Setkání národů propojilo 28 cizokrajných kultur i různé generace
Jedenáctý ročník festivalu Setkání národů, kterým v úterý 13. listopadu tradičně ožilo hradecké Adalbertinum, opět bořilo bariéry a propojilo 28 zemí čtyř kontinentů - Afriky, Asie, Ameriky a Evropy. Význam a symbolika barev v rozmanitých kulturách se prolínal celým programem. Návštěvníci, kterých byly stovky, ocenili bohatou prezentaci a umění cizinců, kteří v našem kraji žijí, pracují anebo studují. Školáci odcházeli plni nových poznatků a dojmů. Festival uspořádalo Integrační centrum pro cizince hradecké Diecézní charity spolu s partnery pod záštitou primátorky města Hradec Králové.
Zdroj: Diecézní katolická charita Hradec Králové
„Jsem rád, že letošní Setkání národů ve znamení barev splnilo své poslání a propojilo nejen řadu kultur, ale i generací. Těšíme se také na reportáže z festivalu od studentů, kteří se zapojili do naší doprovodné soutěže Natoč to,“ říká Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové. Jak se účastníkům podařilo zachytit atmosféru a barvy festivalu vyhodnotí porota 26. 11. a výherce čekají zajímavé ceny.
„Zaujaly nás všechny země, nejvíc třeba Brazílie, Vietnam, Indie a taky Česko. V kvízu nás překvapilo, že v Indii je barva smutku bílá. Naučili jsme se tady a poznali spoustu nových věcí. Mohli jsme si všechno vyzkoušet,“ hodnotili festival žáci z 5. B. ZŠ Všestary. Za příležitost prezentovat svou zemi byla vděčná i Marie původem ze Sýrie. Plánuje se zdokonalit v češtině na kurzech v Integračním centrum pro cizince, aby se mohla jednou svobodně věnovat své profesi v médiích. To v její domovské zemi bohužel není možné z důvodu vleklého konfliktu.
Letošní ročník festivalu se nesl v duchu barev světa, které mají v různých kulturách svůj význam na národních symbolech, kostýmech a při tradičních událostech v životě společnosti. O tom se mohli přesvědčit i návštěvníci na pestrobarevných stáncích jednotlivých zemí. Lidé si vyzkoušeli také hru na africké bubny, indonéské tance, nástroje pro brazilskou capoeiru, malování hennou, vybarvili si záložku do knihy se jménem v thajštině, ochutnali cizokrajná jídla i nápoje.
Návštěvníky večerního programu přivítali a pozdravili primátorka Pavlína Springerová a vedoucí Integračního centra pro cizince Jan Kočí. Závěrečný koncert, který byl také plný barev, zahájila dynamickým vystoupením taneční skupina Axé Capoeira (ČR & Brazil). Publikum si získali rovněž africký hudebník a tanečník Roben Mlauzi ze Zimbabwe se skupinou Divoké bubny ze ZOO Dvůr Králové, akrobatka z Mongolska nebo indonéský tanec kmene Dayaků v podání tanečníka skupiny Kintari. V programu tradičně vystoupili Bety z Vietnamu, Alvina Aghajanyan z Arménie, ukrajinský soubor Radisť nebo tanečnice Khattya z Česka. Premiéru měly naopak Maria ze Sýrie a Mary Angelia Alfred z Indie. Celý koncert symbolicky zakončil český folklórní soubor Červánek.
Setkání národů doprovodila i řada výstav „Obrázky ukrajinských dětí na téma „Ptáci míru“, Ukrajinské kroje a výšivky, Výtvarné práce cizinců z POS MV ČR Kostelec n. O., fotovýstava z Indie „Asha znamená naděje“ a expozice Faraónský Egypt.
Akci uspořádalo Integrační centrum pro cizince Diecézní charity HK ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, Filozofickou fakultou UHK, Ministerstvem vnitra ČR, SUZ MV ČR - PoS Kostelec n/O a Regionálním ukrajinským spolkem ve VČ. Záštitu nad festivalem převzala primátorka Hradce Králové.
Spolufinancováno Evropskou unií.
Integrační centrum pro cizince Hradec Králové už přes 10 let poskytuje sociální poradenství a asistenci, pořádá kurzy češtiny a sociokulturních dovedností, zájmové a volnočasové aktivity pro cizince na území Královéhradeckého kraje.
Více na www.cizincihradec.cz, www.hk.caritas.cz a www.facebook.com/cizincihradec.
Zdroj: Diecézní katolická charita Hradec Králové