármutek dětí a dospívajících je náročné téma, ale s pochopením a adekvátní podporou je možné jim pomoci tuto těžkou životní situaci zvládnout. Kniha "Zármutek dětí a dospívajících" je v tomto ohledu užitečným průvodcem a nabízí cenné rady a informace všem, kterým na blahu dětí a mládeže záleží.    


O autorkách:

PhDr. Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D., MBA., vystudovala psychologii a sociologii – andragogiku v profilaci na sociální práci. Působila jako sociální pracovnice v rodinné poradně, externí pracovník a odborný garant linky SOS ve Zlíně, středoškolská učitelka. V současné době se primárně věnuje klinické praxi, pracuje jako psycholožka v Odborném ústavu Paseka, p. o., a v Psychiatrické léčebně Šternberk. Působí jako vysokoškolská učitelka, odborná asistentka Ústavu pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Ve své pedagogické a vědecko-výzkumné činnosti se věnuje především problematice zvládání náročných životních situací, umírání, truchlení a péče o pozůstalé.

Mgr. et Mgr. Martina Friedlová, Ph.D., vystudovala psychologii, českou filologii, latinskou filologii a hudební výchovu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Působí jako psycholožka ve zdravotnictví a vysokoškolská pedagožka, odborná asistentka Katedry psychologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. K jejímu profesnímu zaměření patří psychologie rodiny, problematika traumatu, téma zvídavosti vůči sobě a téma celostního modelu v duševní hygieně a v podpoře duševního zdraví.
V terapeutické praxi vychází z transformační systemické terapie podle Virginie Satirové, sandplay a práce se symboly dle Wilsonové a Pearsona, využívá postupů muzikoterapie a tanečněpohybové terapie.

Ve stejné edici také vyšlo:

Poradenství pro pozůstalé

Emoční poruchy v dětství a dospívání

Trauma udětí

Více na www.grada.cz.

Další informace

Mgr. Aneta Václavíková, propagace a PR, +420 234 264 416, vaclavikova@grada.cz.
GRADA Publishing, a.s., U Průhonu 22, Praha 7, +420 220 386 401, info@grada.cz

Děti Krizová situace




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes