Řemeslo má budoucnost. Stroje odborníky nenahradí, platy porostou

20.03.2025 Pearmedia

Řemeslníci nemají v Česku o práci nouzi a v následujících letech po nich poptávka ještě stoupne. Přesto absolventi středních odborných škol vystudovaný obor někdy opouštějí. Nejčastějším důvodem je nižší nástupní plat, většina z nich odchází k dopravcům. Z hlediska finanční perspektivy ale dělají chybu.

Žena pracující v dílně. Řemeslo má budoucnost. Stroje odborníky nenahradí, platy porostou

Zdroj: freepik.com

Nízké nástupní platy a odchod k dopravcům

Absolventi „učňáků“ běžně zahajují praxi ve svém oboru, po několika letech z ní ale někteří odcházejí. Důvodem k odchodu od řemesla je zpravidla nižší nástupní plat. „Po ukončení školy se svému řemeslu věnuje velká většina absolventů. Bohužel časem určitá část od svého řemesla odchází. Největším důvodem bývají finance. Firmy čerstvým absolventům, kteří mají sice výuční list, ale chybí jim dostatečná praxe, platí minimum. Čerstvý absolvent firmě „nevydělá" tolik jako zkušený řemeslník, většinou musí pracovat pod dohledem jiného pracovníka, nedostává tak složité úkoly, nese minimální zodpovědnost a podobně. Pokud čerstvý absolvent dostane pracovní nabídku například od dopravce, kde dostane o 10 i 15 tisíc vyšší plat, často neodolá,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel střední odborné školy.

Dopravci lákají mladé řemeslníky, ale dlouhodobě se to nevyplatí

Právě práce pro dopravce je oblast, kam mladí řemeslníci „utíkají“ nejčastěji. Podle ředitele jedné z největších odborných škol v Česku to ale není šťastné rozhodnutí. „Dnes už má téměř každá malá vesnice v Česku výdejnu balíků, které tam pochopitelně musí někdo dopravit. V posledních letech je nábor dopravců nových řidičů tak masivní, že kdo chce jít pracovat okamžitě, nejčastěji míří tam, a právě u nich končí část našich absolventů, kteří se rozhodnou v řemesle nepokračovat. Neuvědomí si, že za volantem budou mít po celý život prakticky stejné finanční ohodnocení, zatímco s přibývající řemeslnou praxí bude jeho finanční ohodnocení stále stoupat. Odejdou-li ale mladí lidé od řemesla, zpravidla už se k němu nikdy nevrátí, “ upozornil Miloslav Janeček.

Fluktuace a nástupní platy

Nespokojenost s nástupním platem vede k častějším změnám zaměstnání a hledání vhodné pozice. „Data ukazují, že mezi mladšími zaměstnanci je fluktuace obecně vyšší. To může být způsobeno řadou faktorů, včetně snahy najít práci, která lépe odpovídá jejich kariérním cílům, hledání lepších pracovních podmínek či vyšších mezd. Průměrná doba setrvání v první pozici se může lišit, ale často se jedná o jeden až tři roky. I kvůli častějším změnám místa nechtějí zaměstnavatelé nabízet příliš vysoké nástupní platy. Jednoduše nechtějí investovat do někoho, u koho je vysoká šance, že jejich firmu opustí,“ uvedla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury.

Finanční ohodnocení řemeslníků a jeho růst

Pokud ale řemeslník u oboru nějakou dobu vydrží, jeho měsíční výdělek může dosáhnout i výše platů vrcholových manažerů. Se zvyšující se poptávkou po řemeslnících totiž roste i jejich finanční ohodnocení. Nejen zaměstnavatelé, ale i zákazníci si tak musejí sahat čím dál hlouběji do kapsy.

„Průměrné měsíční finanční ohodnocení řemeslníků se samozřejmě liší podle oboru. Obecně řemeslník, který je zaměstnán u firmy, si v průměru vydělá 40 až 50 tisíc. Řemeslník pracující jako OSVČ si může vydělat až 80 tisíc měsíčně. A řemeslník, který zároveň dělá své řemeslo, ale navíc je ochoten a schopen nést zodpovědnost za další dva nebo tři řemeslníky, které zaměstnává, si vydělá ještě daleko více. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku řemeslníků na trhu práce, který se v následujících letech bude ještě prohlubovat, lze očekávat, že platy schopných řemeslníků dál porostou,“ řekl Miloslav Janeček.

Uplatnění absolventů a poptávka firem

Mladí, kteří u řemesla vydrží, nemají o pracovní nabídky nouzi. Většina je dostává už během studia. „Uplatnění absolventů naší školy na trhu práce, ať již se jedná o maturitní obory, ale především učební obory, je obrovské. Někteří absolventi našich oborů najdou skvělé uplatnění i s pouze dílčími dovednostmi, které se u nás naučili. Je zcela běžné, že naši školu týdně kontaktuje několik firem, které mají zájem nejen o absolventy daných oborů, ale i o možnost přijmout žáky vyšších ročníků na odborný výcvik. Zvláště absolventi učebních oborů už na konci studia vědí, kam půjdou pracovat. Žáci v průběhu svého studia chodí na praxe a na části odborného výcviku do firem, a právě ty se s nimi už během praxe domluví na další spolupráci,“ popsal Miloslav Janeček.

Budoucnost řemesel a vliv automatizace

Kvůli stále intenzivnější automatizaci a robotizaci některé profese zanikají. Řemeslníci se ale o uplatnění na pracovním trhu nemusejí strachovat ani v budoucnu. „Automatizace, robotizace a umělá inteligence pravděpodobně nahradí řadu pracovních míst, která jsou primárně rutinní, patří sem například práce na montážních linkách, povolání, která jsou málo kvalifikovaná. Naopak kvalifikované instalatérské, elektrikářské či tesařské práce budou potřebné i v budoucnu,“ vyjmenovala Olga Hyklová. Její slova potvrzuje i ředitel jedné z největších odborných škol v Česku. „Moderní technologie samozřejmě pronikají i do řemeslných oborů, aktuálně spíš ale jako pomocníci, kteří některé, zvláště ty fyzicky náročné procesy usnadňují. Aktuálně si neumím představit jediné stavební řemeslo, které by dokázaly nahradit zcela,“ uzavřel Miloslav Janeček.


Zdroj: Pearmedia

Finance Péče Technologie Vzdělání



Další články



Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2025 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes