Přítomnost nejbližších pečovatelů v nemocnici poskytuje dítěti významnou emocionální oporu

26.08.2024 Rodinná síť

V dnešním článku vám právnička Mgr. Alžběta Málková shrnuje důležité zákony a informace z oblasti práv dětí umístěných ve zdravotnických zařízeních. Dozvíte se například, jestli mají pěstouni právo být jako doprovod u hospitalizovaného dítěte. Nebo v jakých případech může být právo dítěte na nejbližší osobu omezeno.

Přítomnost pečovatelů a rodiny v nemocnici má velký vliv na děti

Zdroj: Rodinná síť

V rámci moderního zdravotnictví se klade důraz na humanizaci péče a uznání práv pacientů, včetně práva na přítomnost jejich rodinných příslušníků, zejména rodičů, ve zdravotnickém zařízení. Toto právo na přítomnost rodičů hraje klíčovou roli v poskytování optimální péče a zajištění emocionální podpory pro pacienty, zejména v případě dětí a mládeže. Kde v tomto článku mluvíme o rodičích, máme na mysli zároveň i další pečovatele (tj. pěstouny, osvojitele či jiné osoby, do jejíž péče byl pacient na základě rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu svěřen).

Výhody přítomnosti rodičů a nejbližších pečovatelů

Podpora emocionální pohody: Dětská nemoc nejenže ovlivňuje tělo, ale má také výrazný dopad na emocionální stav dítěte. Přítomnost rodičů nebo nejbližších pečovatelů poskytuje emocionální oporu a pohodu, což může přispět k rychlejšímu uzdravení.

Lepší porozumění situaci: Rodiče a pečovatelé jsou nejlepšími znalci zdravotní historie svého dítěte. Jejich účast umožňuje lékařům získat důležité informace o předchozích nemocích, alergiích nebo léčbě, což má klíčový význam pro kvalitní diagnostiku a léčbu.

Udržení rodinné jednoty: Nemoc dítěte může znamenat stres a nejistotu pro celou rodinu. Přítomnost rodičů nebo pečovatelů ve zdravotnickém zařízení umožňuje udržet rodinnou jednotu a poskytuje prostor pro sdílení informací a rozhodování o léčebném plánu.

Právní úprava

Ochrana rodičovství, rodiny a zvláštní ochrana dětí a mladistvých je garantovaná na ústavněprávní rovině Listinou základních práv a svobod, konkrétně ve článku 32. Ve stejném článku se dále stanoví, že „péče o děti a jejich výchova je právem rodičů; děti mají právo na rodičovskou výchovu a péči. Práva rodičů mohou být omezena a nezletilé děti mohou být od rodičů odloučeny proti jejich vůli jen rozhodnutím soudu na základě zákona.“

Dle Zákona o zdravotních službách má dítě právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce nebo osoby určené zákonným zástupcem, pěstouna nebo jiné osoby, do jejíž péče byl pacient na základě rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu svěřen, při poskytování zdravotních služeb, a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem zdravotnického zařízení a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytování zdravotních služeb.

Dítě má dále právo být hospitalizováno spolu s doprovodem, toto právo dítěte přitom nekončí v jeho 6 letech (pouze do 6 let je však doprovod dítěte hrazen zdravotní pojišťovnou), nýbrž trvá až do 18 let věku dítěte.

Dítě má rovněž právo být informováno o poskytované zdravotní péči, a to přiměřeným způsobem s ohledem na věk a úroveň jeho rozumového chápání. V kontaktu s dítětem a při komunikaci s ním je třeba postupovat s ohledem na jeho rozumovou a citovou vyspělost a je také třeba zohledňovat jeho názor. Dítě má právo vyjádřit svůj názor v každé situaci a má právo předpokládat, že tento názor bude jeho okolím brán v potaz.

Metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví k přítomnosti zákonných zástupců a osob blízkých u dětí při poskytování zdravotních služeb

Ministerstvo zdravotnictví přijalo v červnu 2023 metodický pokyn k přítomnosti rodičů a osob blízkých u dětí při poskytování zdravotních služeb, čímž přispělo ke zlepšení stávající úrovně respektu k právům dětí a jejich rodičů v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb. Metodika mimo jiné:

  • Uznává ústavní přesah práva dítěte na přítomnost rodičů během poskytování zdravotních služeb.
  • Konstatuje, že separace dítěte od rodičů nebo pečovatelů je pro dítě významným stresorem, a naopak, že jejich přítomnost a zapojení do ošetřování může mít výrazný pozitivní vliv na léčbu dítěte.
  • Konstatuje, že rodiče není možné považovat za pouhou návštěvu.
  • Konstatuje, že pokud je dítě v péči např. domova pro osoby se zdravotním postižením, zařízení vyžadujícím okamžitou pomoc, či dětského centra, může být u něho místo rodiče osoba, která o něj v zařízení pečuje (např. pečovatel, sestra, sociální pracovník apod.).
  • Konstatuje povinnost poskytovatelů zdravotních služeb informovat děti i jejich doprovod mj. o právu dítěte na nepřetržitou přítomnost zákonných zástupců a souvisejících skutečností.
  • Uvádí pozitiva přítomnosti rodičů u resuscitace dítěte.

Závěrem

Konkrétní situace vždy vyžaduje citlivý přístup. Existují případy, jako jsou chirurgické zákroky nebo intenzivní péče, kdy je nutné zvážit specifické potřeby léčby a možnosti přítomnosti rodičů a nejbližších pečovatelů. Zdravotnická zařízení by však měla mít takovou politiku, která umožňuje přizpůsobení přístupu k rodičům a pečovatelům na základě konkrétních okolností a individuálních potřeb dítěte.

V konečném důsledku je klíčové nalézt rovnováhu mezi právem rodičů a pečovatelů být s dítětem ve zdravotnickém zařízení a zajištěním optimální péče pro malé pacienty. Respekt, otevřená komunikace a citlivý přístup jsou základními kameny, které by měly vést zdravotnický systém k podpoře rodin během náročných zdravotních situací.

Mgr. Alžběta Málková

Vystudovala právnickou fakultu v Olomouci. Od roku 2013 se věnuje správnímu, později občanskému a obchodnímu právu. Zájem o psychologii a související obory ji přivedl k mediaci, ve které se soustavně vzdělává. Praktikuje především transformativní styl mediace. V rámci dobrovolnictví se aktuálně věnuje práci se seniory.


Zdroj: Rodinná síť


Děti Nemoc




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes