Pitný režim
Pitný režim je součástí zdravého životního stylu, je třeba se na něj myslet.
Zdroj: pixabay.com
Potřeba tekutin se ve zvyšujícím se věku nemění, ale dochází bohužel k pozdějšímu nástupu pocitu žízně. Proto se u velké části seniorů objevuje dehydratace, která velmi zhoršuje celkový zdravotní stav a zvyšuje riziko některých onemocnění.
JAK poznáte, že málo pijete?
Únava, bolesti hlavy, zmatenost – to jsou jedny projevů "vysychání" organismu u lidí, kteří málo pijí.
Že málo pijete poznáte jednoduše… podle barvy moči.
- Průhledná až světle žlutá: Obvykle značí dobrou hydrataci a zdravý stav.
- Světle žlutá až tmavě žlutá: Ukazuje na dostatečnou hydrataci. Tmavší odstín může naznačovat už mírnou dehydrataci.
- Tmavě žlutá až hnědá: Může být známkou dehydratace nebo může signalizovat zdravotní problémy.
KOLIK pít?
Pít je potřeba i bez pocitu žízně, pravidelně v malých dávkách celý den. V nápojích je potřeba denně přijmout alespoň 1 – 1,5 litru tekutin.
Jak to ale udělat, že… v tomhle mém článku najdete 10 tipů, jak se donutit víc pít: https://varmejinak.cz/2018/04/29/jak-se-donutit-vypit-dostatek-vody/
CO pít?
Vhodnými nápoji jsou voda, čaje (bylinné, ovocné a zelený čaj), ředěné ovocné a zeleninové šťávy, minerálky pouze v malém množství (ne u některých onemocnění). Nevhodné jsou koncentrované šťávy, káva, silný černý i zelený čaj a energetické nápoje.
Čistá voda by měla tvořit minimálně polovinu denního příjmu tekutin.
Rady jak podpořit pitný režim a očistu organizmu nejen na jaře najdete v mém článku: https://varmejinak.cz/2016/03/29/6-pravidel-jak-se-propit-k-jarni-ociste-organismu/.
Autor článku: Martina Vrbická
Poznámka:
Autorka není lékařkou. Uvedené rady nejsou lékařským doporučením. V případě individuálních zdravotních otázek se obraťte na kvalifikovaného odborníka.