Podnikavost proniká do všech typů škol. Češi ale stále nevědí, co znamená

04.10.2024 Pearmedia

Stovky českých škol už přijaly podnikavost jako klíčovou kompetenci pro 21. století. Poptávka po programech organizace Junior Achievement vzrostla meziročně o 49 procent. Cílem není líheň byznysmenů, výuka podporuje přirozenou zvídavost dětí a chuť měnit věci k lepšímu. Zařazení podnikavosti do školních osnov je výrazným krokem k modernizaci vzdělávání.

Studenti v učebně

Zdroj: shutterstock.com

Podle průzkumů Asociace podnikavé Česko (APČ) však třetina Čechů vnímá „podnikavost“ negativně a přisuzuje jí dovednosti typu „naučit se krást“ či „obohatit se na úkor druhých“. Další třetina obyvatel pak pojem spojuje pouze se samostatným podnikáním a tvorbou ekonomických hodnot.

„Představa, že děti ve škole učíme, jak založit firmu, jak vydělat peníze, jak vyrábět a obchodovat, už je trochu přívětivější, ale stále velmi okleštěná. Podnikavost je především růstové nastavení mysli, znamená být iniciativní, kreativní a vidět svět jako síť příležitostí, nejen jako zdroj překážek. Podnikavý člověk může založit komunitní centrum stejně jako prosperující firmu, může svými nápady pomoci lidem v ulici, kolegům v zaměstnání a díky svým aktivitám být spokojený sám se sebou. Jde o to mít pozitivní přístup k životním výzvám, nebát se chyb a selhání, a v tom má české školství ještě hodně co dohánět,“ poukázal Martin Smrž, ředitel neziskové organizace Junior Achievement (JA Czech).

Jak potvrdil průzkum agentury jsns.cz pro organizaci Člověk v tísni v roce 2023, spokojenost středoškoláků se svým životem i školou obecně klesá. Výuka je neoslovuje – učí se něco, co poté nevyužijí v reálném životě (56 %), učitelé nepodávají látku zábavně (41 %) a přistupují ke studentům arogantně (28 %). Od školy více než 53 procent studentů očekává, že je naučí finanční gramotnosti. Praktické programy pro výuku podnikavosti toto vše reflektují. Rozvoj podnikavého myšlení je o tom nechat děti pracovat samostatně na vlastních projektech, přenechat jim iniciativu a sledovat, jaká řešení nalézají. Neupozorňovat na chyby, ale nechat žáky, ať se z chyb poučí a posunou se dál. A v tomto principu je úplně jedno, jestli jde o batole, které zaujatě tvoří hrad z písku, nebo středoškoláka, který vymýšlí technologické inovace na Innovation campu s mentory z firem,“ podotkl Martin Smrž.

S ohledem na osobní naplnění, sociální cítění i zaměstnatelnost ve 21. století určila Evropská komise osm klíčových kompetencí, které by členské státy měly zahrnout do rámcových vzdělávacích programů. Podnikavost je mezi nimi. „Jedná se o balík kompetencí jako schopnost komunikace s lidmi, znalost cizích jazyků, matematická nebo digitální gramotnost. I přes doporučení Evropské komise však přímá zmínka o podnikavosti v Dlouhodobém záměru vzdělávání ČR chybí a školy měly dosud málo informací. V posledním roce se nám však podařilo navázat významnou spolupráci s kraji a jsme pro školy viditelnější, navíc nabízíme programy na nová témata jako AI, krypto, na která školní výuka nedokáže tak pružně reagovat. Počet studentů zapojených do našich aktivit stoupl meziročně o 49 procent,“ uvedl ředitel JA Czech. Programy české kanceláře největší světové vzdělávací organizace Junior Achievement nyní využívá 34 procent středních škol v Česku.

Změny v moderním světě přicházejí rychle a neustále. Schopnost adaptace a inovace může rozhodnout o úspěchu i celkové životní spokojenosti člověka. „Na mladé generaci visí klimatické změny, jejich tématem bývá udržitelnost a právě podnikavé myšlení může studentům pomoci stát se hybateli pozitivních změn ve společnosti. Je potřeba si ale věřit a vědět, že to má smysl, neříkat si ‚na to jsem malý pán‘, jako to mají zakořeněno generace před nimi,“ dodal Martin Smrž.

Podnikavost zkrátka znamená chodit s hlavou otevřenou, dívat se kolem sebe a přemýšlet, co bych mohl změnit. Nedá se naučit jen přihlížením a posloucháním učitele. Dá se ale trénovat, posilovat, když se věci zkouší, když se jde do akce. „Rozvoj podnikavosti na školách se zaměřuje na praktické zkušenosti a příklady ‚ze života‘. Detailní metodika programů zahrnuje posílení celého spektra dovedností, jako je schopnost samostatně přemýšlet, hledat řešení problémů, nalézat zdroje pro jeho realizaci a úkol dotáhnout do konce. S tím souvisí poznání svých silných a slabých stránek, být schopen plánování i týmové spolupráce. S některými dovednostmi už se člověk narodí, například přirozená zvědavost, touha objevovat a činit věci lepším, ovšem jinak nastavený vzdělávací systém toto v dítěti postupem času utlumí. Výuka podnikavosti na školách zahrnuje dovednosti, které jsou důležité jak v profesním, tak v osobním životě, a její přínos v budoucnu pocítí každá společnost,“ míní Martin Smrž.


JA CZECH

JA Czech je obecně prospěšná vzdělávací organizace založená Tomášem Baťou, která již od roku 1992 realizuje na českých školách ucelenou koncepci nadstandardního vzdělávání. Formuje podnikatelské myšlení a finanční gramotnost mladých lidí, propojuje je s lidmi z praxe a pomáhá nastartovat jejich úspěšnou profesní kariéru. Ve spolupráci se školami vytváří příznivé a motivující prostředí pro rozvoj osobních dovedností v rámci podnikatelského vzdělávání studentů i učitelů. Stěžejního projektu JA Studentská firma, se závěrečným veletrhem JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU, se každoročně účastní tisíce středoškoláků.

JUNIOR ACHIEVEMENT

Junior Achievement je nejstarší vzdělávací organizace na světě s rokem vzniku 1919. Působí ve více než 120 zemích světa. Zároveň byla švýcarskou institucí NGO Advisor vyhlášena jako sedmá nejvlivnější nevládní organizace světa a v lednu 2022 byla za svou práci pro rozvoj mládeže nominována na Nobelovu cenu míru. Do programů JA se každoročně zapojí 11 milionů dětí a studentů ve věku šest až 22 let.


Zdroj: Pearmedia

Dospívání Praxe, stáž Škola Vzdělání




Newsletter

Pravidelný přísun novinek, inspirace na každý den, podpora pro rodiče i sdílení zkušeností. Takový je Newsletter webu eMaminy.cz. Přihlaste se k jeho odběru a čtěte o tématech, které vám pomohou v náročném období nebo zpříjemní rodinný život. Buďte první, kdo se dozví o nových článcích, akcích a událostech. Prosíme, potvrďte odběr ve vaší e-mailové schránce. 

© 2024 eMaminy.cz, s.r.o.
by Media Heroes