Second hand vs komerční obchody aneb Kde nakupovat oblečení pro děti
Děti rostou jako z vody a jejich šatník se neustále mění. Co jim bylo minulý týden „akorát“, je dnes malé, krátké, úzké, … Potřeba hledat způsoby, jak ušetřit za nákupy jejich oblečení, je tedy logická. Nakupování v second handu se v tomto případě jeví jako velmi výhodné řešení.
Zdroj: Etcimex
Při nákupu dětského oblečení řešíme především otázku poměru kvality a ceny. Jistěže chceme, aby naše děti chodily oblečené tak, aby jim bylo příjemně, materiály nedráždily jejich pokožku, oděv se jim líbil, a přesto nestál hromadu peněz. Navíc, když víme, že za měsíc nebo dva jim to zase bude malé
Second hand nebo komerční obchod
Rozhodování, kde dětské oblečení nakupovat, může být náročné. Na jedné straně tu máme komerční obchody s pestrou nabídkou, na druhé straně pak second handy s výhodnějšími cenami a v podstatě s daleko pestřejší nabídkou, neboť komerční obchody nabízí většinou pouze to, co je dané aktuálními trendy. Second handy jsou daleko rozmanitější.
Která možnost je ale pro naše ratolesti tou lepší? Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody obou variant, se zvláštním ohledem na kvalitu a dlouhodobost.
Komerční obchody s dětským oblečením
- Výhody:
- Široký výběr: Obchody nabízejí širokou škálu velikostí, stylů a značek.
- Nové kousky: Vše je nové, čisté a nenošené.
- Pohodlí nákupu: Nakupování je rychlé a pohodlné.
- Nevýhody:
- Vysoké ceny: Dětské oblečení bývá často drahé, zejména pokud jde o značkové kousky.
- Nízká kvalita: Mnoho dětského oblečení je vyrobeno z nekvalitních materiálů, které se rychle opotřebují.
- Nadprodukce: Rychle se měnící trendy vedou k nadprodukci oblečení a zbytečnému plýtvání.
Second hand pro děti
- Výhody:
- Nízké ceny: Ceny v second handech bývají výrazně nižší než v běžných obchodech. Ačkoli lze namítat, že některé z nich jsou levnější, potom se zpravidla jedná o takové, jenž prodávají oděvy vyrobené z méně kvalitních materiálů.
- Kvalitní materiály: Mnoho oděvních kousků nacházejících se v second handech je vyrobeno z kvalitních materiálů, jako je třeba bavlna nebo viskóza. Nejen že jsou takové látky šetrné k dětské pokožce, navíc vydrží mnohonásobně více praní než umělá vlákna, a dlouho drží svůj tvar.
- Dlouhodobost: Nakupování v second handu prodlužuje životní cyklus oblečení, a tak snižuje poptávku po nové výrobě, čímž šetří životní prostředí. .
- Originalita: V second handech se dají najít unikátní kousky, které nikdo jiný nemá. Vaše děti tak mohou obléknout originální triko, aniž byste za něj museli dát majlant.
- Nevýhody:
- Časová náročnost: Nakupování v second handu vyžaduje více času než v běžných obchodech.
- Omezený výběr: Nabídka se může lišit a nemusíte vždy najít přesně to, co hledáte, například správnou velikost.
- Potřeba kontroly stavu: Před nákupem pečlivě zkontrolujte, zda oblečení nemá žádné skvrny, díry nebo jiné poškození. Oblečení je často nošené a může vyžadovat drobné opravy. Díky kontrole stavu předejdete nepříjemným překvapením, jež byste odhalili třeba až doma.
I když nakupování v second handu vyžaduje trochu více času a úsilí, investice se vám vrátí. Díky tomu můžete svým dětem poskytnout kvalitní oblečení za rozumnou cenu. Spokojenost tak bude panovat na obou stranách. Vlastně na třech – za takovýto nákup vám poděkuje i příroda. Nakupováním v second handu totiž přispíváte k ochraně životního prostředí a učíte své děti zodpovědnému přístupu ke spotřebě.
Autor: redakce eMaminy