Nošeno s láskou – jak se zamilovat do second handů
Kolik máte ve skříni kousků, do kterých jste se zamilovali na první pohled? Ty, které v krámě nešlo nechat? A kolik máte kousků, ze kterých máte do dnešního dne výčitky? Možná byly ve slevě, možná jste rychle potřebovali outfit na párty a možná jste si chtěli udělat radost. Jen tak.
Zdroj: Etcimex
Je to snadné. Módní průmysl je jedna obří cukrárna plná lákavých zážitků. Každý den můžete mít za pár korun něco omamně sladkého. Jenže jak víme, na cukru může vzniknout závislost. Stejně tak na nakupování a neustálém pořizování nových věcí.
Přeci jen existují cukrárny, kde jsou závislosti na produktech tak nějak lepší. Jsou to lokální a řemeslné podniky, rodinné podniky a obchody s produkty z druhé ruky.
Rodinný podnik Etcimex třídí a dále prodává oblečení z druhé ruky více než 30 let.
Second hand = VSL
Psali jste si jako děti srdíčka? Pamatujete si svoji velkou světovou lásku? Pro mě jsou to sekáče. Kousek svého nadšení vám chci v tomto článku předat. Oblečení z druhé ruky jsem začala prodávat v roce 2011. Chodila jsem po blešácích, second handech, hrabárnách a vybírala to, co se mi líbí.
Tehdy byly obchody plné skvostů. Sekáče ještě tolik nefrčely a daly se najít opravdové poklady. Jenže byly daleko hůř dostupné. Ne každé město mělo parádní second hand.
Když o pár let později přišla nabídka pracovat pro velkoobchod ETCIMEX, nešlo odolat. Jak se vlastně třídí second hand?
Výrobní haly jsou jedno velké mraveniště. Nikdy předtím jsem nic takového neviděla. Přijede kamión, přiveze tuny zboží, které je potřeba přetřídit podle celé řady parametrů. Poprvé jsem byla jako Alenka v říši divů. Na jedné straně 400 kg lisované balíky, na druhé sklady se zbožím v pytlích, všude stoly s různými sortimenty.
Zajiskřily mi oči. To je sen! Jenže po letech zkušeností už vím, že je to opravdu mravenčí práce. Vše se musí přebrat a zkontrolovat, zařadit do správné kategorie, znovu zabalit a poslat o dům dál.
Často slýchám, proč nejsou second handy ještě levnější? A já říkávám, že nejde jen o zboží, ale i o ohodnocení lidské práce, o režijní náklady. Recyklace, upcyklace i samotná cirkulární ekonomika nesou celou řadu nákladů a rozhodně nejsou zadarmo.
Úcta k lidské práci
A právě toto úsilí podniků, které se zabývají prodejem věcí z druhé ruky, může být vašim prvním maličkým srdíčkem. Záblesk oné lásky na první pohled. Jednou vyrobené věci není tak snadné zachraňovat, jak se mnohdy zdá.
Zdravý životní styl
Pokud se chceme obklopovat kvalitními, funkčními a smysluplnými věcmi, určitě potřebujeme nakupovat i v second handech. Jsou jedním z mnoha nástrojů, jak podpořit zdravý životní styl. Proč? Zboží ze second handů je převážně již nošené, tedy i prané. Pokud obsahovalo toxické chemikálie, s největší pravděpodobností je již po několika praních a desinfekci (v rámci příjmu zboží) neobsahuje.
Zábavné nakupování
Nakupování v bazarech, second handech a různých zastavárnách není rozhodně pro každého. Ale každý to může alespoň zkusit a ochutnat tak malé nákupní dobrodružství. Sekáče jsou ideální na lelkování. A ono nic nedělání, je pro naše zdraví také sem tam prospěšné. Jen tak se procházet bez očekávání mezi regály nebo se toulat na bleším trhu.
Buďte si jisti, že na takové cestě nejednou potkáte zajímavý nákupní úlovek. Radost z takového nákupu je mnohonásobně lepší než nákup zboží v řetězcích, kdy pak v daném kousku potkáte ještě mnoho dalších lidí.
Tak šup „pogooglit“ nějaký nejbližší second hand nebo juknout rovnou na obchody Elegant Second hand, které provozuje právě Etcimex – a já vám tam sem tam vybírám z velkoobchodu nějaké ty módní špeky.
Autor: Martina Bečková, Etcimex