Prenatální vývoj

19.04.2024 Redakce eMaminy.cz

Prenatální vývoj lidského plodu trvá 9 kalendářních měsíců. Jde o fascinující etapu, kdy se z mikroskopické buňky stává lidská bytost. V tomto období se utváří všechny orgánové systémy a dochází k základním psychickým reakcím, které tvoří předpoklad pro další vývoj.

Prenatální vývoj

Zdroj: pixabay.com

Etapy prenatálního vývoje

1. Fáze oplození a organogeneze (1. - 3. týden)

Vaječná buňka je oplodněna spermií a vzniká zygota, která obsahuje genetickou informaci obou rodičů.

Zygota se dělí a postupně sestupuje vejcovodem do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici. V tomto procesu dochází k tvorbě placenty, která bude po celou dobu těhotenství zásobovat plod živinami a kyslíkem a odvádět odpadní látky.

Z zygoty se diferencují tři zárodečné listy: ektoderm, mezoderm a endoderm. Z nich se dále vyvíjí všechny orgánové systémy plodu.

Začínají se formovat základní orgány, jako je neurální trubice (základ nervové soustavy), srdce, trávicí trubice a další.

2. Embryonální období (4. - 12. týden)

Plod v tomto období roste velmi rychle a všechny orgánové systémy se dále rozvíjejí a nabývají definitivní podoby. Vznikají končetiny, obličejové rysy a další detaily.

Z ektodermu se diferencují končetinové pupeny, ze kterých se později vyvinou paže a nohy.

Oči, uši, nos a ústa se posouvají do správné polohy a obličej plodu získává lidské rysy.

V tomto období je plod obzvláště citlivý na vnější vlivy, které mohou narušit jeho vývoj, patří sem některé léky, alkohol, drogy, infekce a radiace.

3. Fetální období (13. týden - porod)

Všechny orgánové systémy plodu se dokončují a začínají fungovat. Plod je schopen dýchat plicní tekutinu, trávit potravu a vylučovat moč.

Některé orgány, jako je srdce, trávicí systém a močový systém, začínají fungovat a plod se tak stává stále více nezávislý na matce.

Plod roste a přibývá na váze. Zdokonalují se jeho reflexy - sací, úchopový a mrkací. Také vnímá zvuky, doteky a světlo a reaguje na ně pohyby, mimikou a změnou srdeční frekvence. Začíná rozlišovat hlas matky a další známé zvuky.

Pohyby plodu se stávají stále koordinovanější a svou mimikou vyjadřuje spokojenost, nespokojenost či úzkost.

Prenatální komunikace

Mezi matkou a plodem se od počátku vytváří komunikační systém, přičemž matka ovlivňuje plod fyziologicky (hormony, látky v krvi), smyslově (pohyby, doteky, zvuky) i emocionálně. Plod potom na tyto podněty reaguje pohyby, mimikou a srdeční frekvencí.

Typy prenatální komunikace

Fyziologická komunikace

Prostřednictvím placenty prochází do plodu krev matky, která obsahuje hormony, živiny a odpadní látky. Ty následně ovlivňují fyziologické funkce plodu, jeho růst a vývoj.

Smyslová komunikace

Plod vnímá různé smyslové podněty - doteky, zvuky, vibrace a světlo. Reaguje na ně pohyby, mimikou a změnou srdeční frekvence. Například na dotek reaguje zrychleným pohybem, na hlas matky uklidněním a na světlo mrkáním.

Emocionální komunikace

Emoce matky ovlivňují plod prostřednictvím hormonů a dalších látek v krvi. Plod dokáže vnímat i mateřský stres, úzkost a radost a reaguje na ně.

Význam prenatální komunikace

Prenatální komunikace hraje ve vývoji plodu důležitou roli. Pomáhá mu budovat vztah s matkou, učit se vnímat a reagovat na různé podněty a rozvíjet své emoce.

Vliv vnějších faktorů na prenatální vývoj

Prenatální vývoj může být ovlivněn řadou vnějších faktorů:

Výživa matky

Nedostatek důležitých živin v matčině stravě může vést k poruchám vývoje plodu.

Infekce

Infekce matky, například rýma, chřipka nebo toxoplazmóza, mohou napadnout plod a způsobit mu vážné poškození.

Škodlivé látky

Alkohol, drogy, kouření a některé léky narušují vývoj plodu a vedou k vrozeným vadám.

Stres

Vývoj plodu negativně ovlivňuje také chronický stres matky, jehož vlivem by mohlo dojít k předčasnému porodu nebo nízké porodní váze.

Prevence poruch prenatálního vývoje

Pro prevenci poruch prenatálního vývoje je důležité, aby se matka v těhotenství zdravě stravovala, vyhýbala se škodlivým látkám a zvládala stres. Měla by také pravidelně navštěvovat kontroly u svého lékaře.

Jak již bylo řečeno na začátku, prenatální období je fascinující etapou lidského života. Pochopení procesů a vlivů na plod pak umožňuje zodpovědný přístup k mateřství a péči o nenarozené dítě.

 

Autor: redakce eMaminy.cz (zdroj informací: Marie Vágnerová, Vývojová psychologie - Dětství, dospělost, stáří, Portál, s. r. o., Praha 2000)

Těhotná Zdraví Děti




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes